Skip to content Skip to navigation

Chtěla by opozice vyhrát příští volby? Ano - s malými písmeny? Tak ať čte... (Vladimír Kroupa)

Výsledek obrázku pro Opozice Babiš9. ledna 2019,  21:26

Každým dnem jsme opozicí ujišťováni o tom, že současná vláda tropí neplechy a že ona, opozice, ví daleko lépe, jak na věc.

Škoda, že tomu ujišťování většina lidí moc nerozumí...

Takřka každý krok vlády Andreje Babiše prochází ostrou kritikou z řad opozičních politiků. Ať už je jejich pořadí jakkoliv namícháno, zpravidla poslední slovo dostane pan Kalousek, který z předpokoje politického propadliště dějin bedlivě sleduje vše, co se děje.

Pokud to nejsou politici před ním, je to právě on, kdo se ve svém kritickém pojednání zaštítí mnoha ekonomickými termíny a výrazy, mnoha prý důkazy o tom, že současná vláda prožírá manu budoucích pokolení. Zdá se, že jemu je věc úplně jasná, problém ale nastává, když se ukazuje, že většině voličů situace tak úplně jasná není.

Pan Kalousek a další opoziční politici si jistě lámou hlavu nad tím, co jsme to za národ tupců, když nějak nechceme pochopit tak zjevné skutečnosti, jak se prý řítíme po klouzačce jménem ANO do záhuby.

Občas se operuje čísly, ale většinou se opozice uspokojí tím, že prostě vypustí odkudsi ze tmy výkřik o tom, že to a to vládní rozhodnutí je špatné, skandální, nesmyslné a prostě fuj. A nezapomene připomenout že proto, protože Čapí hnízdo...

A zase, jejich výkřik, prý myšlený v dobrém pro blaho národa, po tomto národu sklouzne, jako po hladkém skle a průzkum co průzkum dokazuje, že přes všechna ta opoziční varování lidé dále věří spíše panu Babišovi, než pánům Kalouskovi, Gazdíkovi, Fialovi, Pospíšilovi a dalším.

Ti posledně jmenovaní jako by netušili, že jim lidé nevěří, když už pro nic, tak proto, že jejich odborným ekonomickým termínům a výpočtům, jak rychlý sešup nás prý čeká, nerozumí. Lidé mnohem více rozumí a věří momentálnímu obsahu svých peněženek, to je motiv, díky kterému jsou často ochotní přehlížet i další fakta momentálního stavu kvality života u nás.

V těchto časech se nám ekonomicky daří. Je zbytečné zde dokola omílat, zda je to zásluhou současné vlády, nebo jde čistě o skutečnost reflektující současnou celosvětovou ekonomickou situaci. Prostě to tak je. To je věc, na kterou lidé-voliči, slyší.

Dejme tomu, že má ale opozice ve svých varováních a kritikách pravdu. Neměla by se v tom případě opozice zhluboka zamyslet nad tím, proč tu jejich pravdu tak málo lidí chápe?

Podle mého názoru je to zapříčiněno také tím, že opoziční politici hodí do placu (mimo jiné...) nějaký ten ekonomický terminus technikus, přitom ale zapomínají, že většina populace nemá ekonomické vzdělání. Většina populace denně řeší naprosto jiné problémy a záležitosti, týkající se jejich pracovní činnosti a jejich osobních životů. Stejně tak, jako většina populace nedokáže z logiky věci porozumět například problematice kvantové fyziky a jaderné fúze, stejně tak jsou jí vzdálené ekonomické odborné pojmy, natož aby si uměla do důsledku uvědomit, co přesně si za nimi lze představit.

Je to podobné, jako bychom od ekonoma chtěli, aby jen tak z fleku rozuměl pojmům, jako je karbonitridace, úsťová rychlost, přechodová balistika, pneumotorax, reverzní osmóza, nebo okruh na demi-vodu.

Pokud by někdo chtěl, aby si za takovými výrazy dokázal ekonom co nejrychleji představit o čem jsou, musel by takovému ekonomovi poskytnout alespoň minimální vysvětlení. Ekonom přeci žije ve svém světě čísel, garfů a indexů, ne ve světě tepelného zpracování kovů, problematiky střelných zbraní, lékařství, ani ve světě technologie pro úpravu vody.

Jinými slovy, opozice by se neměla omezovat při veřejném odsuzování činnosti současné vlády pouze na slova, kterým rozumí jen určitý, v měřítku voličské základny velmi úzký okruh lidí.

Pokud chce opozice v příštích volbách získat tolik hlasů voličů, aby jí to zajistilo možnost utvoření buď koalice, nebo i silné vlády jednoho politického uskupení, měla by se smířit s tím, že minulé volby dopadly tak, jak dopadly a že vláda Andreje Babiše tady ještě nějaký ten rok bude. Co je to dva - tři roky v dějinách? Proč tento čas, který současné vládě zbývá do konce volebního období, nevyužije opozice k tvorbě vlastního a silného programu, pokud jsou její argumenty skutečně tak silné a mají skutečný potenciál pro časy budoucí? Proč se nesoustředí na co nejpřesnější a "polopatické" vysvětlování, co je špatně a co by mohlo být lepší?

Proč se nesoustředí na silné jádro voličů, kteří jen tak z ničeho nic nikdy nepochopí moc odbornému vysvětlování věcí, které by jistě šly vyjádřit i takovým způsobem, aby se daly pochopit i lidmi bez ekonomického vzdělání...? Pokud si je současná opozice tak jistá svou pravdou, měla by ji dokázat na všech frontách, jinak se stane, že mraky voličů zase spíše pochopí momentální obsah svých šrajtoflí a nikdy nebudou obdařeni představou časů budoucích, kdy bude třeba například spoustu zboží a služeb zdražovat, jinak by nebyly pokryty některé kroky současné vlády.

Podle mého jsou právě toto záležitosti, které je třeba voličům vysvětlovat. Pokud se bude opozice snažit dokazovat svou pravdu jen snahami o kriminalizaci současného premiéra, nemůže se nikdy dočkat skutečné masivní podpory obyvatel - voličů. To je pro mě osobně naprosto nepochopitelná věc, taková politická slepota, se kterou si opoziční politici nedokážou ani trochu poradit s psychologií lidí, od kterých by rádi dostali volební hlasy. Pokud zůstanou stále jen utopeni ve svých suchopárných ekonomických grafech a ve volání, které vyzní tak trochu jako rčení - zloděj volá, chyťte zloděje, která v případě grafů většině lidí nic neřeknou a v případě druhém bude lidem připadat, že kdo moc tlačí na pilu, že lže. Dokud se opozice omezí na snahy ostrakizovat současnou vládu jen skrze minulost premiéra, dostane zase na řiť.

Nikdo netvrdí, že opoziční politici, pokud se domnívají, že mají důkazy, stejně jako kterýkoliv jiný občan, že nemají právo podat trestní oznámení na někoho, o kom se domnívají, že spáchal trestný čin. Další kroky by ale měly zůstat v kompetenci úřadů činných v trestním řízení. Jakkoliv se do jejich práce montovat je v tomto případě kontraproduktivní. Ono totiž to, že je někdo vyšetřovaný ještě nemusí nic znamenat, poslední slovo by měl mít v tomto soud, ne hlas ulice.

Tak už si sakra vytáhněte hlavy ze svých pozadí a začněte přemýšlet ne nad tím, co chcete vy, ale nad tím, co chtějí a potřebují masy voličů k tomu, aby se dokázaly rozhodnout ve prospěch vaší věci.

Pokud to nedokážete, bude to nade vší pochybnost vypadat tak, že vaše věc nemá pravdu a vám zase zbudou jen oči pro pláč a nohy pro vzteklé dupání z opozičních lavic...

Vladimír Kroupa

Autor článku: