Skip to content Skip to navigation

Jarku, tys to vzal? (Roman Potoczný)

Výsledek obrázku pro nohavica řád zeman29. října 2017,  12:14

„A proč jsi mi ani nezavolal, Jarku? Nezeptal se, co tomu všemu říkám? Tys to vzal? ... A co jsem měl, dělat, řekni mi.

Měl jsem to vyznamenání někomu nechat? Aby sem přišel někdo cizí, k hotovýmu, ...

... k tomu, co jsme tu za ty léta vydřeli? ... Tak tys to vzal, Jarku? ...“

Přiznám se, že jsem se na letošní předávání státních vyznamenání díval z jednoho jediného důvodu. Ne, nebylo to proto, abych mohl pranýřovat proslov našeho prezidenta Miloše Zemana. Objektivně musím uznat, že jeho letošní proslov u příležitosti předávání státních vyznamenání patřil k jedněm z jeho nejlepších. Až na jednu výjimku se oprostil od možnosti při této příležitosti někoho napadnout a naopak upřednostnil vše, co u něj dovedu ocenit. Jeho přehled, sečtělost a znalosti. Ano, ačkoliv s ním ve většině názorů a s tím, co dělal a dělá, nesouhlasím, dovedu ocenit i jeho přednosti. Tj. to, co náš pan prezident v posledních letech u nesouhlasících zcela zapomněl akcentovat, pokud to kdy uměl.

Nebylo to tentokrát ani z toho důvodu, abych se podíval na všechny vyznamenané, kterých si nesmírně vážím a pokud jde o oceněné z oblasti zahraničí, armády, statní zprávy, vědy nebo okrajových sportů, zcela si své vyznamenání zaslouží, protože neexistuje často jiná možnost, aby se jim dostalo uznání a abych se o nich běžní občané dozvěděli.

Výjimkou jsou lidé z oblasti kultury, kteří v drtivé většině dělají svou práci pro peníze, úspěch, slávu. Lidé, kteří si svá vyznamenání vybírají na každém úspěšném představení (Margita, Urbanová), v každém úspěšném filmu (Kukura, Troška) nebo na každém úspěšném koncertě (Vondráčková). Nevím, nakolik si svá vyznamenání tito lidé zaslouží, ale tvrdím, že je nepotřebují.

Díval jsem se pouze z toho důvodu, že jsem do poslední chvíle věřil, že mezi vyznamenanými bude chybět na vyznamenání avizovaný folkový zpěvák Jaromír Nohavica. Můj dlouholetý oblíbenec, již od dob totality, kdy jej znaly pouze stovky, možná tisíce lidí převážně z Ostravy a okolí, nikoliv desítky tisíc a stovky tisíc lidí z celé republiky, kterým se zalíbil převážně svou polistopadovou tvorbou.

Dokonce, ani když se profláklo, že Jaromír Nohavica spolupracoval s STB, nezanevřel jsem na něj. Žil jsem v té době, zažil jsem strach lidí kolem sebe z toho, co vše zlého dovedl totalitní režim s lidmi provést a nikdy bych si ho za jeho poklesek nedovolil soudit. Všichni lidé v tehdejším Československu, až na naprosté výjimky chybovali a v drtivé většině proti režimu nikdy očividně nevystoupili, spíš více, či méně pasívně spolupracovali. Rovněž vzhledem k tomu, že jsme se s bývalým režimem nikdy zcela nevyrovnali, je zbytečné se nad jednotlivými poklesky nějak zásadně po skoro třiceti letech rozhořčovat.

Ovšem převzetí vyznamenání zrovna od prezidenta Miloše Zemana nedovedu pochopit. Od prezidenta, který byl kdysi ve stejné straně, která se podílela na zneužití Jaromíra Nohavici pro spolupráci s STB i ve straně, která jej perzekvovala zakazováním koncertů. Miloše Zemana, který vždy patřil k establishmentu, ať již komunistickému v dobách práce v podporovaném prognostickém úřadu nebo později, kdy byl politikem, předsedou vlády nebo dnes, kdy je prezidentem. K establishmentu, který byl a je přímým protipólem jakékoliv folkové a lidové muziky a to ve všech dobách, dokonce i v demokracii.

Rovněž zásluha Jaromíra Nohavici o stát je značně diskutabilní. Složil stovky skvělých písní, rozdával a rozdává radost. Ovšem nepamatuji se, že by byl nějaký jeho koncert zadarmo, třeba jako charitativní počin. Je to tvrdá dřina, vykoupená značným a spravedlivým uznáním, které žádné další vyznamenání nepotřebuje. Ještě kdyby se jednalo třeba o zásluhu o zviditelnění ostravského regionu a jeho reflexi v písních, pochopil bych to. Ale o stát?

Jaromír Nohavica udělal v mých očích neodpustitelnou chybu. Je to skvělý umělec a vždy budu jeho písně poslouchat, jen od této chvíle budu cítit značnou pachuť z toho, že se jedná o písně slabého, vnitřně a navenek nekonzistentního člověka. Člověka, který není ani tolik silný jako syn Věry Špinarové, který převzetí vyznamenání za svou mámu, rovněž skvělou reprezentantku ostravského regionu, odmítl.

Závěrem jedna poznámka k panu prezidentovi. Ano, moji reakci je možné vnímat jako reakci člověka, který nikdy nic nedokázal. Určitě ne tolik, co kterýkoliv z vyznamenaných. Ovšem i kdybych se rozepsal o všem, co jsem kdy dokázal, Vaši zapšklost a povýšenost bych nepřesvědčil. Jelikož pohrdáte nesouhlasícími lidmi a povyšujete se nad ně do té míry, že se je neštítíte předem napadnout i v rámci svátečního proslovu, jen těžko ještě dospějete k nějaké sebereflexi. Pouze musím skromně upozornit, že na téma koncertů a CD Jaromíra Nohavici jsem za poslední roky vytvořil 5 blogů. Všechny do jednoho jsou zavěšeny na webových stránkách www.nohavica.cz. Nikdy jsem to nepočítal, ale předpokládám, že jsem na těchto webových stránkách autorem jednoho z největších množství recenzí koncertů a CD. Recenzí, které byly vždy pozitivní. Pevně věřím, že na základě mé dnešní reakce časem k nějaké sebereflexi dospěje alespoň pan Jaromír Nohavica.

Roman Potoczný

Rubrika: 
Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele Ota Brabec

Nabízí se paralela s Knutem Hamsunem, Luis Ferdinandem Célinem, Günterem Grassem (nositelé Nobelovy ceny za literaturu), Ezrou Poundem a mnoha dalšími významnými umělci s hnědou či rudou minulostí.

Jarek Nohavica je vynikající písničkář, ale s největší pravděpodobností i: https://www.youtube.com/watch?v=scdZGb4Wmwk

Obrázek uživatele helena-kr

Jarek je lepší člověk než zapšklí obdivovatelé degenerovaného pseudoknížete co jeho prohru nestávili nebo zfetovaných sluníček .Autor nejspíš závidí ,že vyznamenání nedostal on ale někdo kdo si ho opravdu zasloužil a tak plive své jedovaté sliny

Obrázek uživatele hanick

Možná, že Potoczny není pouze chudák s duševní pleší. Možná, že se dopracoval ve svém upatlaném, pro nikoho nezajímavém životě alespoń ke klávesnici, kterou používá ke zvracení. Také je možné, že autor má fóbii kromě pavouků na všechny, kterým ještě zbyl v těle kousek cti a na pozvání představitele státu se dostaví ve státní svátek na Hrad. Je to slušnost a ti, kteří odmítají přijít a něco převezmout jsou ze stejného pytle, jako autor. Upatlaní, nezajímaví, ukřivdění, slabí, duševně impotentní a malí s prázdným srdcem. Žijí tady s námi a musíme bohužel je tolerovat. Také by mohli tuto zem opustit. Neudělají to, protože kdekoliv jinde by na jejich kvákání nereagovala ani ozvěna. Mně to nedalo a zareagoval jsem. Tak, jako reaguji na odpadky a špínu.

Obrázek uživatele jany007

Kottas Kottas, kdyby blbost nadnášela tak......dál to znáš......

Jen bych upřesnil, že rané skladby Jarka Nohavicy byly u nás v Plzni celkem známé určitě už v půlce 80. let - a Plzeň moc jako Ostravsko nevnímám... :-)