Skip to content Skip to navigation

Dělostřelecká příprava v Pobaltí (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro zelení mužíci Krym26. července 2017,  8:58

Pobaltské republiky od anexe Krymu děsí možnost, že by něco podobného potkalo i je.

Tedy že velký ruský soused pod záminkou ochrany ruské menšiny pomocí neznámých zelených mužíků provede něco podobného.

Bohužel události posledních let naznačují, že tato úvaha není tak lichá. Předně si uvědomme, že ruské menšiny žijící v Pobaltí jsou z drtivé většiny Rusové, kteří se tam přistěhovali po druhé světové válce, a jejich potomci. Tedy po zabrání Pobaltí Ruskem, jeho připojení k Sovětskému svazu a po perzekuci původních obyvatel. Rusové byli po válce v podstatě nadřazeným národem a původní obyvatelstvo spatra přehlíželi. Není divu, že to původní obyvatelstvo je nemělo, a ani nemá, příliš v lásce.

Po osamostatnění koncem 20. století nebyli přivandrovalí Rusové vysídleni podobně, jako jsme to my udělali se Sudetskými Němci (ti u nás ale žili na rozdíl od Rusů po staletí a nebyli nám importováni okupační mocností), ale byla jim nabídnuta možnost plnohodnotného občanství. Jedinou podmínkou bylo složení zkoušky z dějin země a národního jazyka (zdroj Wikipedia). V drtivé většině odmítli. Těžce nesou, že už nejsou tím nadřazeným národem. Už nejsou tím, kdo rozhoduje. Ale nikdo je neutiskuje. I tak se cítí nespokojeni. Bohužel mohou být onou pověstnou pátou kolonou. Stejně jako Rusové na Krymu. A dejme si pozor aby se něco podobného nezačalo odvíjet u nás v Karlových Varech, kde už velká část města je v ruských rukou.

Představte si, že by v roce 1991 od nás Rusové neodešli. Stali by se u nás národnostní menšinou, která nás před tím okupovala, podobně jako v Pobaltí. My bychom jim museli nabídnout české občanství pokud bychom chtěli vstoupit do Evropské Unie a dalších západních struktur. Požadovali bychom po nich zkoušku z českého jazyka, jako se požaduje po každém žadateli o české občanství, což by oni odmítali. A z toho důvodu, že údajně nezaručujeme práva ruské menšiny, by nám hrozilo Rusko, že nás zase zabere. Nebo aspoň ty části, kde sídlí ta ruská menšina. To je naprosto identická situace v Pobaltí. Rusové to předvedli už na Krymu. Akorát do Pobaltí Rusové nenastoupili v roce 1968 jako k nám, ale o několik desetiletí dříve. Ale okupace jako okupace.

Ruská domovina si samozřejmě přilévá olej do ohně. Podvratné ruské internetové servery fungují v Pobaltí stejně jako u nás. V Pobaltí k tomu ale ještě přistupuje vysílání ruské televize a rádia, které je pro ruskou menšinu v mateřštině. A není si potřeba dělat iluze o dokonale zmanipulované propagandě pomocí polopravd, která sleduje jen jeden cíl - poštvat jedny proti druhým. A je jedno koho proti komu, důležité je mít důvod k zásahu.

Opakovači té ruské propagandy nám už dnes sdělují, že americká armáda okupuje Pobaltí. Je tam sice na pozvání místních vlád a obyvatelstvo ji vítá (bohužel si naivně myslí že případnému útoku ruského souseda zabrání). Nějakou podobnost s naší okupací v roce 1968 nevidím. Ba nevidím podobu s jakoukoliv okupací, kdy je místní obyvatelstvo perzekuováno a zákonodárství a hospodářství země je plně podřízeno okupační mocnosti. Přesto tito proruští obhájci stále dokola opakují, že Američané Pobaltí okupují. 100x opakovaná lež se asi má stát pravdou a "osvobození" Ruskem bude oprávněné.

Ta palebná příprava má ale dost i jiných podob. Jeden velmi aktivní místní proruský komentátor tu stále dokola opakoval že za rok 1968 si můžeme sami. Kdybychom neblbli, tak by sem Rusové nepřišli. To je jasná příprava vysvětlení toho, že kdyby ty Pobaltské státy neblbly, tak by k nim Rusové nepřišli. To je už dopředu zdůvodnění všeho, čeho se Pobaltí obává.

Rusko přímo uprostřed Evropské Unie, v Kaliningradské oblasti, umístilo své jaderné rakety. A neustále hrozí tu Polsku, pak Dánsku, nebo Norsku, za to, že bude vojensky cvičit s několika desítkami amerických vojáků, že jeho rakety budou zaměřeny na cíle v těchto zemích. Bezprecedentnější případ vojenské agrese si lze těžko představit. Představte si ten povyk, pokud by Američané ve 20. století v Západním Berlíně rozmístili Pershingy.

Po zabrání Krymu ruský prezident (v podstatě už 4. volební období) Putin přiznal, že pro jistotu uvedl svá jaderná vojska do bojové pohotovosti. Co kdyby proti té anexi někdo něco namítal, viďte? Je jasné, že pokud se odhodlá zabrat Pobaltí, tak nám rychle sdělí, že raketová vojska v Kaliningradské oblasti uvedl do bojové pohotovosti. To aby někoho ani nenapadlo něco namítnout. Agresor, který dostal těžce přes ústa hospodářsky prohrou ve studené válce pochopil, že nemá cenu se snažit hospodářsky se svobodným světem znova soutěžit. Jediná cesta je vojenské cenění zubů. To je jediné, co umí. Teda ještě lítat do vesmíru. Ale za to vděčí také vojenskému průmyslu, který to potřeboval a potřebuje.

A tak v Pobaltí přihořívá, bohužel. Rusko se svých dobytých území ze druhé světové války nemíní vzdát. Lépe řečeno chce je postupně dostat zpět. Rozklad Evropské Unie, tedy jakákoliv nejednotnost Západu, mu v tom jen pomáhá. Naopak jakákoliv, byť jen hospodářská, dohoda mezi západními zeměmi je mu proti vůli. Odkud myslíte že se zase bere odpor a polopravdy co se týče například dohody o volném obchodu mezi USA a EU?

Prostě dělostřelecká příprava je v plném proudu. Rusko už hybridně pálí nejen v Pobaltí, i u nás a jinde ve světě. Na Krymu si postup úspěšně vyzkoušelo a provedlo i další krok. Snad se už svobodný svět poučí a dojde mu s čím má co do činění. Jsem rád že aspoň svým malým příspěvkem v podobě naší jednotky v Pobaltí pomáháme dobré věci.

Tomáš Flaška

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Rusko je fašistickej stát kterej umí krom vodky a zbraní jen napadat a zabírat jiné země .......

Obrázek uživatele hanick

Asi bys měl vylézt za humna a nesedět pouze ve svém kutlochu někde ...kdovíkde.

 

Obrázek uživatele hanick

O jakých dobytých územích Ruska tady autor ohlupuje? Nezná Postupimskou dohodu? Potom nemá kecat nesmysly.

 

Obrázek uživatele helena-kr

on jany má velké mezery ve vzdělání .on totiž studoval v USA

Obrázek uživatele hanick

Tak to je jasné - vždyť absolventi středních amerických škol nejsou schopni nalézt na mapě ani kde leží Evropa.