Skip to content Skip to navigation

Co je vidět z Tofany di Mezzo (Martina Moudrá)

Výhled z Tofana di Mezzo - homole v pod mraky je Antelao11. března 2015,  11:12

Nová kapitola "Průvodce gaučového povaleče po Dolomitech", tentokrát o dalším z vrcholů, na které běžné cesty pro pěší nevedou. Nahoru se však můžete dostat velmi snadno....

 

 

Tofana di Mezzo ze stezky vedoucí  k Lago FederaTofana di Mezzo ze stezky vedoucí k Lago Federa (MM)

MAPA

Vrcholek Tofany di Mezzo rychle zmizel v mracích - záběr ze stezky k Lago FederaVrcholek Tofany di Mezzo rychle zmizel v mracích - záběr ze stezky k Lago Federa (MM)

Přestože předpověď počasí   nevypadala nijak zvlášť příznivě, výprava na horu, která je dostupná visutou lanovkou, se tehdy zdála být docela dobrou volbou. Ostatně nebe nad údolím, z něhož jsme vyjížděli, se místy i modralo. Čím více jsme se však blížili ke Cortině d'Ampezzo, tím více bylo zřejmé, že náš počáteční optimismus byl poněkud přehnaný.

Drtivá většina turistů ten den měla evidentně větší rozum než my a buď vyrazila do vhodnějších lokalit nebo se věnovala jiným činnostem.

Parkoviště u Freccia Nel Cielo   (="Šíp do nebe"), hned vedle olympijského stadionu přímo v Cortině d'Ampezzo (viz mapa Google výše), zelo prázdnotou.

Dolní stanice lanovky Freccia nel Cielo v Cortině d'Ampezzo - přímo u zimního stadionuDolní stanice lanovky Freccia nel Cielo v Cortině d'Ampezzo - přímo u zimního stadionu (MM)

Zaplatili jsme krvavých 24,-€ na osobu a ihned nastoupili do lanovky. Pět a půl kilometru při převýšení více než dva tisíce metrů holt něco stojí, zvlášť pokud je k tomu třeba využít tři na sebe navazující dráhy a jízdenka je zpáteční.

Přestupuje se na Col Druscie   (1778 m n.m.) a na Ra Valles   (2475 m n.m.) .

Bouda u přestupní stanice Ra Valles - 2 475 m n.m.Bouda u přestupní stanice Ra Valles - 2 475 m n.m. (MM)

Počasí se kazilo zhruba stejnou rychlostí, jakou přibývaly metry nadmořské výšky.

Výhled z kabiny lanovkyVýhled z kabiny lanovky (MM)Výřez z mapy Tabacco 03 - okolí lanovky Freccia Nel Cielo na Tofanu di Mezzo (lze zvětšit rozkliknutím a následně nástrojem lupa +)Výřez z mapy Tabacco 03 - okolí lanovky Freccia Nel Cielo na Tofanu di Mezzo (lze zvětšit rozkliknutím a následně nástrojem lupa +) (img15.rajce.idnes.cz)

V cíli se bohužel ukázalo, že dál než na schody nad vyhlídkovou plošinou pod vrcholem Tofany di Mezzo se kvůli probíhajícím opravám stejně nedostaneme. Když pak ještě ke všemu začalo sněžit, nezbylo než si přiznat, že ne každý náš nápad je až tak úplně skvělý. 

Vrchol Tofany di Mezzo - uzavřená stezkaVrchol Tofany di Mezzo - uzavřená stezka (MM)Tofana di Mezzo - vyhlídková plošinaTofana di Mezzo - vyhlídková plošina (MM)Práce ve vysoké nadmořské výšce - Tofana di MezzoPráce ve vysoké nadmořské výšce - Tofana di Mezzo (MM)

 

Detail okolí vrcholu Tofany di Mezzo (přístupové ferraty a lanovka) - mapa Tabacco 03 (zvětšete rozkliknutím a nástrojem lupa +)Detail okolí vrcholu Tofany di Mezzo (přístupové ferraty a lanovka) - mapa Tabacco 03 (zvětšete rozkliknutím a nástrojem lupa +) (img15.rajce.idnes.cz)

Na druhou stranu - vše špatné bývá k něčemu dobré. Určitě není od věci ukázat i méně vlídnou, ba přímo pochmurnou tvář hor. Tak tady je:

Útesy Tofany di MezzoÚtesy Tofany di Mezzo (MM)Výhled na Cortinu d'AmpezzoVýhled na Cortinu d'Ampezzo (MM)Reliéf skal - Tofana di MezzoReliéf skal - Tofana di Mezzo (MM)Výhled na Averau - počasí se zhoršujeVýhled na Averau - počasí se zhoršuje (MM)Výhled na Averau - už sněžíVýhled na Averau - už sněží (MM)Croda RossaCroda Rossa (MM)Hřebeny hor za Croda RossaHřebeny hor za Croda Rossa (MM)Mohutné skalnaté svahy Tofany di Mezzo pod vyhlídkou, na obzoru Croda RossaMohutné skalnaté svahy Tofany di Mezzo pod vyhlídkou, na obzoru Croda Rossa (MM)Baštící kavče žlutozobé (pyrrhocorax graculus)Baštící kavče žlutozobé (pyrrhocorax graculus) (MM)

Naštěstí zdejší vyhlídku pečlivě obhospodařují kavčata žlutozobá, která nám vždycky dovedou zlepšit náladu. Ačkoliv se nijak zvlášť nevtírají, dokáží velmi decentně naznačit, že by něco pojedla. Méně chápavé návštěvníky dokonce ochotně zaškolí, jak na to.   

