Skip to content Skip to navigation

Grigorij Rodčenko to nezavinil (Jan Šinágl)

13. července 2016,  07:45

„Bylo by mimořádně naivní se domnívat, že aktivity na takové škále se mohly stát bez otevřené či tiché podpory ruských vládních autorit.“

„V ruské atletice je hluboce zakořeněna kultura podvádění.“

„Kdopak poskytl vedoucímu ruské antidopingové laboratoře Rodčenkovi peníze na nákup antidopingových preparátů pro ruské sportovce? Ve velkém. Právě Grigorij Rodčenko byl pověřen nákupem preparátů zvyšujících výkonnost ruských sportovců. Kdopak má v Rusku peníze na nákup ve velkém v cizí měně? Kdo drží kasu a má puvoár tedy právo, oprávnění? To vědí ti co ruského presidenta milují i všichni ostatní. A tak nepovedené rozhodnutí ruských vyšetřovacích orgánů připomíná křečovitý výmyk na hrazdě začínajícího cvičence. Jenomže tady jde o ubohý nepodařený pokus  profesionálního orgánu svést vinu politického vedení jinam. Na jednotlivce.“

K.Mrzílek

Dopingový skandál. WADA doporučuje vyloučit Rusy ze světové atletiky

… Ve zprávě, čítající přes 300 stran, se rovněž uvádí, že k událostem nemohlo dojít bez vědomí ruské vlády. „Bylo by mimořádně naivní se domnívat, že aktivity na takové škále se mohly stát bez otevřené či tiché podpory ruských vládních autorit.“

… Zpráva WADA uvádí řadu dalších velmi znepokojivých informací. Ředitel moskevských antidopingových laboratoří Gregorij Rodčenko podle ní v prosinci 2014, tedy pár dnů před příjezdem týmu z WADA, nařídil zničit 1 417 vzorků s hodnotami sportovců, které mohly sloužit jako možné důkazy.

… Dle komise nařídil ruský ministr sportu Vitalij Mutko přímé rozkazy k „manipulaci s určitými vzorky“. Mutko je rovněž členem výkonného výboru FIFA a předsedou organizačního výboru fotbalového světového šampionátu v roce 2018. Sám Mutko v reakci popřel, že by se ruští atleti dopustili nějakých provinění.

… V závěrech vyšetřování se rovněž uvádí, že laboratoř nemohla jednat nezávisle, mluví se o vměšování vládních agentur včetně Federální bezpečnostní služby. Agenti FSB měli rovněž infiltrovat antidopingovou laboratoř během olympiády v Soči 2014.

„hluboce zakořeněna kultura podvádění.“ A co víc: „Máme zdokumentované případy, podle nichž atletům, kteří se nechtěli účastnit ‚programu‘, bylo řečeno, že s nimi nebude počítáno jako se součástí národního týmu,“ uvádí se v ní.

 

Doping je instrument byznysu a rakovinou sportu. Příliš peněz je v sázce, než aby doping zmizel sám od sebe a nepodléhali mu slabé osoby v cestě za ziskem a slávou. Nekonečný boj, který se nesmí nikdy vzdát. Pro slušného sportovce je urážející prokazovat, že nedopoval, ale bohužel nevyhnutné. Osobně bych byl při jakémkoliv prokázaném dopingu na vyloučení „sportovce“ na doživotí. Německá veřejnoprávní ZDF vysílala nedávno dokument, kde prokázala doping a viníky v Africe a ve Velké Británii. Jeho část ukázala po skončení ME v LA v Amsterodamu ještě jako vstup do přímého vysílání. Afričtí činovníci byli zatčeni, Angličan je už vyšetřován policií. Je logické, že doping to má nejsnadnější v bývalých či dnešních komunistických zemích, kde lež a podvody byly a jsou oficiální politikou a kde absence občanské společnosti to činí snadným.  

Bývalý výkonný ředitel ruské antidopingové agentury (RUSADA) Nikita Kamajev zemřel dva měsíce poté, co kvůli dopingovému skandálu v domácí atletice odstoupil z funkce. Můžeme jen doufat, že Grigorij Rodčenko nezemře také tak podezřele brzy…

V tisku jsem zaregistroval zprávu, že po prohře Berdycha zůstává Kodeš jediným českým vítězem Wimbledonu. Není to pravda, prvním byl Jaroslav Drobný, pravda jako občan Egypta, kdy byl nucen opustit svoji rodnou zemi, aby mohl žít svobodně.

Jan Šinágl

 

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Buďto povolit doping, pro co já nejsem, a nebo tvrdé trestání! Žádné časové tresty! Zákaz na doživotí! A je mi jedno jestli je to Rus nebo Američan! A tady vyloučit celej stát, neb je jasné že to bylo řízeno z vlády!

Obrázek uživatele hanick

Neumím si představit vyloučit stát :-)

Obrázek uživatele hanick

Drogují všichni. V atletice zvlášť. Není možné, aby pojednou začal jeden sportovec vyhrávat všechny závody a také není možné, aby ho normální cestou bez drog a anabolik ti ostatní občas dostihli. Vyloučení ruských atletů je trapným politickým aktem. WADA byla pod tlakem a raději nezjišťujme, kam až vedou nitky - já o jedné vím najisto - Rockefeller a spol, Soros, atd.