Skip to content Skip to navigation

Jakou barvu má rozum...? (Vladimír Kroupa)

Eurodenik - 10 zajímavostí o lidském mozku18. června 2020,  20:42

Myslím, že až velmi korektně o nekorektních záležitostech, jako jsou vydírání, rabování, ničení, žhářství, krádeže a v neposlední řadě o pláči sice hezkém, ale na špatném hrobě...

Svět pomalu, ale jistě zachvacuje šílenství. Nejmarkantnější je to (zatím...) v USA, ale i v Evropě se už objevují první vlaštovky nerozumu. Mám na mysli události, do kterých dospěla situace po smrti zadržovaného muži černé pleti kdesi za Atlantickým oceánem.

Už tam, a nejen tam, padají sochy, zábrany, pravidla, která činí civilizaci civilizací. I u nás v Praze jsme měli možnost vidět demonstrující proti policejní brutalitě, demonstraci k velebení černé barvy pleti, neboť prý černý život má cenu.

Což o to, to jistě má, stejně, jako život bílý, hnědý, žlutý, nebo fialově kostičkovaný. KAŽDÝ z nich má logicky cenu, někteří lidé ale na jiné životy, než jsou ty černé, nějak pozapomněli. Skutečnost, že k takovým demonstracím dochází i u nás, v České republice, považuju za hezký pláč, ale na špatném hrobě.

Demonstrující rekrutující se převážně z černošského obyvatelstva, a nejen v USA, ale napříč světem, protestují proti sochám určitých lidí, mužů, samozřejmě bílých, kteří prý kdy měli něco společného s rasismem, nebo dokonce s otrokářstvím. Nejedna socha už padla na oltář dnešního boje za... za co vlastně...? A když socha nepadla, byla alespoň počmáraná nějakou barvou, většinou rudou. Což o to, i u nás nedávno jedna socha padla, respektive byla odstraněna ze svého piedestalu. Tam k tomu ale došlo z vůle úřadů, nikoliv ze zvůle nějakých demonstrantů. To je jiný příběh, ale o tom dnes psát nechci.

Já chci psát o tom, zda si ti, kteří například v USA protestují proti sochám nějakých prý otrokářů z dávné minulosti, vůbec uvědomují, že viděno dnešním pohledem, by těm mužům - sochám, mohli být oni dnes protestující Afroameričané, vlastně "vděční" (myšleno jako paradox vývoje času, o kterém píšu ještě o něco níže...), že oni muži, jejichž sochy dnes vadí, dopravili jejich předky z Afriky do USA, nebo i jinam do tehdy „civilizovanějšího“ světa.

Já vím, vypadá to že jsem se zbláznil, ale zkuste se zamyslet se mnou, prosím...

Kdyby se tak nestalo, a jejich předkové by se nestali kdysi obětí otrokářů, veliká část z těch protestujících by dnes dost možná vůbec nebyla na světě. Pravděpodobně by jejich předci padli za oběť kmenovým válkám v Africe, nemocem, hladomorům a dalším „vymoženostem“, které černý kontinent vždy nabízel a bohužel dosud nabízí. Pokud by náhodou dnes byli na světě, a to v Africe, tak by měli úplně jiné starosti než kádrování soch, v drtivé většině by se jejich každodenní snaha smrskla na přežití toho konkrétního dne a na cokoliv, co by sobě, nebo svým dětem mohli dát na talíř, nebo do sklenice.

Už slyším, jak mi někdo mlátí o hlavu, že za bídu v Africe také může bílý muž...

Opravdu?!

Jakou barvu pleti měli všichni ti despotičtí náčelníci a králové afrického kontinentu, všichni ti, co diktátorsky zneužívaly po celé věky své postavení, dokonce i k tomu, aby se později nechali korumpovat bílým mužem, kterému pak za zlato, dolary a co já vím za co všechno, předkládali na podnose vlastní lidi i na kusy rozervaný kontinent...?

Proč tohle neřeší dnešní potomci afrických otroků? Místo toho řeší něco jiného, něco co se dá tak pohodlně hodit na hrb někomu druhému.