Vyhlídková plošina na Tofana di MezzoVyhlídková plošina na Tofana di Mezzo (MM)

 

Jak se ukázalo, nejvíce jim vyhovuje, když lidé potravu spořádaně odkládají na široké dřevěné zábradlí, odkud si ji opeřenci následně spokojeně odnášejí na okolní skalní výstupky nebo přímo do hnízd umístěných v blízkých skalních dutinách. Nejodvážnější kavčata baští rovnou z ruky.

Kavče žlutozobé čeká na přísun dobrotKavče žlutozobé čeká na přísun dobrot (MM)Vpravo v mracích: Monte PelmoVpravo v mracích: Monte Pelmo (MM)V popředí ostré zuby Croda dal Lago, za nimi v mracích Monte PelmoV popředí ostré zuby Croda dal Lago, za nimi v mracích Monte Pelmo (MM)Cinque Torri, Nuvolau a Averau z Tofany di Mezzo za mizerného počasíCinque Torri, Nuvolau a Averau z Tofany di Mezzo za mizerného počasí (MM)Výhled na Croda dal Lago, dole průsmyk FalzaregoVýhled na Croda dal Lago, dole průsmyk Falzarego (MM)Cinque Torri z ptačí perspektivyCinque Torri z ptačí perspektivy (MM)

Vždycky, když jedu visutou lanovkou, žasnu, jak šílený terén museli její stavitelé různými technikami zdolávat.

Zdejší řetězec vedoucí z počátečních 1 224 m n.m. až do výšky 3 244 m n.m. byl vybudován  v letech 1965-1969, tedy několik let po zimních olympijských hrách, které se v Cortině d'Ampezzo konaly roku 1956. Druhý segment dráhy přestavěli r.1998, roku 2004 pak došlo k rekonstrukci boudy na Col Druscie .  

Jak už to tak v podobných případech bývá, ve všech třech úsecích pendlují vždy dvě kabiny - když jedna stoupá, druhá musí klesat. Kabina nejníže položené části lanovky pojme 75 osob a pokud je třeba, dokáže prý na Col Druscie přepravit až 750 osob za hodinu. Obvyklá doba jízdy je při rychlosti 8,5 m/s asi 6 minut.

Oba výše položené segmenty mají kapacitu o něco nižší. Do kabin se vejde 65 osob, takže při maximálním vytížení může do cílů na Ra Valles a Tofana di Mezzo během hodiny postupně dorazit 650 osob. Lanovka zde jezdí rychlostí 9 m/s, takže do cíle dorazí za 4,6 minuty. 

Průměrný sklon je 26.58% v dolní, 46,60% ve střední a 50,28% v horní části lanové dráhy.  

Čtyřnohý pasažér visuté lanovkyČtyřnohý pasažér visuté lanovky (MM)

Zcela vyčerpávající informace o Freccia Nel Cielo (včetně tabulek, schemat a nákresů firmy Agudio z Turína) najdete na těchto webových stránkách

Výhled na Sextenské DolomityVýhled na Sextenské Dolomity (MM)Tre Cime di Lavaredo z Tofaany di Mezzo, v popředí hřeben Monte CristalloTre Cime di Lavaredo z Tofaany di Mezzo, v popředí hřeben Monte Cristallo (MM)Skalnaté svahy Tofany, na obzoru zleva Croda Rossa, Cristallo a Sextenské Dolomity, Sorapiss a Dolomiti Bellunesi, dole v údolí Cortina d'AmpezzoSkalnaté svahy Tofany, na obzoru zleva Croda Rossa, Cristallo a Sextenské Dolomity, Sorapiss a Dolomiti Bellunesi, dole v údolí Cortina d'Ampezzo (MM)

Kromě lanové dráhy je Tofana di Mezzo (=Střední), stejně jako sousední vrcholy Tofana di Rozes (=Růžová) a Tofana di Dentro (=Vnitřní), dosažitelná výhradně po ferratách (např. Via Ferrata Olivieri   - skalní okno Bus di Tofana, Via Ferrata Formenton   - Tofana di Dentro,  Via Ferrata G.Lipella  - Tofana di Rozes... a další).

Výhled z Tofana di Mezzo - homole v pod mraky je AntelaoVýhled z Tofana di Mezzo - homole v pod mraky je Antelao (MM)Začíná sněžit (12.7.2014)Začíná sněžit (12.7.2014) (MM)Horní stanice na Tofaně di Mezzo (3 244 m n.m.) v mracíchHorní stanice na Tofaně di Mezzo (3 244 m n.m.) v mracích (MM)

Jízda lanovkou z Tofany di Mezzo do Cortiny d'Ampezzo zprostředkovaná alespoň videem, na jehož kvalitě se podepsalo prachbídné počasí, jakož i poškrábané sklo kabiny:

Martina Moudrá

Autor článku: 

Komentáře

24 euráčů za 2 kiláky převýšení je sice hodně. Ale je to srovnatelné (v přepočtu na převýšení) s těmi 400 Kč, které by člověk zaplatil za necelou tisícovku metrů z Pece na Sněžku...
Ale v těch Dolomitech jedete nesrovnatelně zajímavějším terénem.

Obrázek uživatele jany007

Krasne a uchvatne, a jak dobre podotknul kolega Banjo, vyplati se to......*good*