Skip to content Skip to navigation

ANO, v Praze ale nebylo líp… (Vladimír Kroupa)

Výsledek obrázku pro ANO prohra Praha Stuchlík12. října 2018,  9:05

I když nám hnutí ANO, slibovalo už ve svém sloganu, že „bude líp“, v Praze tomu tak v minulém období primátorování právě paní za ANO, rozhodně nebylo.

Co se Prahy týká, tak tady ANO „podělalo“, co se dalo...

Tak trochu nechápu, čemu se pan Babiš, Stuchlík a další špičky z ANO dnes diví, že je pražští voliči poslali od voleb domů s ostudou. Někde jsem četl, nebo slyšel, že prý „to v Praze pro hnutí ANO polepil pan Babiš“. Svým způsobem je to vlastně pravda, i když možná trochu jinak, než jak by se na první pohled zdálo.

Co se ale příkladu těchto voleb týká, tak za výprask může ANO poděkovat i paní Krnáčové, bývalé primátorce, které nikdo v Praze snad neřekl jinak, než „Krnda“

Ano, je to poněkud hanlivá přezdívka, na druhou stranu paní Krnáčová dělal vše pro to, aby ji neměli Pražané vůbec rádi. Pod jejím vedením se magistrát rozhodl v minulém volebním období pro hru na pštrosa, nebo lépe na zimně spícího medvěda. Z mnoha a mnoha problémů, které už na začátku mandátu paní Krnáčové Pražany trápily, bylo mnoho z nich, pokud ne většina, uloženo takzvaně k ledu.

Problémy se zkrátka neřešily, naopak, nejen ty stávající narůstaly, ale přibylo k nim mnoho dalších. Docela mě fascinuje, že pan Babiš, který od začátku svého politického života hlásá, že stát je třeba řídit jako firmu, prokázal tolik liknavosti a politické nepředvídavosti, když nechal paní Krnáčovou na pražském Magistrátu tak řádit, že to naštvalo většinu obyvatel Prahy, což logicky vyústilo ve volební výprask. Myslím si, že takovou chybu by zkušený manažer úspěšné firmy dělat neměl.

To opravdu neviděl tu absolutní nekoncepčnost, s jakou se v Praze v minulých letech rozhodovalo o době a rozsahu rozkopaných ulic, dopravních uzavírek a skoro neprůjezdné Praze? Ano, vím, že přes dopravu byl na Magistrátu pan Dolínek z ČSSD, ale konečná odpovědnost šla samozřejmě za paní Krnáčovou, respektive za hnutím ANO, které ji na křeslo primátorky posadilo.

To opravdu neměli nikoho lepšího, než tu paní, co k oprávněné kritice Pražanů měla tu drzost vypustit z úst, že my, Pražané, jsme „rozmazlení“...?! Za to, že pan Babiš nedokázal včas zatáhnout za záchrannou brzdu a nedokázal svým vlivem dosáhnout vyhazovu paní Krnáčové z jejího postu, na který zcela evidentně neměla, za to si Babiš i celé hnutí ANO ten volební ostudný výprask zasloužili.

Proč nedošlo k její výměně nejpozději v létě 2015, když se dostala do sporů se svým náměstkem Matějem Stropnickým, kvůli čemuž jí v srpnu téhož roku hrozilo odvolání z funkce, když jí i předsednictvo pražské organizace hnutí ANO 2011 a zastupitelský klub vyslovily nedůvěru (navíc jí spolustraníci vyčetli špatnou komunikaci a manažerská pochybení...),nakonec se jí ale zastalo vedení strany (rozumím tomu tak, že ze jí zastal i pan Babiš...)a ve funkci zůstala.

Taková nekoncepčnost totiž vyvolává celou řadu otázek, například tu, zda hnutí ANO, když nedokáže řídit ani město, třebaže milionové a naše Hlavní, zda je hodno důvěry, že opravdu dokáže řídit stát.

Pokud by totiž byla nějaká firma řízena tak, jako tomu bylo v minulém volebním období ze strany Magistrátu a jeho řádění v Praze, tak potěš koště, protože taková firma by šla hodně rychle do kytek. Pokud by tedy uznávala stejná a férová pravidla, jaká musejí dodržovat i další firmy jiných majitelů...

Minulé strany sice také nebyly zrovna žádnou výhrou, ale jakás-takás koncepce tam přeci jen byla. V Praze sice ve volbách vyhrála ODS, ale ta se na řízení Prahy podle všeho podílet moc silně také nebude. Ta byla vyšachována stranou mladých naivků, co dosud nemají zkušenosti ani s řízením vlastních řad – s Piráty, a dokonce i TOP09, která to u Pražanů také nemá nejlépe nastavené, se dokázala díky spojením do koalice prodrat k moci nad Prahou, alespoň to tedy tak z povolebních jednání vypadá. Otázkou samozřejmě je, jaký bude mít tento slepenec v časech příštích úspěch, případně neúspěch. Já se trochu obávám toho, že se nakonec koaliční strany na Magistrátu budou zase jen dohadovat mezi sebou na kompetencích, což vyústí nakonec v házení klacků pod nohy jedné častí druhé a naopak.

Ale nepředbíhejme, uvidíme.

Co už ale můžeme vidět dnes, to je opět se potvrzující pravidlo, že ne všude a ne vždy, jsou nějaké komunální volby vůbec co platné, když si nakonec mezi sebou rozdají karty stejně naprosto jiné strany a sdružení, než je vítěz voleb. Jinými slovy, volit můžeme koho chceme, stejně se ve finále ukáže, že stačilo v jednu chvíli říci místo voleb – „... tak, je 5. října, teď se spolu začněte dohadovat, kdo s kým bude vládnout...“

Kdyby to tak napříště bylo, mohlo by se ušetřit hodně milionů korun za volby, protože jak to vidím, alespoň v Praze šlo o vyhozené peníze. Ne že bych byl nějakým příznivcem ODS, která vlastně volby v Praze vyhrála, ale bylo by fér, kdyby vítěz bral hlavní cenu, a ne aby se díval, jak si jeho úlovek dělí smečka hyen, která se dokáže vždy a za každých okolností přimotat na tu správnou stranu...

Mám ze zkušenosti posledních let tak trochu pocit, že volby jsou opravdu jen divadýlko pro lidi, aby měli zdánlivý pocit, že se osobně podílejí na veřejném dění. Myslím, že jako příklad toho zdánlivého pocitu, může posloužit právě povolební vývoj v Pražské politické aréně těchto dnů.

To je ale můj osobní názor a je mi jasné, že to bude asi mnoho lidí vidět jinak.

Hezký babo-letní podzimní den.

Vladimír Kroupa

Autor článku: