Skip to content Skip to navigation

Agresor zůstává agresorem (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro Putin3. ledna 2017,  12:46

Ruský prezident Putin se těsně před Vánoci nechal slyšet, že je potřeba vyvinout rakety, které překonají jakoukoliv obranu protivníka. Proč?

Já se ptám: Proč? Proč radši ta "velká a bohatá říše" nevyvine veškeré své úsilí pro to, aby vyvinula takový protiraketový systém, který zastaví jakoukoliv raketu protivníka. Pak bych tleskal a jásal. To by totiž nebyla zneužitelná zbraň.

Je tomu již deset let, co zde byla první diskuse o protiraketovém radaru v Brdech. Vojenský prostředek, který nelze nijak zneužít k prvnímu útoku, nelze jim po nikom vystřelit, ba nelze ho ani vyrvat ze země a po protivníkovi hodit. Přesto Rusové a i u nás zastánci té velké říše na východě v duchu kremelské politiky snesly desítky argumentů, proč ho nestavět. Nejčastěji se ozývalo, že by došlo k vychýlení rovnováhy, a že Rusko má právo stavět stále lepší rakety, aby takový radar překonalo apod. Pomiňme teď otázku, jestli by takový radar vůbec mohl být zaměřen proti Rusku. Rusko pohrozilo v případě stavby radaru v Brdech rozmístěním svých raket v Kaliningradské oblasti. Důležité je, že Rusko je proti jakémukoliv obrannému opatření a jenom staví své odvetné prostředky, které lze ale použít i k prvnímu překvapivému útoku.

Uběhlo oněch deset let. A jaký je výsledek? Radar v Brdech nestojí a ruské rakety v Kaliningradské oblasti jsou. Rusko se je tam prostě rozhodlo umístit a zástupný důvod se vždycky najde. A je vidět, že se i našel.

Deset let je dost času na to, aby Rusko začalo o nějaké obraně alespoň uvažovat, když už ne stavět. Místo toho se od ruského prezidenta dozvídáme, že je nutno stavět rakety, které překonají jakoukoliv obranu. A uvidíte, že na celém světě bude dost jeho obdivovatelů těmto výrokům opět tleskat.

Dobře, tak jim dejme chvíli za pravdu. Představme, si že Rusko má dokonalé jaderné rakety, které nic nezastaví. Díky tlaku zahraniční politiky Ruska i jeho přisluhovačů na celém světě nemá nikdo ani náznakem vybudovánu protiraketovou obranu. Bohužel k těm pomocníkům Ruska se zdá díky své rétorice a činům patřit i náš současný prezident.

A teď se v Rusku změní vládní garnitura. Onen "Mírumilovný a rozumný prezident Putin, který doposud s klidem čelil všem provokacím prohnilého západu", bude nahrazen jestřábem, který nebude váhat ten jaderný knoflík zmačknout.

Nebo ještě hůř - v Rusku se nějaké jaderné raketové základny zmocní nějací teroristé. Při známém ruském šlendriánu by to zase neměl být až tak velký problém. Nebo ji prostě koupí. O korupci v Rusku by se daly psát romány. A tu raketu odpálí. Obrana existovat nebude.

Nebo opačně. Islámští teroristé se zmocní raketového sila na Aljašce. Nebo pár důstojníků americké jaderné ponorky si náhle uvědomí, že by měli věřit tomu jedinému a správnému náboženství. A zmačknou to. Nebylo by pak pro Rusko lepší mít účinný protiraketový systém? To, že se pak někomu pomstí, již život jeho obyvatelům nevrátí. Ale hlavně komu a jak by se chtělo mstít pokud by nechtělo rozpoutat apokalyptický definitivní konflikt?

Opravdu si vy všichni zastánci Kremlu myslíte, že je správné místo dobré obrany vymýšlet stále lepší a lepší rakety? A pokud ano, tak o co vám jde? O apokalypsu?

Tomáš Flaška

 

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele helena-kr

největší agresor je USA

Obranná nebo útočná zbraň.

Podle čeho posoudíte, zda se jedná o obrannou zbraň nebo o útočnou zbraň? Sv. Václav má u těla meč pro obranu nebo pro útok? A kolik útoků a válek zahájilo a vedlo USA a nebo Rusko za posledních 50 roků? Souhlasím s komentářem Heleny kr. A Vy, co stále straníte jen USA si přečtěte třeba knihu Afrika snů a skutečnosti od Hanzelky a Zikmunda a ti určitě nestranili US ani SU zájmům o ropná naleziště a světové zisky. A my jsme dříve byli vlezdoprdelníci Rakousku, Německu, pak SSSR a nyní USA. A vlastně o naše zájmy ani nejde, o nás rozhoduje vždy někdo cizí a hlavně ve svém zájmu. Tak hurá a radostně na jatka v zájmech USA.

 

Pokud na někoho mířím rakety, které ho mají zasáhnout, pak jde o útočnou zbraň.

Pokud mám radary a střely jen určené na likvidaci soupeřových střel, jde o zbraně obranné.

Tohle snad není tak těžké odlišit.