Skip to content Skip to navigation

Rozhodně mi kazí dobrý vkus pochybné argumentace individuí, co se nepoučili z historie. Zas kupí stejné chyby. Zapomněli už, jak například vnímal Evropu Napoleon? Projevoval zduřelou apatickou lhostejnost k lidem, v nichž viděl jenom prostředky svých cílů. Anebo Hitler? Agresivní politik, zodpovědný za zločiny nacistického režimu. Anebo Stalin? Ten nechal zemřít mučením, terorem, vraždami a zradou víc lidí, než kolik jich zahynulo během nacistického pustošení.

Lidužel je třeba říci, že Zlo vždy vyvolává největší efekt. Média prahnou po strašlivých obrázcích Zla. Němci snad ani nebyli fascinování nacismem jako takovým, ale tím, jak byl zlý, jaký byl jeho účinek. Je to v člověku, touha hřešit a být hříšný – náležitě hříšný.

Pesimisté – naneštěstí v souzvuku s optimisty – převážně argumentují tak, jako kdyby cizinci byli pro ně nejvíce prozkoumanou a tou nejznámější věcí na světě. Zejména jak jsou zlí. Avšak stále znovu mi připadá, že vědí o Zlu, ale také o objektu jejich zájmu stále méně. Veškeré jejich znalosti uvízly na morálních předsudcích a obavách – neodvážili se do hloubky, do ještě větší hloubky. Zatím jsou stále ohromeni strašlivými obrázky Zla.

*

Co si však mám představit pod pojmem „evropské hodnoty“, které právě muslimové – tak s oblibou tvrdí pesimisté – údajně ohrožují. Snad jsou jimi univerzální významy, které vycházejí ze živoucího kořene judaismu, prýštivého pramene antické filosofie anebo vznešených zahrad křesťanství?

Je to snad ona neutuchající tradice rozumu, vzdělanosti a důrazu na racionální argumentaci fakty, co dráždí každého zajatce rigidního systému? Mluvíme o tradici zákonnosti a vlády práva? Na tyto otázky snad lze upřímně odpovědět výrokem Sira Karla Poppera:

[…nikdy nevíme, o čem mluvíme…][1].

*

Jak by asi evropské hodnoty třeba vnímali Sanové (nejstarší etnikum světa) či Amondawové (kteří žijí kdesi v jihoamerické Amazonii stejně jako před stovkami let, nemají vůbec abstraktní pojem o čase, ani nemají slovo pro práci).

Ovšem netřeba uvádět příklady ze vzdálených kultur. Stačí připomenout nacistické pustošivé období temna. Stalinův teror v bývalém SSSR.

Pro neonacisty i pro neokomunisty, jsou evropské hodnoty přijatelné jenom za podmínek, že budou akceptovatelné mimo stát, ve kterém by opět uzurpovali moc.

*

Ale proč muslimové? Z jakého důvodu zrovna oni mají být pro náš způsob života zlou předtuchou? Pesimisté ale i optimisté tamější politický vývoj obtížně anticipují. Dokonce ani neumí předvídat evoluci muslimů usazených v Evropě. Ale proč by vlastně měli?

A proč bych měl i já, který se za pesimistu ale ani optimistu, nepovažuji. Jenom do všeho zbytečně strkáme nos. Je téměř jisté, že společnost nikdy neabsorbuje všechny vrstvy obyvatelstva. Vzdorování jedinců je pouze zoufalstvím.

 

[1] Sir Karl Popper, 1963:122 in Hayek, 1995:68


Komentáře

Obrázek uživatele helena-kr

pokud autor neví a nechápe proč jsou muslimové pro evropu smrtelným nebezpečím tak žije na jiné planetě a nebo  je sluníčkář což je ještě nebezpečnější

Obrázek uživatele robert

Pokud diskutující neví a nechápe,

vkládám sem krátké uázky z eseje: Proč nejsem muslimem.