Skip to content Skip to navigation

Dne 2. května 1955 byli komunisty popraveni Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctirad Novák (Jan Šinágl)

2. května 2016,  10:50

Poprava byla o den odložena, aby nebyl „rušen“ komunistický 1.Máj.

Švéda a Janata byli členy odbojové skupiny bratří Mašínů a po zatčení ve východním Německu vráceni do ČSR. Mašínoví varovali Václava Švédu, aby zůstal doma, že má malé děti.

Jeho odpověď: „Právě proto.“ Skvělý chlap a táta tak skončil na popravišti. Byl popraven speciálně zkonstruovaným zařízením, které vedlo k přetržení páteře za velkého utrpení.

I proto jsem se včera zúčastnil 1.Máje soudruhů a soudružek na Výstavišti v Praze a na náměstí v Berouně, abych viděl, nezapomínal a uvědomil si tu hrůzu systému, který dokázal změnit přirozené lidské myšlení, chování a způsoby nezměnitelně na celý život. Naštěstí mládež nemají a stávají se živoucím, postupně vymírajícím skanzenem a mementem mori. Jejich příkladná „kultura“ se ukázala na Výstavišti, kde během závěrečné Křižíkovy fontány balila kapela (už žádný orchestr, jen pár muzikantů) a soudruzi odstřihávali hlavní transparent na pódiu před publikem. V Berouně bylo docela symbolické, že vypuštěná holubice míru nechtěla vůbec letět, usadila se na stromě a její majitel ji nutil holí ze stromu odlétnout – marně. Níže video TV Kladno, kde vystupuje Josef Maraczi, nositel ocenění účastníka III.odboje.

VIDEO

Jan Šinágl

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Hrdinové R.I.P.!!!

Obrázek uživatele hanick

Hrdinové z odbojové skupiny dvou vrahů?
To jsou mi věci !