Skip to content Skip to navigation

Kam až může klesnout ruské zvrácené myšlení? (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro Vjačeslav Volodin23. března 2019,  11:04

Posledním počinem je prohlášení předsedy ruské Státní dumy Vjačeslava Volodina, že Ukrajina by měla platit kompenzace, které způsobila za 25 let destruktivní politiky na Krymu.

Volodin to rozvedl: „Porušovala se základní práva člověka: právo na jazyk, právo na vzdělávání se v rodném jazyce, hospodářství Krymu a v Sevastopolu bylo zničeno... Pojďme spočítat, kolik ztratila krymská ekonomika v důsledku ukrajinské destruktivní politiky.“

Pokud by to myslel vážně, zaváděl by se do mezinárodních vztahů zajímavý nový prvek. Krym nebyl Ukrajinou nijak zabrán, anektován, násilně přičleněn, ani vojensky okupován. Prostě historicky mu nějakou dobu patřil, než si ho násilně přivlastnilo Rusko. V duchu této logiky by teď mohlo Rusko požadovat finanční kompenzaci za to, že zabralo část Gruzie, Abcházie a Osetie. A nedivme se sousedům Ruska, že chtějí ochranu NATO, když už jim tedy nebude hrozit pouze že je mocný soused zabere, ale že si za to i nechá zaplatit.

Normální člověk si poťuká nad takovým výrokem na čelo. Bohužel pan Vjačeslav Volodin je předsedou ruské dolní komory Parlamentu, člen nejsilnější strany, která má i podporu Vladimíra Putina. Není to tlachání nějakého bezvýznamného plátku. Pokud připustím, jak tu všichni obhájci Ruska stále tvrdí, že v Rusku není žádná cenzura, žádné potlačování opozice a jsou tam svobodné a férové volby, tak tedy pan Volodin vyjadřuje vůli většiny národa.

Na celé té věci je zajímavý ještě jeden fakt. Pan Volodin mluví o posledních 25 letech. Říká tím, že za doby existence Sovětského svazu bylo s Krymem vše v pořádku. Vše špatné začalo až se vznikem samostatné Ukrajiny. Z toho opět mrazí. A to údajně Rusko nemá se Sovětským svazem nic společného. Ale přitom se k němu pořád hrdě hlásí a, jak vidno, na jeho tradice nedá dopustit. Doufejme jen, že na ně nebude chtít i navázat.

Tomáš Flaška

Autor článku: