Skip to content Skip to navigation

500 miliard sekera je jakoby nic (Tomáš Flaška)

Tomáš Flaška8. července 2020,  22:31

Se slzičkou v oku vzpomínáme na sociálně demokratické rozhazovače když se hovořilo o deficitu několika desítek miliard.

Vždyť už slavný Jiří Paroubek přeci nám všem sdělil, že stát dluhy neplatí.

Ikonická je věta dalšího oranžového premiéra Špidly: „Zdroje jsou!“. To vše byly idylické časy, kdy se projídaly opravdu drobné miliardy. Pak udělal sekeru zhruba 190 miliard Kalousek a slyšeli jsme o tom ještě šest let. Nadešel čas nevídaného hospodářského růstu a opětovně deficitních rozpočtů. To bylo optimismu, to bylo nadávání na Kalouska. A najednou to přišlo a máme zde sekeru 500 miliard, podanou nám formou tak nějak mimochodem, že to je přeci samozřejmé. No nevím. Ale nedivil bych se, kdybychom se za pár měsíců dozvěděli, že za to vlastně ten Kalousek může. A co k celé situaci říká náš pan premiér? Stačí si ho přímo poslechnout:

Březen 2020: „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření. A beru na sebe plnou politickou odpovědnost.

Červen 2020 (citát i s gramatickou chybou): „Ještě jednou bych zopakoval. Všechny rozhodnutí ohledně viru dělali epidemiologové. Dělali hygienici. Nedělala to vláda. Vláda to schvalovala.

Na protimluvy a vzájemně si odporující výroky jsme si už u našeho premiéra zvykli. Ale tady se naskýtá jiná, velice zajímavá, otázka:

Proč má potřebu to o zodpovědnosti hygieniků a nezodpovědnosti vlády říkat? Domnívá se snad, že se něco stalo špatně?

Tomáš Flaška

Autor článku: