Skip to content Skip to navigation

Bude zase padat vláda kvůli zprostředkovávání schůzek? (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro Faltýnek9. března 2019,  18:41

Policie pod dozorem státního zástupce Ivo Ištvána opět zasahovala.

Tentokrát mimo jiné proti druhému muži hnutí ANO, Jaroslavu Faltýnkovi, které prý pořád bojuje proti korupci tradičních stran.

Veselé bylo včerejší celodenní vyjadřování právního zástupce Jaroslava Faltýnka, že v kauze figuruje pouze jako svědek. A večer v televizi vidíme, jak stojí před svým domem, z kterého se vyhrnuje kupa policistů v civilu. To není dobrovolné předávání dokumentů, to je normální domovní prohlídka. A domovní prohlídky se u svědků nenařizují.

Celá kauza se pravděpodobně vyvíjela tak, že firma Kapsch, poté co prohrála soutěž o další provozování mýtného systému, se odvolala k ÚOHS (Ústav pro ochranu hospodářské soutěže). A zároveň začala na tento úřad, tedy spíše konkrétní lidi v něm, tlačit, aby rozhodl v její prospěch. A ty kontakty mezi ředitelem Kapschu a funkcionáři ÚOHS měl zprostředkovat právě Jaroslav Faltýnek.

Ten v tiskovém prohlášení připustil, že se se zástupci Kapsche i ÚOHS setkával: „Z tohoto důvodu je tedy zřejmé, že jsme se setkávali se všemi relevantními subjekty, ale i experty na otázku výběru poplatků za přepravu v rámci české dálniční sítě,“ uvedl. Jistě bude vyšetřující orgány zajímat, jestli se tedy setkával i se zástupci dalších firem, které se o tendr na mýto ucházely.

Ono to nakonec bude na úrovni bývalé sekretářky Nečasové a úkolování tajných služeb. Po dvojím osvobozujícím rozsudku byla na příkaz nadřízeného soudu vyměněna soudkyně celé kauzy a ta nakonec udělila podmíněné tresty. A kvůli pár podmíněným trestům padla vláda. A osobně považuji tuto kauzu za stejně "závažnou".

Tentokrát vláda nepadne. V destrukci demokracie jsme už dospěli tak daleko, že to nehrozí. Ale stejně to nakonec vyšumí do ztracena, nebo do pár měsíců podmíněně.

Nedělám si iluze, že by ANO teď řeklo něco ve smyslu: Padni komu padni. Oni jsou přeci čistí. Ale opozice  včetně vládních stran by se měla už zamyslet nad mocí státních zástupců. Pokud už dojde k takové monstrakci jako je domovní prohlídka u poslance Parlamentu bez předchozího schválení funkcionáři nebo výboru Parlamentu, tak už to musí skončit systémem buď a nebo. Buď obvinění a demise, nebo odvolání státního zástupce. Po zpackaném případu Petra Nečase je šance na reparát.

Tomáš Flaška

Autor článku: