Skip to content Skip to navigation

Kádě plné kaprů i pro naše vnuky (Pavel Jurutka)

Výsledek obrázku pro prodej kaprů23. prosince 2016,  12:18

Ono zabít kapra není úkol pro každého, paní Vandrovcová, to je jasný. Jsme už tak nějak od přírody každej jinej.

Někdo může, někdo ne. Jenom jíst musíme všichni. Přikládám proto návod, jak kapra přichystat, aby to bylo perfektní.

I pro naše vnuky. Protože kapr je potravina. Nic víc. Vypěstovaná lidma za účelem potravy. Nemá duši, nemá plány. Asi jako pšenice nebo čočka.

Je jedno jestli je to lysec nebo šupináč. I tak ho v průběhu přípravy zbavíme kůže.

Kdy začít?

Ideální čas k nákupu kapra je 2 dny před spotřebou, aktuálně tedy 2 dny před Štědrým dnem. Dá-li Pámbu, zůstane Štědrý den zachován i našim vnukům coby tradice po rodičích. Prostě tradice, a tradice jsou důležité, to mi věřte. Ty velké, obecné, i ty malé, co si děláme sami. O tom ale jindy. Takže 2 dny, ne 3, protože to byste ho museli ještě zamrazit, a ne 1, protože už není velký výběr a rybímu masu prospívají 2 dny v nálevu.

Macka nebo prcka?

Dámy asi mají jasno, ale v tomto případě skutečně platí: zlatá střední cesta. Doporučuji váhu (slovo hmotnost je hnusné) kolem 4 kg. Je to optimální z několika důvodů: kapr má dostatek masa a je i maličko tučnější, což není na škodu. Tuk je pro lidi dobrej (v zimě tím tuplem), i když vám pomýlení pojídači obilních klíčků budou tvrdit úplnej opak.

Co dělat, když už leží na kredenci?

Pracovní desku si vydlážděte novinama, kam oko dohlédne. Nebude to klouzat a pamatujte, bude stříkat krev. Doufejte, že ne ta vaše. Kapra položte na krájecí desku a ještě si připravte suchý hadr, ideální je stará utěrka nebo staré tričko. Takové to vaše kdysi oblíbené, co vám ta vaša vyřadila, páč už se na to nemohla dívat. A to bylo přitom úplně dobré tričko!

Rozdělení užitných částí

Pro náš případ předpokládáme, že je kapr po smrti a taky že kapra připravuje chlap. Přijde mi to, že tak to má být. Cokoliv s ním uděláme, už ho nebude bolet. Vykuchejte ho. Je to jednoduché, to tu teď nebudeme rozebírat. Jen jikry nebo mlíčí uchovejte do polívky.

Opravdu ostrým nožem a sekyrkou odstraníme hlavu pomalým řezem a to včetně prsních ploutví. Hlava je pak ideální na rybí polívku (u nás se říká polívka, nebo taky slípka, mlíko a tak podobně) a to celá. Takže ji důkladně umyjete, vyčistíte žábry (propláchnete) a dáte do mísy bokem. Sekyrkou odstraníme ocas. Nožem odřízneme ostatní ploutve včetně hřbetní a tohle všechno vyhodíme. Buďte při tom opatrní, tyhle části kladou odpor a je dobré si pomoct nůžkami na drůbež. Mě se osvědčily i klasické kleště na drát. Chlapi vědí, aspoň ti z dřívějších vrhů.

Kůže

A tohle už je vyšší dívčí! Ostrý nůž, hadru a trpělivost. Od přední strany u páteře nařízněte pod kůží na placato tak, abyste ji dokázali tou suchou hadrou chytit a pomalu kůži stahovat. Nespěchat, hrozně to klouže, takže tu hadru (u nás je hadra, nevím proč, ženského rodu) musíte občas posouvat a nožem si pomoct, pokud ke kůži přilne maso. Když to zvládnete, jde to už pak dobře a kůži stáhnete vcelku. Totéž na druhé straně.

Vykostění

Postupně pomalými řezy podél páteře oddělte maso od kostí a páteř i s žeberními kostmi dejte bokem. To vše je pochopitelně i s trochou masa, takže tyto části nevyhazujte, opět dobře očistěte a dejte k hlavě. Není nad to, když do rybí polívky přidáme i kousky masa, to je nakonec asi jasné.

Porcování

A teď máme k dispozici dva pláty rybího masa zbavené kůže, ploutví a kostí. Teď už nakrájejte porce podle vlastního uvážení, doporučuji ovšem spíš menší, lépe a rychleji se usmaží. Očistit, osušit, opepřit černým pepřem a zasypat sušeným česnekem. To vše dát do mísy a zalít mlíkem, aby to plavalo. Mísu zabalte do potravinové fólie a dejte do ledničky. Sáček s věcma na polívku taky, díky kostem, kouskům masa a mlíčí je toho tak akorát.

Finále

O rybí polívce až jindy.

Porce kapra osušte, dobře osolte a doporučuji přidat bílý pepř a maličko kmínu. Trojobal tady v Rakousku-Uhersku už děláme třista let, tak to určitě zvládnete. Garantuji vám jemnou mírně pikantní chuť bez nechtěné rybiny. A protože porce jsou menší, dejte si na talíř klidně dvě, nebo i tři. Jsou Vánoce.

Tak děcka, dobrou chuť a ať žijí tradice!

_____________________________

To vše nejen jako rokama ověřený návod, ale i v reakci na pomatený článek aktivistky a údajné socioložky Vandrovcové o tom, jak naši vnukové už nebudou znát kádě plné kaprů. Já doufám že budou a udělám pro to maximum. Váš lovec-sběrač.

 

Pavel Jurutka

Rubrika: 
Autor článku: 

Komentáře

Díky za podrobný a místy i zábavný návod.
Já sice kupuju kapří půlky (je to vzhledem k mojí šikovnosti jistější), ale i tak jsem se zase teoreticky vzdělal :-)

Obrázek uživatele helena-kr

docela s postupem souhlasím .ročně stáhnua vyfiletuju takových30-40 kaprů .mám muže celkem úspěšného rybáře