Skip to content Skip to navigation

Je Václav Klaus mladší opravdu padlý na hlavu? (Tomáš Flaška)

Muzeum romské kultury požaduje omluvu od Václava Klause ml. za meme, které  sdílel na Facebooku. Fakt to nebudu mazat, odpověděl | REFRESHER.cz7. ledna 2021,  20:07

Že nesnáší EU a chce z ní vystoupit, to je známo již hodně dlouho, byť to doposud popíral.

Tak teď to už konečně veřejně přiznal. Zbývá jen otázka – to se za ten názor doposud styděl?

Připomínám, že Václav Klaus mladší (VKml) je velký podrazák, který neměl odvahu z ODS veřejně vystoupit, byť mu nevoněla, ale provokoval tak dlouho, až byl vyloučen a mohl ze sebe dělat mučedníka. Ale to je teď vedlejší.

Teď jeho formace přišla s myšlenkou, že referendum o setrvání v EU by se mělo konat s každými sněmovními volbami. A vzhledem k tomu, že se v tom smyslu chystají předložit návrh zákona, tak to asi myslí vážně. Pomiňme teď úvahy, zda to pro nás je výhodné, či nikoliv. Podívejme se na objevnost myšlenky pana VKml.

V podstatě nám říká, že se bude referendovat tak dlouho, dokud to jednou nevyjde. Skvělá ukázka vrcholné demokracie. Možná, kdyby měl aspoň trochu smysl pro fair play, by v návrhu zákona mělo být i to, že když z EU vystoupíme, tak s každými dalšími volbami by se mělo konat referendum, zda nechceme do EU vstoupit. Ale o nějaké rovné podmínky, nebo spravedlnost, VKml zjevně nejde.

Ale připusťme i tu myšlenku, že se chytne za nos a i toto druhé kritérium tam bude. A že to dokonce projde naším parlamentem. Všichni víme, jak dlouho trval Brexit. Víme i to, že ještě déle trvaly naše přístupové rozhovory do EU. Takže kdyby došlo na přání pana VKml tak by mohla nastat situace, že naše vystoupení z EU ještě nebude uzavřeno a už si odhlasujeme nový vstup, neboť sněmovní volby jsou u nás nejpozději za 4 roky, ale mohou být i dříve.

Přání opustit EU je legitimní pro každého. Stejně jako hájit členství. Každý má právo o tom i hovořit. Každý může případně navrhovat potřebné kroky, oběma směry. Ale to, co navrhuje VKml je technicky takový nesmysl, že to o tom padnutí na hlavu dostává jasný rozměr.

Tomáš Flaška

Autor článku: