Skip to content Skip to navigation

Jaromír Jágr byl rasista a bolševik (Ondra Kňava)

Proměna neúnavného Jágra. Přes telecí léta k legendě a manažerovi ...18. června 2020,  20:37

Píše se rok 2081. Na skvostné soše hokejisty, před nově zrekonstruovaným zimním stadionem v Kladně, se nalézají výkaly holubů.

Nelítostný úděl mnoha soch, jež zdobí území bývalého Československa resp. České republiky.

Píše se rok 2081. Na skvostné soše hokejisty, před nově zrekonstruovaným zimním stadionem v Kladně, se nalézají výkaly holubů. Nelítostný úděl mnoha soch, jež zdobí území bývalého Československa resp. České republiky. Než ale výkaly holubů, na něž si již každý zvykl, pohled upoutá papundeklová tabulka, kterou jakýsi pobuda v noci na sochu umístil. Na ní stojí tiskacími písmeny vyvedený nápis: „Jaromír Jágr byl rasista a bolševik“.

Socha v životní velikosti samozřejmě znázorňuje skvělého hokejistu, legendu vlastní doby, kladenského rodáka Jaromíra Jágra, jak salutuje svou pravou rukou k spánku v oslavném gestu právě vstřeleného gólu. Ať již ve slovutné NHL (která si tento rok připsala již 163. ročník*, anebo v utkání reprezentace na olympijských hrách v Naganu).
Co je ale míněno tak pohrdavým nařčením, jemuž se nyní těžko může Jaromír Jágr bránit?
Nelze se totiž zbavit pocitu, že na anonymním nápisu může být něco pravdy.

Pojďme se nejdříve pozastavit nad druhým nařčením z nadpisu. Jaromír Jágr a bolševik? Ta spojitost se přímo nabízí. Pamětníci jistě vědí, že Jágrův dres zdobilo číslo 68. Tedy symbol roku 1968. Oslavoval tak Jágr příjezd sovětských tanků do Prahy? Jak viditelněji by Jágr vyjádřil svůj vděk nad záchranou komunismu v Československu?
Ještě více pochybností vzbuzuje právě oslavný rituál po vstřeleném gólu. Salutování je čistě vojenské gesto. Evokuje tak poslušnost jak jinak než právě k totalitní ideologii?
Otázek je mnoho a Jaromír Jágr již na tyto otázky neodpoví.
Zdroje z dobového tisku ze začátku 21. století tvrdí opak. Prý bylo číslo 68 naopak Jágrovým vzdorem proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Ovšem v době, kdy všechen tisk ovládala vládnoucí partaj, lze těžko věřit zdravému úsudku či nemožnosti manipulace.

Jaromír Jágr a rasista? I zde lze zachytit historické stopy, jež v temném období pandemií a rekordních schodků státních rozpočtů bublaly na povrch.
Jaromír Jágr totiž dokázal zesměšnit nejednoho brankáře tmavé pleti. V začátku své kariéry nasázel hattrick do sítě končícího Granta Fuhra, díky němuž musel přepustit své místo v brance pardubákovi Dominiku Haškovi. (jeho socha byla stržena do Elbe – až loni odhalená aféra Smarty z doby jeho prezidentování)**.
Statný útočník tmavé pleti Peter Worrell s nimž Jágr nastupoval za Floridu Panthers *** si zase v pokariérním rozhovoru stěžoval, že Jágr ho nazýval nikoliv jeho pravým příjmením, ale orlem (opeřencem). Jágr orlem pohrdal, že nemá rudá křídla Wings.

Tabulka s nelichotivým nápisem již byla odstraněna příslušníky Chránit. Pachuť nad vyřčeným zůstává. Je Jaromír Jágr opravdovou hokejovou legendou jakou dosud byl, nebo jen figurkou tehdejší moci a propagátorem rudé ideologie na západě?

Umístění jeho sochy před zimním stadionem v Kladně tak stále budí kontroverzi. I po stržení nelichotivé tabulky lze čekat vášnivé debaty. I proto má městská část Prahy 29 – Kladno v plánu zorganizovat referendum o prospěšnosti osobnosti Jaromíra Jágra pro obyvatele územního celku Germánie-východ a s tím související ponecháním sochy na stávajícím místě nebo její nucené stržení.
Lze očekávat ještě mnoho vášnivých debat, z kterých jsme připraveni vám přinést vyčerpávající reportáže.

Toliko z místního vydání Všepravdy dne 15.6.2081

*NHL byla přerušena jen krátkodobě díky stávkám hráčů či v roce pandemie koronavíru.

**Hašek v době svého prezidentování v letech 2023 – 2028 rozhodl o povinnosti konzumace nápoje Smarty na základních školách

***nyní Florida Beaches
__________________________________________________________

Poznámka autora: Dějiny budou jednou přepsány. Našimi vnuky, pravnuky, prapravnuky. Nemůžeme tomu zabránit.
P.S: Jaromír určitě chápe nadsázku, tak ať je ta pravda v roce 2081 pro tebe co nejpříznivější.

Ondra Kňava

Rubrika: 
Autor článku: