Skip to content Skip to navigation

Hejtmani nic nezkazili, oni nemůžou za neschopnou vládu (Jan Ziegler)

Jan Ziegler17. února 2021,  18:59

Premiér Andrej Babiš a jeho ministři se nedokázali s poslanci dohodnout na prodloužení výjimečného stavu a tak přišla dohoda s vedením krajů.

Hejtmani všakneprohráli,naopak přiměli vládu jednat.

Rozumím jihočeskému hejtmanovi Martinu Kubovi (ODS), že on jeho kolegové to měli těžké, protože museli řešit problém za poslaneckou sněmovnu, která koaliční vládě ANO a ČSSD neschválila pokračování nouzového stavu. Myslím si, že výsledkem byl rozumný kompromis a prodloužení nouzového stavu o čtrnáct dnů místo původně navrhovaného měsíce s některými dalšími ústupky, jako jsou navrácení pracovní doby na úřadech do normálního stavu a slíbené otevření škol. Nakonec Babiš a spol. ač neradi přistoupili také na kompromis, jehož výsledkem by mělo být otevření obchodů od příštího týdne. Vláda rovněž konečně začala jednat s opozicí o jejich návrzích, mezi které patří například odškodňovací nebo pandemický zákon. Zdá se tedy, že se blýská na lepší časy. A to je velká zásluha hejtmanů.

Jihočeský hejtman Martin Kuba

Jihočeský hejtman Martin Kuba (iDNES.cz)

Premiér a jeho kabinet si musí uvědomit, že nouzový stav není všelékem a nic jiného mimo něj neexistuje. Chtít po opozičních stranách jen jeho schválení a odmítat všechny jejich návrhy, zvlášť, když koalice neměla ve Sněmovně zajištěnou většinu, je politickým analfabetismem.

Na druhé straně většina platných opatření by mohla být prodloužena i bez nouzového stavu a také nehrozilo, to premiér Babiš lhal, že by nemohla dále vypomáhat armáda.

Zdá se tedy, že politici přestali politikařit a konečně začali řešit problémy. To považuji za rozumné, protože, jak se říká, není čas na hrdinství.

I přes současný nepříznivý vývoj koronavirové pandemie by se však v pondělí 22. února obchody otevřít mohly. Covid-19 se šíří hlavně v nemocnicích, domovech seniorů a na pracovištích. Nejsem přesvědčen, že by otevření obchodů za dodržení přísných hygienických opatřeni (roušky prodavači s respirátory, povinné rozestupy atd.) výrazně zhoršilo pandemii. Nevidím problém ani v případě muzeí, galerií a knihoven. I tady je koncentrace lidí daleko menší než v super a hypermarketech. A je též na odbornících, aby pomocí trasování jasně řekli, jak a kde je to se nejvíc šíří kovid.

Tomia Okamuru nemusím, nijak se tím netajím, a je to o mně známo. Jestliže však on prohlásí, že není třeba protahovat nouzový stav, ale je třeba se především zaměřit na ochranu rizikových skupin a zbytek národa tak nějak nechat žít, tak na tom něco je. Já nezavrhuji zajímavý nápad jen proto, že jej řekl někdo, s kým většinou nesouhlasím.

Velkou chybou Babišovy vlády je neschopnost nabídnout lidem také něco pozitivního. On zatím hrozí jenom represemi, zastrašuje, ale nedává naději. Lidé už toho mají všeho dost a chtějí slyšet také povzbudivé vzkazy. Jinak hrozí, že vyrazí do ulic. Navíc, když se dozvídají o tom, jak lidé kolem premiéra Babiše vesele porušují platná opatření a užívají si v oficiálně uzavřených hotelích, jako například exposlanec za hnutí ANO a šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

ZDROJ

Jan Ziegler

Autor článku: