Skip to content Skip to navigation

Benátky trochu jinak (Tomáš Flaška)

article_photo5. dubna 2017,  8:29

Benátky jsem viděl už několikrát. Pokaždé na jeden den. Ale trocha romantiky nikdy neškodí. Benátky mimo sezonu a několik nocí, to je to, co je třeba si užít.

Dřívější zastávky v Benátkách měly povahu povinné návštěvy nejznámějších míst, jako je náměstí San Marco, nebo most Rialto. Jako všichni. Ale výhodou je, že když už tohle znáte, tak při další návštěvě můžete zobat ty třešničky na dortu. Kam moc turistů nezavítá, co není tak známé a kde není tedy ono pověstné "Massivo turistico".

 

Zjistíte, že Benátky nejsou jen výstavní architektura. Uvidíte, že masy lidí jsou tam jen přes den, večer se vylidní. A nahlédnete i do všedního života Benátčanů.

 

 

 

 

 

Pokud máte štěstí, tak zažijete na jihu Evropy i věc dost vzácnou - chlad a nízké mraky. Benátky tak získají trochu na mystičnosti.

 

 

Jednoho turistu jsem si vyfotit musel. Byl tak znavený, že se musel už jen nosit.

Pomalu přichází večer, chodníky se vylidní, na kanálech ochabne provoz a nastává jiný čas.

 

 

 

 

Ráno je město úplně vyměněné. To, co známe z domova - ruch dodávek, taxíků, náklaďáků - tu je taky. Ale na kanálech v lodní podobě.

 

 

 

 

To nejdůležitější známe, uchodit se nechceme, volba je jasná. Je možno si koupit jízdenku na 24 hodin za 20, nebo na 48 hodin za 30 Euro pro městskou dopravu. A to znamená v Benátkách co? No přeci parníčky!

 

 

 

Takže vzhůru na ostrovy. Tam už jezdí málokdo. Dopředu vypouštíme Lido. To odděluje Benátskou lagunu od moře a bohužel nápadně připomíná Massivo Turistico. Písečné pláže, hotely, penziony. Tam tedy rozhodně ne. První zastávkou je hřbitov. Ostrov sám pro sebe.

 

 

 

 

 

 

 

Dalších 30 minut jede parníček k ostrovu Burano. Známý výrobou krajek, ale především díky malebným fasádám. Po šedi benátského centra je to opravdu pastva pro oči.

 

 

 

 

 

 

 

 

Je čas se lodičkou zase vrátit na pevninu. Počasí se změnilo. Vykouklo sluníčko. A hned zase vše vypadá jinak.

 

 

 

Večer se blíží a s ním se chýlí ke konci další, pro místní všední, pro nás trochu jiný, den v Benátkách.

 

 

 

PS: nedělám si nároky na kvalitu fotografií. Není to fotoblog. Je to cestovatelská reportáž.

Je to tip na teď, na jaro. Nebo naopak, na podzim.

 

Může se hodit:

- Ubytování se dá hodně vybírat například na portálu booking.com. Nenechte se ošálit fotkami. Vybírejte podle hodnocení uživatelů. My měli šťastnou ruku.

- Parkovné pro auto stojí v Benátkách na Piazzale Roma kolem 30 Euro na den. Některé hotely vám zajistí 10-30% slevu. Auto můžete nechat levněji na pevnině a v rámci denního lístku na parníčky přicestovat tramvají.

- Nebojte se letadla. Letenka pro dva vás přijde zhruba na totéž jako benzín a dálniční poplatky pro auto. I doprava z letiště se dá pořídit levně a rychle.

- Nejezte přes den na stojáka ohřívanou pizzu jako asi všichni turisté. Zajděte do baru a dejte si malé obložené chlebíčky za 1-2 Eura. K tomu Aperol a zjistíte, že to nemá chybu.

- Lístky na parníčky koupíte skoro na každém nástupišti. Jednotlivá jízdenka (75 minut) stojí 7,50 Euro. Celodenní 20.

 

Tomáš Flaška

Autor článku: 

Komentáře

Zaparkoval bych auto u nádraží v Mestre a dojel vlakem.

Aspoň my jsme to takhle posledně udělali a parkování bylo zadara, lístek na vlak asi euráč na osobu a vlaky tam jezdí snad každých 10 minut...

Ovšem je to už tak 5 let zpátky - možná i 10 - utíká to.

Obrázek uživatele jany007

pěkné, moc pěkné......


Pojištění.cz - Nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Srovnejte si nabídky pojišťoven a sjednejte si nejvýhodnější pojištění ONLINE.