Skip to content Skip to navigation

Hvězdná pěchota ve Strakovce (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro nová vláda babiš KSČM, ČSSD, ANO1. července 2018,  11:27

Jedna televizní stanice zavedla pro pobavení publika pro ty nejlepší komiky v pěvecké soutěži pojem Hvězdná pěchota.

Naše současná vláda tu definici splňuje též. Jenom nevím, zda se v tomto případě smát či spíše plakat.

Ministr zemědělství Miroslav Toman se narodil do rodiny Miroslava Tomana, který byl ministrem zemědělství ve Štrougalově vládě v 80. letech. Tak jen musíme doufat, že se toho doma moc nenaučil.

Ministr dopravy Dan Ťok se v mých očích proslavil tím, jak do nově otevíraných dálnic započítal i zrekonstruovanou D1. Možná bych mohl před svými sousedy po každé návštěvě autoservisu hrdě prohlašovat, že mám nové auto.

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá proslula názorem, že stíhání pana premiéra by se mělo odložit až po skončení jeho mandátu. Jaké funkce by toto mělo zahrnovat? Od jakého postu by už neplatila rovnost před zákonem? Kvalifikace pro ministryni spravedlnosti jak vyšitá.

Faktický šéf ministerstva zahraničí, zaštítěný svým šéfem Hamáčkem, napsal: „Proto se osobně přikláním k tomu imigranty v České republice přijmout a poskytnout jim prostor pro nový život.“ Nejlepší je, že náš protiimigrační prezident, který díky této své rétorice vyhrál volby, prohlásil, že mu tento stav na ministerstvu zahraničí nebude vadit.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jako člen ODS, členství pozastavil (později byl vyloučen), aby mohl kandidovat za ANO. Co kdyby se přeci jen ODS jednou zase dostala k moci, že? Zadní vrátka si proto radši nezavírat.

Ministr obrany Lubomír Metnar sloužil v roce 1988 u Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti. Tak je vidět, že se silovými složkami má své zkušenosti.

Ministryně financí Alena Schillerová obhajovala návrh schodku rozpočtu padesát miliard korun v době velmi vysokého hospodářského růstu slovy, že jinak by ANO nemohlo splnit své sliby. Jedno jí musím přiznat, aspoň je upřímná.

Vládu podpoří komunisti a netají se tím, že za to chtějí místa ve státních podnicích. Když byla shazována Nečasova vláda nepadlo tady trestní oznámení za to, že třem poslancům byla nabídnuta místa ve státních podnicích (s nižším platem, než poslaneckým) za to, že se vzdají poslaneckého mandátu, protože odmítli hlasovat v rozporu se svým svědomím?

A samotný premiér Babiš? Několik jeho výroků ohledně Čapího hnízda: „Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa“. O něco později: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu“. Následně: „Farmu mají, myslím, nějací advokáti“. A nakonec „Farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mé partnerky, který držel podíl odpovídající podílu jeho dvou nezletilých dětí a jeho partnerky“.

A náš pan prezident, který celou vládu s velkým potěšením jmenoval, a chystá se jí osobně podpořit v parlamentu při hlasování o důvěře, na adresu premiéra v roce 2011: „Moje zkušenost s Andrejem Babišem je založena na privatizační smlouvě Unipetrolu. On smlouvu nedodržel a já lidi, kteří nedodržují smlouvy, považuji za nedůvěryhodné. Nemluvím do větru, protože jsem byl osobně účastníkem dohody."

Tomáš Flaška

Autor článku: