Skip to content Skip to navigation

Ach to pivo, a ta DPH, Čech zajásá. Nebo zapláče? (Tomáš Flaška)

Image result for pivo7. února 2020,  10:06

Kompenzací podnikatelům za EET

- to je ta slavná elektronická evidence tržeb, která každý rok přináší do rozpočtu asi 18 miliard, za které se staví nové nemocnice a školky, které vidíme na každém kroku - má být snížení DPH.

K tomu snížení DPH dojde, hlavně u piva. Na to přeci český volič slyší, to se počítá. Ale paní ministryně financí se nechala slyšet, že ať si někdo nepředstavuje, že to snížení bude plošné. Bude se vztahovat jen na restaurace a hospody, které mají stravovací služby. A je to!

Takže si vezměme modelovou situaci, nádražní putyka s uvadlým gulášem a naproti v hale stánek s pizzou a párkem v rohlíku, a k tomu také točené pivo. Ten stánek vám pivo bude muset prodat s 21% DPH, i když si k tomu koupíte tu pizzu. Ale máte smůlu, konzumujete to totiž na nádražní lavičce, nebo na stojáka u stolku.

To v té putyce je to jinak. Tam dostanete pivo se sníženou DPH, i když si k tomu k jídlu nic nedáte. A přiznejme si, takových hostů restaurací je více než dost. Ta absurdita jde ještě dál. Když si přijdete pro pivo se džbánkem, tak v hospodě zaplatíte nižší DPH, než kdybyste si ho nechali natočit ve stánku. Dokonce je to DPH v hospodě nižší i než při koupi v obchodu.

Místo sjednocování sazeb DPH, které by vše zjednodušilo, omezilo možnosti daňových podvodů a nekladlo nároky na kontrolní a úřednický aparát státu, tak opět dochází k další české absurditě. Ono mít 4 sazby DPH (0, 10, 15 a 21%) je už dnes asi světovou raritou.

A to nejveselejší je, že hlavním heslem celé akce je: Narovnání podnikatelského prostředí.

Tomáš Flaška

Autor článku: