Skip to content Skip to navigation

Jak to bylo doopravdy s volbami v roce 1946 (Jan Šinágl)

24. května 2016,  07:54

„Kdo je blbej jako bedna, volí stranu číslo 1.“

Volby v roce 1946 rozhodly o osudu Československa na dalších 40 let, ale často se objevují otázky či spekulace, zda byly opravdu svobodné a demokratické. Nebyly, jak dokazuje pořad Jak to bylo doopravdy ČRo Plus, ze dne 21.5.2016.

„Vždycky znova a znova do nepříčetnosti mně nasralo, když si uvědomím, že o mém osudu posraného života rozhodli ti idioti, kteří v roce 1946 volili komunistickou partaj. Dobrovolně, ve skutečně svobodných volbách. 41% tehdy hlasovalo a odhlasovalo otroctví v ruském područí na několik generací dopředu. Pak už se nikdy nic nedalo spravit. Pak už žádné svobodné volby nebyly. Pak už byly jen kriminály, procesy, popravené ženské a znova kriminály. Pak už byla jen obrovská lavina asiatské lži. To smrtící sevření asijského hnoje. Ať mi nikdo nevykládá, že tohle ti tehdejší voliči nemohli tušit. Ti lidé, kteří je tehdy v roce 1946 volili by měli do smrti chodit s hvězdou, ale červenou a pěticípou s nápisem „Já za tohle všecko můžu. Já jsem dobrovolně hlasoval pro doživotní otroctví pod sovětským režimem.“

I ti, kdož volili tehdejší sociální demokraty, ti a nikdo jiný. Jakékoli zamlčování a zamezování téhle kruté skutečnosti znamená úhybné myšlení, lhaní si do kapsy. Lež lidí se zkorumpovanou mentalitou. Kteří i po více než třicetiletém válení v rudé žumpě, kde si pořád budou hledat nějaké vytáčky, že „ono by to bylo bejvalo bylo dopadlo blbě i kdybychom“… a hovno. Vy a nikdo jiný. Vy a nikdo jiný jste jim pomohli k moci, voliči kandidátky č. 1 z roku 1946.“

Jan Zábrana, talentovaný spisovatel a překladatel jehož oba rodiče byli odsouzeni v nezákonných procesech v 50-tých letech ve svém deníku.

* * *

15.000 agrárníků bylo den před volbami doručeno účelové trestní oznámení, dle malého retribučního dekretu, aby nemohli volit. Proti většině nebylo trestní řízení vůbec zahájeno a většina, kde bylo zahájeno, byla osvobozena. Dekrety o darování půdy využili komunisté tak, že lidé to vnímaly jako dar od KSČ, ne od státu. Spojovali to se slavnostmi, lidem bez majetku rozdávali půdu. Ti pak nadšeně volili KSČ. Masové zakládání komisí a výborů KSČ, které ovlivňovaly voliče, jen pojistili vítězství komunistů. Bílé lístky byli další zákeřnou metodou komunistů jak oslabit opozici ve volbách. Zvukový záznam pořadu ČRo Plus naleznete ZDE – text Jana Zábrany od 19:58 min.

Jan Šinágl - sinagl.cz

Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Bylo to tak půl na půl.Demokraticke to nebylo, to určitě ne, vždyť nemohli všechny strany kandidovat, a ovlivňovani hlavně na venkově se dělo, a to ve velkém.Ale rozhodovala taky naivita a zážitky z války.

A že jsem tak smělý, Maďaři nebo Poláci na tom snad byli líp, když si ty komáry tehdá nezvolili?
Jistě, nebylo tehdy od našich voličů moc prozíravé zvolit komunisty, ale v poválečné euforii je to do určité míry u těch hloupějších nebo naivnějších částečně omluvitelné.