Skip to content Skip to navigation

Nene, nenavštívil jsem žádný tichomořský ostrov. Pro titulek jsem převzal název  SciFi románu Čestmíra Vejdělka, který jsem četl kdysi za studentských let. Autor románu emigroval do Německa a dnes již je po smrti (viz Wikipedie). Jeho kniha snad ještě existuje a pokud na ni někde narazíte, doporučuji přečíst si ji. V dnešní době SciFi filmů s dokonalými počítačovými animacemi a technickými finesami někomu ten román možná bude připadat úsměvný, ale obsahuje podle mne jeden velmi závažný vzkaz pro dnešní dobu.

Většina z vás ho asi nečetla a tak se pokusím stručně vysvětlit, o co jde. Bylo, nebylo, jednu vzdálenou planetu navštíví dvakrát pozemská kosmická loď, přistane na tamním kosmodromu a pak se vrátí na Zem. Jenže ouha, každá výprava se vrátí s naprosto rozdílnými informacemi, a tak se k planetě vydá výprava třetí. Ještě než loď oficiálně přistane, vypustí nenápadně jakýsi přistávací modul s expertem, který má věci přijít na kloub.

Civilizace na planetě je pokročilá, ale jaksi zdegenerovaná. Každý obyvatel má "čtverec", kterým si může z řídícího centra objednat, co si přeje. Postavit dům, zařídit ho nábytkem, objednat si oblíbené jídlo, nechat se kamkoliv dopravit, atd. Prostě ideál naší konzumní společnosti (mimochodem, nepřipadají vám dnešní chytré mobilní telefony jako něco - zatím jen vzdáleně - podobného?). Jenže veškerou tvůrčí a výrobní činnost převzaly počítače a obyvatelé už ani nerozumí tomu, jak fungují, neumí používat nářadí, neumí se o sebe postarat sami.

A teď to příjde. Řízení se ujme nový počítač, který dospěje k názoru, že plnit vrtkavá přání rozmazlených obyvatel planety je zbytečně složité a začne dělat pořádek. Začne "standardizovat" povrch planety a obyvatele nahrazovat jakýmisi syntetizovanými, dálkově řízenými "setníky". Skvělé řešení si vymyslí i pro likvidaci původního obyvatelstva. Zřídí obrovský zábavní park, o kterém si všichni povídají ve stylu "to prostě musíte vidět" a když jsou návštěvníci řádně rozdovádění, nabídne jim tu největší a zaručeně poslední atrakci - nechá je dobrovolně vstoupit do kremační pece.

Náš hrdina samozřejmě nakonec vše vyřeší. Najde řídící centrum, zamáčkne tam nějakou stonožku, která všechno ovládala, najde svoji kosmickou loď a odletí. Předpokládáte-li, že ti obyvatelé v jediném okamžiku příjdou o své vymoženosti a jsou nuceni začit v potu tváře budovat novou, lepší civilizaci, je váš předpoklad správný. Ale co chcete od románu, který vyšel někdy v roce 1960. To podstatné je ve vizi, ukazující riziko lidí, kteří se dobrovolně zřeknou  namáhavého, někdy doslova bolestivého samostatného myšlení a vydají se za krysařem konzumu. Krysařem, který je uspokojováním nejen těch důležitých, ale i nemravně zbytečných požadavků a potřeb nakonec dovede až do ohnivého chřtánu pece, ze které už nebude návratu.

Zatím si můžeme vybrat.