Skip to content Skip to navigation

tak jsem se doslechl, že si Bohoušek Sobotků najal nějaké poradce. No, jestli je to pravda, tak doufám, že si na jejich zaplacení nevzal hypotéku na Lidový dům. To by o něj nejspíš Sociální Demokracie znovu přišla.

Jestli jsou to ti, co radili Clintonovic ježibabě, tak je jasné, že mu jejich rady moc nepomohou, a to ani ne proto, že to Clintonová projela. Prostě a jednoduše proto, že se v tomto státě vystřídalo takových poradců a expertů spousta a výsledky jejich působení byly většinou negativní.

Přisuzuji to především absolutní neznalosti české mentality, což pak vede k tomu, že se tito - ve svém prostředí jistě úspěšní - experti pokoušejí obrazně řečeno roubovat meruňky na jabloň a diví se, že se roub neujal. Dám k lepšímu takovou příhodu, která nesouvisí s poradci, ale ukazuje na ten propastný rozdíl mezi americkou a českou mentalitou.

Když jsem po vysoké škole nastoupil v ÚACHP Satalice, pracoval tam jistý pan Táfl. Svérázná osoba, učil tam angličtinu a mezi všemi těmi soudruhy se vyskytoval jaksi nedopatřením (mimo jiné jsem právě od něj měl někdy v r. 1978 půjčený Orwellův román "Farma zvířat" v samizdatovém opisu). V roce 1968 za panem Táflem přijela na návštěvu tetička z Ameriky. Bydlela u něj a jednoho dne mu vyčetla, že má rezavá, nenatřená vrata. Milý pan Táfl toho dne přišel později z práce a tetičce vysvětloval proč. "Zašel jsem si do skladu a vyfasoval plechovku barvy, abych mohl natřít ty vrata", řekl. Tetička se na něj pohoršeně podívala a řekla "A to si tu pikslu barvy nemůžeš zajít koupit do krámu?"

Každý ví, že se to tak za komunistů dělalo. Že platilo "Kdo nekrade, okrádá sebe a rodinu". A také že shánění té barvy, kterou člověk právě potřeboval, by často připravilo "erár" ve formě ztráty pracovní doby o mnohem větší částku, než ho stála ta plechovka "vyfasovaná" ve skladu. Ovšem tetička z Ameriky to viděla jinak. Pro ni bylo samozřejmé, že normální člověk si jde pikslu barvy koupit do krámu.

S těmi poradci a experty ze Západu to bylo a je podobné. Přijedou, poradí něco, co by možná u nich byla skutečně dobrá rada, ale ve zdejších podmínkách je to naprostá blbost, shrábnou odměnu a zase odjedou.

Takže Bohouši, tohle se ti nepovedlo. Příště se nech namaskovat v divadelní maskérně a zajdi si inkognito někam do hospody na pivo, a tam ti řeknou, jak jim připadáte, vy všichni. Jako malé děti, které se na dětském hřišti perou o to, kdo se bude houpat na houpačce.

Jenže malé děti nejsou zodpovědné za stát s 10 miliony obyvatel. A když hodně zlobí, dostanou obvykle na prdel.