Skip to content Skip to navigation

Absence osobností a rozumu na pravici. Ze zoufalství padla volba naTopolánka. (Jaromír Šiša)

Související obrázek7. listopadu 2017,  15:57

Jaroslavu Kuberovi zakázala kandidovat manželka. To se u Petra Nečase nedalo předpokládat, tak volba padla na Mirka Topolánka, jehož aféry jsou více zapomenuty.

Ale nejdříve bylo třeba zahrát divadlo a pověsit lidem bulíky na nos.

K "nové" myšlence se vstřícně vyjádřil Petr Fiala a místopředsedkyně Alexandra Udženija. Oba s nehraným překvapením. Nu což, konstruktivním nápadům se přece otvírají dveře, zvláště pokud se jedná o přísně nadstranického kandidáta. Aby také ne, vždyť už v roce 2015 předseda Fiala oznámil, že Mirek přestal platit členské příspěvky a proto už není členem strany. Tragikomický konec bývalého předsedy. Ale i tak, na bývalé kámoše se nezapomíná, vždycky se mohou účelově hodit, zvláště když nejsou lidi.

A tak Mirek zahájil "vyjednávání" o podpoře. Jak uvedl seznam v neděli začal a v pondělí už bylo s potřebným počtem podpisů na presidentské kandidatuře vymalováno. Mimo jiné od svého nástupce na místě senátora. Nač se zdržovat předvolební kampaní a sbíráním 50000 potřebných podpisů? To by byl stranický aparát k ničemu. Účel světí prostředky.

Ale nechci živit další pochybnosti. Mirek je prostě nadstranický, i když desátý potřebný podpis získal na poslední chvíli...a teď hádejte...symbolicky od senátora ODS Tomáše Grulicha. Slíbil mu, že Dalíkovi nedá milost. Tomu se ani nechce věřit, jak málo k tomu stačilo. Teď už neni třeba se bývalého kumpána bát, v pondělí nastoupil do vězení.

I Klaus starší si přiložil...To je celý Mirek, jak ho známe...tím asi myslel, že k jeho zálibám patří stále na něco kandidovat nebo se nechat jmenovat. Jako třeba v roce 2006 předsedou vlády. Na první pokus sice vládl v demisi, ale druhý už byl regulérní. Od ledna 2007 na celé dva roky, až k vyslovení nedůvěry. A to prosím po volbách, kdy ODS měla více než 35% podpory voličů. Tady se začal formovat Babiš.

Mirek je prostě aktivní a úspěšný politik a podnikatel. Za zmínku stojí jeho italský mejdan v roce 2009. Mimo jiné bendil společně s momentálně penzionovaným kámošem Dalíkem a lobistou ČEZu Vladimírem Johanesem. Že to bylo krátce po schválení zákona, který ČEZu poskytnul emisní povolenky k bezplatnému vypouštění skleníkových plynů? Pouhá náhoda, stejně tak je náhoda, že od roku 2011 předsedá dozorčí radě Elektrárny Opatovice. Politika je vůbec plná náhod.

Kdybych to shrnul...představte si to. Večer nic a ráno se vzbudím s myšlenkou, že budu kandidovat na prezidenta a zachráním Česko. Ale musím trochu máknout, mám na přihlášku jen pár hodin. No je to normání?

A tak pro stranu obou profesorů a vůbec pro celou pravici platí nadčasový výrok Talleyranda po návratu Bourbonů k moci. Nic se nenaučili, nic nezapomněli. Proto už za čtyři roky, až se mnohé zapomene, bude jejich kandidátem nadstranický Kalousek.

Jaromír Šiša

Autor článku: 


Pojištění.cz - Nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Srovnejte si nabídky pojišťoven a sjednejte si nejvýhodnější pojištění ONLINE.