Skip to content Skip to navigation

Devalvace českých generálů (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro hodnost generál29. října 2018,  18:40

Včera přibyli další. V armádě deset a tři v policii. Já si do teď myslel, že generál je nějaká šajba, co něco umí, má něco za sebou.

Že to je vysoká hodnost, aby na svém velitelském postu mohl mít i příslušný respekt.

Vláda již dvakrát navrhovala jmenovat do generálské hodnosti ředitele BIS (= Bezpečnostní informační služba) Michala Koudelku. Vláda je s jeho prací evidentně spokojena, a to i ta předchozí, protože ho neodvolává, ba právě naopak navrhuje povýšit do generálské hodnosti.

Prezident republiky již dvakrát tomuto přání nevyhověl. Já vím, že prezident své rozhodnutí nemusí komentovat. Ale přeci jen by mě, ubohý plebs v podhradí, zajímalo - proč? Dělá pan Koudelka něco špatně? Je nám něco zatajováno? Pokud svou práci nedělá dobře, tak je snad na místě odvolání a nový člověk na tomto postu. Jestli svou práci dělá dobře, pak je povýšení potřebné, jak je ostatně přesvědčena vláda. O nějakých osobních antipatiích našeho pana prezidenta vůči panu Koudelkovi se neodvažuji spekulovat. Přeci nesmím popřít výsledky prezidentských voleb.

Z jiného soudku je jmenování čerstvým generálporučíkem policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Beru, že svou práci dělá dobře. A hned následující den po jmenování nám pan čerstvý generál oznámí že odchází do výslužby. Jinými slovy pro svou budoucí činnost už tu hodnost potřebovat nebude - bude vyslancem na Slovensku. O tom samozřejmě pan prezident dopředu vědět musel. Pak se ale bohužel naskýtá otázka, jestli ono jmenování není jen obyčejnou trafikou, aby měl vyšší odchodné, případně důchod.

Nebo je to ještě o něčem jiném. Lidé, kteří byli různě zapojeni do vyšetřování kauzy Čapího hnízda od policie postupně odcházejí, nebo lépe řečeno jsou odcházeni. Jeden z nejjasnějších příkladů byl Michal Murín, který se funkce vzdal po zatažení do vyšetřování i jeho manželky. Až odejde poslední příslušný vyšetřovatel, tak už jen zhasne.

Chudáci ale ti opravdoví odborníci, generálové, muži i ženy na svém místě. Generál má být pan(í) někdo. Takto se ta jejich hodnost jenom degraduje na úroveň obyčejného politického pletichaření. A to si nezaslouží.

Tomáš Flaška

Autor článku: