Skip to content Skip to navigation

Díky za 5000 Kč pro důchodce, a to hned několikrát. (Jaromír Šiša)

Jaromír Šiša24. prosince 2020,  23:04

Důchodci jsou spoluobčané, kteří už pro společnost svoje odpracovali, vychovali děti a do začátku je zajistili.

Někomu jsou pro smích, někomu na obtíž, ale dříve nebo později každý sestoupí do přízemí a začne ho zajímat, jak

se k němu zachová rodina, přátelé, ale také stát a jeho zdravotní a sociální systém.

Pro mnohé důchodce představuje 5000 Kč významnou pomoc. Kdo nevěří, ať si to zkusí s desítkou na měsíc. ( Průměrný důchod v roce 2019 13 318 Kč, pro letošní rok schváleno koaliční radou 14 218 Kč, délka pobírání průměrně 24 let. Zdroj ČSSZ ).

Stejně jako zvýšení důchodů. Zvláště při srovnání s trapnou valorizaci ve výši jednoho plzeňskýho, a to ještě pro větší naštvání v době, kdy si jistá sekretářka kupovala kabelky z krokodýlí kůže. Asi odměna za to, že šéfovala všem a dřela jako kůň. Arogance moci má mnoho podob a nezná hranic.

Pak je tu další skupina seniorů, kteří příspěvek nepotřebují a jsou vybaveni dostatečnou empatií, aby celou částku nebo její část, smysluplně přerozdělili tam, kde je skutečně potřebná. Určitě lepší, než koupit za pět litrů nesmysly nebo 100 Plzní.

Mým oblíbencem je Dobrý anděl. Obratem přijde info, do které rodiny byly peníze odeslány i s příběhem. Nemám ale často dostatek sil některé příběhy dočíst, protože se převážně týkají dětí. O to víc si ale člověk uvědomí malichernost svých velkých problémů. Navíc si můžete předání částky od příjemce ověřit.

article_photo

Zacílit na konkrétní adresu je nejspolehlivější způsob. Tam je zpětná vazba a smysluplnost daná osobní známostí příběhu nebo konkrétního příjemce.

Ještě vloni vládlo před rozdáváním dárků ve Speciální mateřské a základní škole v Moravské Třebové napětí. Letos byl dětem tento základní vánoční úkon dopřán pouze v komorní míře.

article_photo

David Kalčík trpí Duchennovou muskulární dystrofie. Je to šikovný a chytrý kluk a má báječnou maminku. Bohužel v dnešní době existuje pouze léčba ve formě fyzioterapie. Byli jsme ho před časem navštívit s partou blogérů a stal se z něho kolega blogér.

article_photo

Jak vidno, důchodcovský příspěvek nebyl vůbec špatný nápad, protože se dá využít na několik způsobů a vždy pomůže. Buď přímo příjemci nebo přerozdělením. Na to stačí dobré informace, a pak už jen pár kliků v internetovém bankovnictví.

Ostatně pomoci někomu v nouzi může každý, kdo může. Věřte, že najít příběh, který by si to zasloužil nebo věrohodnou organizaci, není tak těžké, když se najít chce.

Pokud jsem někoho zklamal, že nenadávám na hospodaření státu, tak by mě zajímala statistika, kolik kritiků myšlenka pomoci druhým někdy alespoň napadla. Má to jediné úskalí. Z klidu vás vyvede zjištění, jak může být život už od útlého mládí nemocný a těžký, ale také kolik obětavosti ho provází.

Tak co, nemáte taky někdo volných pár stovek nebo tisícovek? Peníze nejsou jen proto, abychom se měli dobře, ale také aby pomáhaly těm, kteří takové štěstí nemají a Vánoce jsou přece na dobré skutky jako dělané.

PŘEJU ADMINŮM, ČTENÁŘŮM A KOLEGŮM KLIDNÉ, POKORNÉ A ZDRAVÉ VÁNOCE

Jaromír Šiša

Rubrika: 
Autor článku: