Skip to content Skip to navigation

Je úmyslem, že Česká televize dnes nemá svého zpravodaje v Moskvě?

9. března 2014,  13:43

Zákon nařizuje platit koncesionářské poplatky za to, že provozuje veřejnoprávní televizi. Česká televize vybere ročně na tomto poplatku přes sedm miliard korun.

Výsledkem tohoto jistého příjmu a téměř nulových kompetencí loutkové Rady pro televizní a rozhlasové vysílání je i tristní stav současného veřejně právního zpravodajství.

Za ty peníze od povinných poplatníků jsou krmeni především novodobí cenzoři, jednostranně zaměření investigativci a šikovní střihači. O zavádějících reportážích a umně používaných větných spojení moderátorů ani nemluvě.

Informace, které dnes hýbou světem, jsou pro Českou televizi dezinformacemi. K účelově podávanému mluvenému slovu jsou promítány umně nastříhaná videa. Záběry jsou vedeny tak, aby nikdo z diváků nenabyl žádné pochyby, kdo z aktérů reportáže je ten dobrý a kdo ten špatný.

Myslím si, že veřejnoprávní zpravodajství je účelově vedeno na politickou zakázku. Ta zakázka je řešena na evropské úrovni. S nějakou demokracií a svobodou slova nemá vůbec nic společného.

Celá ta dnešní situace v médiích mi tak trochu připomíná film Vlasy od Miloše Formana. Jen s tím malým rozdílem, že v USA si občané neplatí veřejnoprávní nestranné a objektivní médium.

V Evropě, respektive v Čechách, si tuto extravaganci můžeme dovolit. My nestrannost státního média platit ze zákona musíme. A přitom ono neexistuje. My si platíme povinně kanál propagující Brusel.

Nedávno jsem slyšel vysvětlení šéfa Rady pro televizní a rozhlasové vysílání Uhdeho, proč jeho tým, který má být dozorem nad nestranností zpravodajství ČT, dopustil odchody kvalitních televizních moderátorů a novinářů Veselovského, Drtinové a dalších z jejich týmů.

Řekl, že byl zrovna v tu dobu nemocný.  A že si myslel, že během jeho nemoci se vše vyřešilo ke spokojenosti všech.

Já mám pocit, že pan Uhde je nemocný doposud. Protože celá ta jeho Rada stále nic neřeší a čeká asi jen na něj až se uzdraví.

Každý den tedy dále sledujeme krymského zpravodaje, který se stále pohybuje jen mezi demonstrujícími ukrajinskými ženami v Sevastopolu a tvrdí, že mezi proruskými smýšlejícími Krymany je to nebezpečné.

Pak máme každý den na obrazovce stálé zpravodaje z Bruselu a z Washingtonu.

Na ruského stálého zpravodaje z Moskvy už ale peníze z koncesionářských poplatků České televizi nezbývají...

Copak by objektivní a nestranné zpravodajství nebylo smysluplnější, kdybychom  se dozvěděli i něco zpravodajsky cenného z "druhé strany"?

Jenže co mohu chtít, když i z veřejného média odchází jeden novinář za druhým jen proto, že nechce dělat svoji práci pod politickým tlakem.

Každopádně je za tohoto stavu zákonem povinné placení koncesionářských poplatků státním podvodem. 

Podvodem, který by si neměl žádný svobodněmyslící člověk nechat líbit.

Petr Fojtík

Rubrika: 

Komentáře

Obrázek uživatele Karel4

Na co by ho tam měla když si stejně všechnu tu propagandu vymejšlí...

Obrázek uživatele mogul5

To se bavíš o komunistickém zpravodajství?? Jestli ano tak to souhlasí*drinks*

Úroveň zpravodajství ČT by jistě mohla být lepší, a to výrazně. Nicméně obávám se, že zprávy našich komerčních stanic jsou ještě horší.

J.X. Doležal už před čtyřmi lety přišel s peticí na zrušení České Televize s tím, že tu takzvanou veřejnoprávní funkci by přavzala ČTK protože to stejně už dělá. Nebyl to špatný nápad.

Nápad je to zajímavý, ale přiznejme si, že mnohem víc lidí sleduje televizi, než tiskové agentury.