Skip to content Skip to navigation

Jak se cestovalo za socialismu (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro výjezdní doložka28. března 2017,  9:39

Naší mladé generaci to bude připadat jako neskutečná věc. A je to dobře. Bohužel jsou zde i popírači historických faktů, to je podobné jako popírat holocaust.

Takže především pro ně připomenutí.

Pokud chtěl někdo vyjet za železnou oponu (to jsou dráty co soudruzi vystavěli na naší západní hranici aby nikdo ten jejich ráj nemohl opustit) tak u SBČS (Státní banka československá) bylo potřeba zažádat o tzv. devizový příslib. V podstatě se tím banka zavazovala k tomu, že vám s přirážkou 273% proti oficiálnímu kurzu prodá za Kčs valuty (např. britské Libry) v případě, že obdržíte všechna potřebná povolení k vycestování. Žádost o vydání devizového příslibu bylo potřeba nechat potvrdit od svého zaměstnavatele (nebo školy), že s tím souhlasí. Zde se většinou vytvářela tzv. vnitřní kolečka, tedy musel se vyjádřit funkcionář ROH (Revoluční odborové hnutí), předseda KSČ (zkratku této zločinecké organizace snad nemusím vysvětlovat), přímý nadřízený, osobní oddělení a případně i ředitel. Na školách to ROH nahrazoval SSM (Socialistický svaz mládeže). Pamatuji si na zkoumání, zda jsem se zúčastnil dobrovolných brigád (to byla pracovní směna většinou o víkendu, která byla neplacená a na kterou se chodilo dobrovolně a s nadšením) a tudíž to svolení mohu obdržet. Když toto prošlo vnitřním kolečkem, dostal jste na Žádost o devizový příděl razítko organizace a žádost se mohla odeslat do banky.

Fotky dobového formuláře snad jsou dostatečně výmluvné.

Tak tady citát kolegy blogera Hermánka: " Žádost o devizák se prostě, bez jakýchkoli souhlasů, jakéhokoli zaměstnavatele a ZO KSČ prostě poslala nebo zanesla do banky."

Zdroj:

Ještě jsem to nikdy nepoužil, ale tady musím již natvrdo napsat, že pan Hermánek byl v té době evidovaný agent StB a tudíž měl zjevně jiné podmínky překračování hranic než obyčejní smrtelníci.

Teoreticky bylo možno takovýto příděl dostat jednou za 3 roky – a tím i soukromě bez cestovní kanceláře jednou za tři roky vycestovat. Prakticky ho někdo dostával každý rok a někdo vůbec. Předpokládejme průměr a příděl byl přidělen po 7 letech, tedy po 7 podaných žádostech. Ta žádost se totiž musela podávat každý rok do konce tuším ledna (s tím termínem si nejsem tak jist). Tedy každý rok absolvovat v zaměstnání ono schvalovací kolečko. Vyrozuměn bankou byl člověk pouze v případě, že byla kladně vyřízena. Jinými slovy pokud nepřišla žádná pošta, bylo to zamítnuto. Nezapomenu, jak jsme s nadějí každý den očekávali, co bude v poštovní schránce. To nebylo čekání na dopis od někoho blízkého. To bylo ponížené čekání na úřední lejstro, že si tedy můžete koupit několik ušmudlaných valut na svou cestu.

Když jste měli štěstí a ten Devizový příslib vám banka náhodou přiklepla, tak začalo další martyrium. Nyní bylo potřeba zažádat o výjezdní doložku. S příslušným formulářem opět absolvujete celé kolečko v zaměstnání – viz nahoře. Navíc se zde zkoumalo, zda nemáte nějakou půjčku, tedy finanční závazky vůči státu. Netřeba připomínat, že pokud jediný funkcionář z toho řetězce s vaším vycestováním nesouhlasil, tak jste měl smůlu. Dále bylo potřeba navštívit vojenskou správu (tedy jen muži), i zde pokorně zažádat o souhlas, že s vaším vycestováním souhlasí.

Následně návštěva prokuratury a zažádání o čerstvý výpis z rejstříku trestů.

A s tím vším zajít na pasové oddělení VB a zažádat o výjezdní doložku.

Řekněme že proti vám státní bezpečnost nic neměla a za 3 týdny jste si onen zázračný zeleno-bílý papír mohli vyzvednout.

 

 

Ta výjezdní doložka sloužila nejen pro naše pohraničníky, že vás mohou pustit třeba směrem na Rozvadov, ale samozřejmě i pro pohraničníky spřátelených socialistických států, kteří ji vždy kontrolovali. Protože jinak by ztrácela smysl. Člověk by bez oněch buzerací prostě vycestoval do Maďarska a tam překročil hranice do Rakouska. Nesmysl.

Opět musím zmínit diskutujícího blogera Hermánka, který tvrdil že se dalo chodit do Západního Berlína bez výjezdní doložky a to opakovaně. Buď lže, nebo ztratil paměť.

Nyní do banky pro nákup oněch přidělených valut. Ty vám byly zapsány do tzv. Celního a devizového prohlášení. Toto jste museli opatřit příslušným kolkem. Pro cestu do „kapitalistické“ ciziny v hodnotě 300 Kčs. Tedy více jak desetina průměrného měsíčního platu. Více valut, než jste oficiálně zakoupili, jste vyvézt nesměli.

Před odjezdem museli muži navštívit Vojenskou správu a odevzdat zde vojenskou knížku. Potvrzení o odevzdání museli s sebou vzít na cestu. Jinak by je naše orgány přes hranici nepustili. Po návratu si zase pod hrozbou sankcí museli knížku vyzvednout.

Před příjezdem na hranice jste do celního a devizového prohlášení museli zapsat všechny cenné předměty, tedy fotoaparáty, prsteny, náušnice apod. A též československé koruny. Při návratu bylo kontrolováno, že vše, co je zde zapsáno též vezete zpátky. Cokoliv jste nakoupili v zahraničí se zde muselo před návratem na hranici zapsat. Pokud to bylo do hodnot 300 Kčs na osobu, bylo to bezcelně vpuštěno. Jinak se zavádělo celní řízení.

Mnozí diskutující zde zmiňují (jmenuji např. pana Řezníka), že nikam cestovat nechtěli a bylo jim to jedno. Ano. Byli tací, kterým stačil omezený obzor a neměli potřebu poznávat jiné a nové věci. Ti na tu dobu samozřejmě vzpomínají s nostalgií. Ale je jim úplně jedno, že nejsou všichni stejně omezení a ostatním to vadilo.

Je škoda, že naši mladou generaci to již nezajímá. A je to dobře. Ale stejně je nutno to stále dokola připomínat, aby zde velice aktivní příznivci těchto starých pořádků stále nezasévali sémě pochybností.

Tomáš Flaška

Rubrika: 
Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele helena-kr

Pokud se popírají historická fakta tak to nejsou ta o cestování za komoušů .Naopak tyto se spíš zveličují na rozdíl od jiných ,nehodících se amíkovským a němčourským análníkům.Nemluvě o černoprdelnických rozkrádačů majetků.

Nevím o tom, že by někdo problém vycestovat za bolševika zveličoval. Pan Flaška to tu myslím popisuje celkem věrně (navíc rozdíl od vás nepoužívá vulgarismů), nýbrž konkrétně a věcně popisuje mechanismus vycestování. Tedy u těch šťastnějších, než byla moje rodina, která se podívala tak maximálně na Rujánu nebo do Budapešti.

A jestli mohu něco navrhnout, zkuste být konkrétní. Za to se už dneska nezavírá jako tenkrát, nebojte se. Jaký majetek vám kdo rozkradl? A určitě měl černou řiť? A která historická fakta kdo popírá?

Obrázek uživatele helena-kr

Okradený je stát .Církevní restituce je obrovská krádež .Nejenže církev většinu toho co si nárokuje nevlastnila ale restituce dostávají i církve které před znárodněním neexistovaly .A historická fakta?Osvobození rudou armádou např.Kdyby se západ včetně amíků nebáli ,že rusové dojdou až na západ evropy nikdy by nevznikla druhá fronta .Dnes se děti učí ,že nás osvobodili jenom amíci .Potupné omluvy sudeťákům od zrádců národa jako havel nebo herman je taky zkreslování dějin a jde jít dál do historie .Když se dívám do učebnic svých vnoučat je mi na zvracení

Jo, tak tohle už je jiná. Tady už je zřejmé, v čem se mýlíte.

Co se týká restitucí - stát není okraden, jen přestane vydělávat na církvením majetku, jak dosud činil. A jen tak mimochodem kdyby k restitucím nedošlo, časem by se to státu taky celkem prodražilo, protože zejména menší církve, které pro svoje kazatele nevyžadují univerzitní studium a celibát, mají docela hodně placených kazatelů. A pokud by církve něco nevlastnily ke 25.2.1948, pak by to teď nemohly nárokovat. Neměly by to totiž zapsané v pozemkových knihách. Problematickým bodem zůstává, že nikdo nejspíš nesepsal, za které konkrétní nemovitosti jsou ty finanční náhrady. To ano. Jak si je ale církve rozdělily mezi sebou, to je záležitost mezi nimi. Pokud katolíci část svých peněz přepustili jiným denominacím, pak jsou "okradeni" oni těmi menšími, ale státu do toho nic není. Stejně jako třeba mému zaměstnavateli taky není nic do toho, kolik z mojí výplaty dostanou děti, které pro něj samozřejmě nic nedělají.

Moje děti chodí na střední školu a ani jedno z nich se ani na základní ani na střední škole nesetkalo s tvrzením, že by 2. světovou válku vyhráli jen američané sami. Zato moje manželka byla na základní škole v 80. letech ve škole informována, že Plzeň osvobodila Rudá armáda a dobře si pamatuji, jak jsme v  70. letech povinně v rámci výuky chodili celá třída na hřbitov k "padlým rudoarmějcům", což byli Volyňáci, kteří zemřeli přirozenou smrtí a předtím dělali pomocné práce ve mlýně. Jak je to jinde nevím, ale tohle jsou zkušenosti, které mám z rodiny.

Omluvy vysídleným bývalým spoluobčanům se mi líbit nemusejí, nicméně pokud se ti pánové neomluvili za něco, co se nestalo, o jakém zkreslování dějin tu mluvíme? I když mohl bych taky protestovat, že se tolik nemluví o tom, že mého dědečka nacisti i komunisti okradli a vysídlili - ti první že byl Čech v Sudetech, ti druzí, že si dovolil vlastnit statek... O tom by se nejspíš mělo mluvit taky, aby bylo zřejmé, jak podobné si tyhle systémy jsou.

Obrázek uživatele helena-kr

máte zajímavé výpadky v paměti Já chodila do školy skoro o 20let dříve a přesto jsem se učila o demarkační čáře a americké armádě v Plzni .Kazatele ať si podporují vlastní věřící .Církvím sebral majetek Josef druhý a nechal jim pouze právo užívání a totoprávo jim komunisti vzalo .A taky nemluvím o tom kdo vyhrál válku ale kdo osvobodil půlku evropy což je rozdíl a velmi veliký .Dnes se totiž neučí že nás osvobodila spojenecká vojska což byla i rudá armáda ale něco pdstatně jiného a to je je na tom právě tak ubohé

O vašich zkušenostech jsem nepsal. Psal jsem o svých. A tam to je přesně tak, jak jsem napsal. A spojenci nás osvobodili společně, ale jen SSSR si z nás udělal svoji kolonii.

Církve majetek měly, jinak by jim těžko mohli něco zabavit už za Masaryka a posléze skoro vše za komunistů.

Obrázek uživatele helena-kr

Josef 2 rušil kláštery ,církevní majetek združil do náboženského fondu a z něj byli kněží placeni .Stali se prakticky státními úředníky. bez majetku .Komouši jim neměli co vzít.

Jinak kolonii si z nás udělali němci za pomoci bruselu .Za komoušů jsme byli soběstační a smostatní .Taky svobodnější než dnes .

Soudružko , 

to co zde píšete je text z VUMLu , typické bolševické lži. Pro bolševiky je LEŽ hlavní pracovní násroj . Pravda je neodpustitelný smrtelný hřích .

Obrázek uživatele helena-kr

Tak lhát a potlačovat pravdu ,jak se děje poslední čtvrtstoletí komunisté nezvládli .Kdysi se přikrádalo a to prakticky všichni ,Dnes se rabuje ale jen pár vyvolených .Tito vyvolení dokázali během pár let rozkrást a do cizích rukou zašantročit vše co mělo v republice nějakou cenu .A aby jim to prošli museli pravdu znásilnit a lež za pravdu vydávat

Obrázek uživatele jany007

A vysvětlí nám soudružka Helenka, když tvrdí že církev si vše nakradla (což je lež jako věž) kde vzala majetky komunistická vláda a dnes komunistická strana?! To zase bude ticho a nebo jen hloupé okecávání a další lhaní! :)

Obrázek uživatele helena-kr

komunisti majetky znárodnili ale na rozdíl od dnešních tunelářů tyto zůstaly majetkem ČSSR .Dnes mám však nepatří nic .Jsme jen montovna závislá na cizích potravinách pochybné kvalitay které nedosahují na komoušské normy ani kdyby si povyskočily .Církevní majetky byly zabaveny již Josefem 2 a fráterníci je měli pouze k užívání kromě far a farských zahrad a podobných drobností.Další historický fakt co je překrucován .aA taky jaký majetek měly církve které neexistovaly a jakým právem dostali restituce .Takové si mají farníci živit sami a ne hrabat na cizím .A prosila bych bez té soudružky .mne ani do pionýra nevzali .

Obrázek uživatele jany007

A jak nazvete to, když někdo přijde a sebere Vám, proti Vaší vůli, podnik, byt prostě majetek, na který jste si poctivě vydělala?! 

Obrázek uživatele helena-kr

Když to udělá soukromá osoba je to tunelář .po listopadovém podvodu se jich vyrojilo plno a hóódně jich sedělo ve vládě.Když to udělá stát je to znárodnění. Rozdíl je v tom,že tunelář vyvede majetek do daňového ráje a tím okrádá občany státu a stát si majetek ponechá a občany tím živí

Obrázek uživatele jany007

Takže to ve Vašich očích není krádež! Aspoň se jen potvrdilo jaké máte morální hodnoty! Co taky čekat od komunistky, vraždění a okrádání vlastního národa je přeci podle soudruhů v pořádku!

Obrázek uživatele helena-kr

Komunist nejsem nebyla jsem a nebudu .Proto ale nebudu popírat fakta o rozkradení státu a tím pádem občanů polistopadovými zločinnými vládami .Komunisti národ neokradli .Majetek zůstal vrepublice a užitek z něj měli všichni .I vy .Dnes nemáme nic .jen dluhy


Pojištění.cz - Nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Srovnejte si nabídky pojišťoven a sjednejte si nejvýhodnější pojištění ONLINE.