Skip to content Skip to navigation

Co na tohle ministryně financí? (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro alena schillerová7. listopadu 2018,  9:37

Řídí stát jako firmu? Nejen premiér, ale i ministryně financí? Tak se ukažte a dokažte! Na tohle jsem zvědavý.

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo své aktuální odhady hospodářského růstu v roce 2019. Proti odhadům v červenci snížilo svůj odhad růstu o 0,2 procentního bodu. Ať mi neříkají, že toto nevěděli již v době, kdy se ve Sněmovně schvaloval státní rozpočet se schodkem 40 miliard korun. To je v době hospodářského růstu ekonomický zločin.

Ale budiž. Řekněme že tato čísla jsou pro ministryni financí i celou vládu velkým překvapením. Při objemu státního rozpočtu nějakých 1500 miliard korun, dělají ta 0,2% zhruba 3 miliardy korun. Nedělám si nárok na přesnost, může to být míň, nebo i víc. Ale něco to rozhodně ve výpadku plánovaných příjmů bude.

Velikost deficitu rozpočtu už nelze ze zákona měnit. Provádět lze už jen přesuny mezi jednotlivými kapitolami. S ohledem na nová čísla by tedy paní ministryně financí jako správná hospodářka měla navrhnout někde snížení výdajů o 3 miliardy (nebo o sumu, kterou ona zná z důvodu onoho výpadku příjmů lépe než já) a tyto prostředky přesunout do fondu rezerv. Bylo by to takové malé, nevýznamné, ale hodně symbolické.

Vsadím se, že to neudělá. A proto jsou pro mě nevolitelní. Já si dobré hospodaření firmy představuji jinak.

Tomáš Flaška

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Pokud by takhle vedli firmu, tak ta firma již zbankrotovala!