Vypadá to, že společnost v západních vyspělých státech se má až moc dobře, protestující nevědí, co roupama, nudí se a vymýšlejí a hlavně řeší často doslova békoviny.

Obaly na sušenkách, na kterých je tmavá opička, různá letitá slovní spojení a další a další doslova hlouposti, které najednou někoho urážejí. Nevím jak koho, mě osobně zase uráží pohled na běsnící davy, na rabující zběř, na lidi, kteří si myslí, že jsou nepostižitelní, že jsou něco víc, než je zákon, a navíc vidím, že jim tahle zvrácená taktika vychází i u odpovědných úřadů.

Kdejaký politik se v kleče omlouvá za svou světlou barvu pleti i za to, co udělali úplně jiní lidé, kteří mají, co čert nechce, shodnou barvu pleti s tou jejich. Přehlížejí prostředky, které řvoucí dav používá k vynucení onoho pokleku, akceptují vydírání.

Je to paradox, který se potvrzuje s pravidelností východů Slunce, že skutečně něco zlé, i hodně zlé, jako bylo otrokářství, se však časem promění na něco dobrého.

Dnes si oni ukřičení demonstranti, kteří jsou mnohdy doslova vyděrači, žijí někde v USA, nebo v západní Evropě, kde, pokud budou dodržovat zákony, učit se a poctivě pracovat, pokud budou mít i to štěstí, že je osud obdaří něčím, co je dovede dál než ostatní, mohou se dnes stát čímkoliv a kýmkoliv. Ono štěstí osudového obdaření se netýká jen jich, takové štěstí, případně neštěstí se týká všech lidí bez rozdílu barvy pleti a původu.

Každopádně na dnešním západě mohou potomci dřívějších černých otroků využívat všechny vymoženosti, jaké západní civilizace nabízí. To někde v rovníkové Africe by asi tolik možností zdaleka neměli...

Co se otrokářství týká, tak je zajímavé, že lidem, kteří dnes vyčítají „bílé“ části obyvatel, že jejich předci vyrvali zase jejich předky z lůna Afriky a udělali z nich otroky, zřejmě nedochází, že sami „bílí“ by toho kdysi dávno v Africe moc nezmohli. Jak ale celá věc rázem vypadá jinak, když si uvědomíme, že s lovem otroků tehdy bílým kolonistům pomáhali – černí lidé z jiných kmenů, než byli ti ulovení nešťastníci. Někdy dokonce černí králové prodávali své vlastní lidi, ale tohle dnes nikdo slyšet nechce.

Tehdejší afričtí černí vládcové a náčelníci si tak vyřizovali své záležitosti v rámci kmenových válek, kdy velice ochotně jedni pomáhali lovit a prodávat druhé. Vina za otrokářství v takové podobě, v jaké bylo, mají tak nejen tehdejší Evropané a Američané, ale i soukmenovci těch, co dnes kdejaké soše vyčítají její bronzovou existenci.

Afričané prodávali Afričany, namísto toho, aby se proti bílým kolonizátorům spojili a vypráskali je z kontinentu, za mamon a možnost vyřadit sousední kmen z oběhu, podíleli se na nejhorším možném byznysu, jaký člověk kdy vynalezl – na zotročení bližního svého.

Napadlo mě tedy ono známé pořekadlo o tom, jak dobré je zamést si před vlastním prahem, než začnu pomlouvat smetí před prahem druhého...

A nejen to si dnes spousta lidí neuvědomuje, je toho samozřejmě více.

Demonstrující davy volají po zrušení policie, nebo alespoň po značeném okleštění jejích pravomocí. Pár incidentů, které jsou ano – politováníhodné a odsouzeníhodné, incidentů, které jistě budou řádně a dle zákona prošetřeny, případně potrestány, stalo se záminkou pro požadavek doslova radikální změny systému, systému, jaký dodnes ve většině civilizovaného světa funguje.

Policie nevadí slušným a zákonů dbalým lidem, vadit může jen lůze, která v její případné absenci vidí jen větší možnost pro své nekalé rejdy. Ano, nazývám takové lidi lůzou, protože pokud si někdo vykládá právo na názor a na změnu rabováním, ničením, krádežemi, žhářstvím a doslova vydíráním, myslím, že na něj příhodnější pojmenování dosud nikdo nevymyslel.

Lidstvo dosud nedospělo do takového stádia vývoje, aby se obešlo bez policie, bez zákonů a jejich vymáhání. Scény z hořících měst v USA budiž toho důkazem, já myslím, že nikdo normální si takovou budoucnost nepřeje. Anarchie není a nemůže být odpovědí na problémy současného světa, naopak prosazování zákonů a práva stylem padni komu padni, je jedinou možnou cestou jak z toho maglajzu ven.

Ta cesta ale nesmí být dlážděná ústupky na úkor práva, poklonkování jedněm na úkor druhých, což se začíná nejen v USA přesně stávat. Dnes jsou věci postavené tak, že pravda nemůže být do budoucna nikdy bílá, je prý třeba aby byla navždy černá.

Včera jsem slyšel v rádiu cosi o tom, že by se neměly veřejně objevovat pojmy, jako je „blacklist“, v IT oboru by se prý neměl napříště používat termín (bohužel jsem ten výraz zapomněl a neznám ho), kterým se vyjadřuje upřednostnění nějaké akce a upozadění jiné.

To už je opravdu na hlavu. Zakážou se snad černé labutě, kladrubské bělouše budeme chovat jen do doby, než jako černá hříbata začnou drze blednout?

Bude napříště nevhodné mluvit o pneumatikách, že jsou černé, protože by někdo mohl mít pocit, že když se jezdí po pneumatikách, že by mohl jezdit i po něm...?

Zakážeme říkat o uhlí, že je černé, protože ho proháníme komínem...?

Zakážeme "black friday"?

Zakážeme mluvit o neplatících pasažérech jako o "černých pasažérech"?

Zakážeme bílou barvu, protože uráží lidi s tmavou pletí, nebo zakážeme i černou barvu, protože její používání v řeči, lidi s tmavou pletí uráží také...?

Jakou barvu má rozum...?

Jsem bílý muž, mám bílou ženu, bílé děti, dokonce i bílého psa. Pokud vím, nikdo z mých předků neměl jinou barvu pleti, než je světlá. Drze jsem se nenarodil v bídě, nikdy jsem nedostal po čuni od policajta, i když jednou k tomu málem došlo.

Nevadí mi namalovaný černoušek na obalu čokoládové tyčinky s kávovou náplní, obdivuji pana Winstona Churchilla. Zajímám se o historii a vím, že se mění jen aktéři a kulisy, přesto mě minulost nepohoršuje, nemám z ní trauma, protože vím, že jednak na ní nic nezměním a jednak chápu, že kdyby se ubírala jinou cestou, dost možná bych nežil tak, aby mi to dnes vyhovovalo.

A mně drze můj život vyhovuje...

Mám se za to stydět, mám se za to omlouvat? Komu a proč?

Když chci, aby mě měl někdo rád, když toužím po něčím uznání, po tom, aby ke mně někdo choval úctu, když se chci mít dobře a nežít jako chudák, musím pro to hodně dělat. Vím, že si tohle všechno nemůžu nikde vyřvat, nikdo mi to nedá zadarmo a už vůbec ne proto, když budu někoho urážet, nebo vydírat.

Lásku a úctu si musím zasloužit.

A Vy všichni jste na tom úplně stejně, ať už máte barvu pleti jakoukoliv.

To jen někteří lidé svými ústupky lžou nejen směrem ven, ale i sami sobě. Lžou, protože se bojí. Bojí se rozzuřené lůzy, která sama neví, co chce.

Ale chce to hned. Na nás ale je, aby to nedostala, protože pokud to dostane, bude to náš konec, nás všech, ať už jsme se narodili jako bílí, nebo černí...

Zdroj: https://vladimirkroupa.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=753131

Vladimír Kroupa

Rubrika: 
Autor článku: