Skip to content Skip to navigation

Autozastavárnám v Praze roste konkurence – vyplatí se dnes dát auto do zástavy? (PR článek)

Výsledek obrázku pro Automobil5. března 2018,  15:43

Stále více lidí řeší nedostatek financí zástavou. Například autozastavárny v Praze jsou nyní v permanenci opravdu často. Pravdou zůstává, že finanční nouze občas dostihne každého z nás.

Samozřejmě je vždy lepší situaci aktivně řešit a půjčovat si na osvědčených místech – ověřených, s nulovým rizikem. Může ale nastat doba, kdy peníze potřebujete opravdu ihned a rodinní příslušníci vám nejsou schopni nebo ochotni pomoci. Navíc se nemůžete nebo nechcete vázat. V takovém případě vám možná přijde na mysl zastavárna, případně v současnosti stále více oblíbenější autozastavárna.

Autozastavárny v Praze však nemusí přinést stoprocentní jistotu

Mezi lidmi často panuje přesvědčení, že vše, co se nachází v Praze, je kvalitní – často i, lidově řečeno, o level výš. Přesto by měli být obezřetnější. Klid na duši a spokojený obchod totiž nemusí přinést ani Praha, a to platí i o fenoménu autozastaváren. Není výjimkou, že některé mají problémy například s dodržováním termínů a zákonů.

Ač mají ale někdy problémy s dodržováním předpisů, rozhodně není na místě říct, že co zastavárna, to podvod. Jen je třeba uvědomit si, že primárním účelem zastaváren rozhodně není pomoci vám, ale vydělat. A proto je určitě na místě obezřetnost. Výjimkou totiž nejsou ani úroky desetkrát vyšší, než jsme běžně zvyklí. Vyplatí se proto neskočit hned po první nabídce. Máte štěstí, že nabídka služeb autozastaváren rozhodně není nijak omezená. Konkurence neustále roste, a tak je rozhodně z čeho vybírat.

Na co si dát pozor?

Ať už si půjčujete od kohokoliv, je třeba tak činit s rozvahou. Výjimkou proto v tomto ohledu nejsou ani autozastavárny a vůbec zastavárny obecně. Někteří dokonce radí se těmto službám vyhýbat obloukem – zejména kvůli často vysokým úrokům – více informací najdete také tady nebo tady.

Není nutné být tak striktní. Je třeba si přiznat, že zastavárny jsou opravdu jednou z možností, kterak vyřešit vaši tíživou finanční situaci, a to zejména v případě, kdy potřebujete peníze opravdu co nejrychleji. Není výjimkou, že provozovatelé autozastaváren jsou k zastižení i o víkendu nebo v pozdní večerní hodinu. Sepsání smlouvy navíc při splnění podmínek může trvat pár minut.

Jaké podmínky je třeba splnit?

Tou první a nejzákladnější je samozřejmě vlastnictví potřebných dokladů od vozidla. Nezbytnou součástí je také uzavřená havarijní pojistka a podepsaná smlouva – zde je často potřeba nechat ověřit podpis, přičemž náklady na ověření ponesete vy.

Kolik dostanu a kolik zaplatím?

Častým tématem jsou u autozastaváren samozřejmě finance, aneb Kolik dostanu a kolik zaplatím? Tahle otázka je mnohdy individuální, a tak je třeba odpověď na ni brát s rezervou. Obecně vzato můžete dostat až 80 % z aktuální tržní ceny vozidla. Tu určuje na základě vzájemné smlouvy provozovatel autozastavárny po zohlednění aktuálního stavu a počtu najetých kilometrů. Poplatek za vytvoření smlouvy a provedení zástavy činí většinou 10 % z kupní ceny. Stejně individuální jsou také úroky, obecně se nejnižší sazba pohybuje okolo 10 % s minimální dobou splácení na dobu čtyř týdnů.

Můžu vozidlo dále užívat? Nemůže mi ho někdo odcizit?

Záleží na vás – možnosti máte hned dvě. Buďto auto zastavíte a dále užíváte, nebo máte možnost vůz odstavit u provozovatele zastavárny. Na hlídaném parkovišti, takže krádeže se bát opravdu nemusíte.

Co když nezaplatím?

Pořád ještě máte šanci. Pokud si nemůžete dovolit vyplatit auto celé, stačí uhradit úroky a smlouva se tak automaticky prodlouží. Neznamená tedy, že když nemáte na zaplacení celé pohledávky, okamžitě auto ztrácíte. Šanci stále máte.

PR článek

Rubrika: 
Autor článku: