Skip to content Skip to navigation

Když na vylet, tak do Běloruska. (Ladislav Větvička)

Ladislav Větvička27. září 2020,  12:12

Tuž co s tym Běloruskem? Jet? Nejet?

Předpokladam, že pokud ste tam nebyli v dobach klidnějšich, tak fčil ste tak vystrašeni ze zprav koronovize, že tam nepojedete. Přitom to je kusek. Z Poruby do Brestu to je stejně daleko

jako z Poruby do Aše. Teda jako kilometrově. Časově budete podstatně rychleji v Brestu po špičkovych polskych silnicach, než přes Ťokuv prusmyk u Brna.

Ale pokud se rozhodnete jet, doporučuju letecke spojeni. Za 350,- korun se dostanete ze Svinova vlakem na varšavske letiště a po padesatiminutovem letu za 1,390,-Kč (jednosměrny, bo když vas zatknu, zpatečni nebudete potřebovat) vystupite na minskem letišťu.

Celnica, švarna děvucha, byla sice překvapena, když viděla hezkeho cizinca jako sem ja, bo jinak obvykle litaju z Česka enem mladi, dredati aktyvisti, keři tam podle Lukyho organyzuju nepokoje, ale po pětiminutovem pohovoru, kdy zjistila, že sem naprosto neškodny cyp, mi vlepila razitko do pasu a popřala fajny pobyt.

Letecka cesta ma vyhodu, že na rozdil od vjezdu autem nepotřebujete do 30 dnu viza. A to se vyplati, bo to neni zrovna malo.

Letiště je třicet kilaku od města, tak se nenechejte okrast taxikařama, keři budu chtět za jizdu 500 korun, ale nainstalujte se aplikaci Yandex taxi a cesta vas přijde na 350,- korun, taxikaři okradaju na všech světovych letišťach a každa kačka je dobra.

Tuž co v Minsku? V prve řadě se nemichejte do polityky. Demonstrace probihaju obvykle v nedělu, bo přes tyden musi normalni Bělorus robit. Jak uvidite sroceni lidi, pryč od teho. Neni dobre si fotit budovu minysterstva vnitřku, odkud vyjižďaju auta ze synkama KGB, sorry, chtěl sem řict OMONu. Neni dobry napad strkat jim karafyjaty za plesklisklove štity. Nevim čemu, asi maju pylovu alergiju, bo to nemaju radi. Nechoďte po ulicach v biločervenem tryčku a nenoste biločervenu vlajku. nerobte si v batohu zasobu žulovych kostek a neberte s sebu ani flašky s benzinem. Pokud budete dodržovat tato zakladni pravidla, nic se vam nestane a prožijete nadhernu dovolenu.

Možete klidně jest pravy bělorusky falafel na naměstičku před centralou OMONu a sledovat stovky plně vyztuženych ozbrojencu, jak se štosujou po třiceti do vojenskych aut. Možete se kolem nich prochazat, neni ovšem dobry zvyk robit si s nima selfička. Každu nedělu je zatčenych okolo 500 lidi, celkem už sedi okolo deseti tisic učastniku demonstraci a nejsem si jisty, že běloruske kryminaly su tak komfortni a maju take dobre žradlo, jako hotely a restaurace mimo zamřižovane cely.

Pokud tedy nebudete robit cypoviny, zažijete přijemny vylet. Prachy si vyměňte hned na letišťu, kurzy su všude stejne, takže se nemusite bat, že vas okradu jako v Praze, nebo si je možete vytahnut kdekoliv z bankomata. Ne, nebojte se, penize tam su a nestoji před nima fronty.

Letiště je moderni, pozor na taxikaře, ti letištni kradu tajak u nas. Normalni cena z letišťa do centra je 350,-Kč

Minsk stoji za jednodenni navštěvu. Neni tak škaredy, jak by se zdalo, přestože byl cely po valce postaveny znova. Centrum je fajne, plne hospod a baru.

Pokud vas zajima valečna hystoryja, muzeum VVV je špičkově vybavene a třicet kilaku vzdalene muzeum Stalinovy linyje tež. Berte taxika za 350,-Kč, nebo maršrutku za 20,-Kč

Kromě hospod a baru je Minsk nudny. Zajděte na nadraži - nejčistějši, jake sem kdy viděl, a kupte si listek pryč - do Brestu, do Grodna nebo Vitebska.

Než vam přijede vlak, navštivte vedlejši hytlermarket. Je to za eletryckyma nabiječkama vzadu. Ve třetim patře maju skvělu hospodu s vyhledem na město.

Jmenuje se Vasiliki a nabiza samozřejmě pravu bělorusku kuchyňu. Ceny jidel přibližňe jako u nas před EET.

Statni vlaky su moderni a rychle, včetně interneta, to neni Ukrajina, ani trať Ostrava - Brno.

Přimy vlak Minsk - Vitebsk stal 120 korun a jel přimo, bez zastavek, za tři hoďky člověk vystupil v centru Vitebska.

Vitebsk, přestože je velky asi jak Plzeň, se ukazal byt přijemnym městem, včetně nadherneho centra města.

Ubytko sem nejdřiv zebral v apartmanu na předměsti, asi za 350 korun na noc.

Pak sem ale zjistil, že je lepši přesunut se přimo do centra.

Cena byla sice trochu vyšši, asi 480,-Kč za noc, ale bylo to idealni misto pro robotu na kompu a pěši navštěvy mistnich pamětihodnosti.

A kde se vam stane, že vam na vašu počest vystavi vlajku? Všechno je samozřejmě dobre rezervovat přes booking, ať mate potvrzeni pro KGB, kaj ste spali.

Možete navštivit rodny barak Marka Šagala, ale po pravdě řečene, nic tam neni, když navštivite tento bar, vypada stejně a navic vam daju najest a napit.

Popularita vodnich dymek je vysoka tajak u nas, jen cena ja šalona, obvykle okolo 300 korun za kus.

Což je velky nepoměr k cenam obyčejnych cigaret. Za cenu jedne naši krabky tady pořidite sedm krabiček popularni značky Korona. Chutnaju jak zamlada, bo tam nesu samozhašeci chemikalije EuroSajuza.

Dalši nepochopitelna věc je vozovy park. Vše nove, čiste, moderni. Nerozumim temu. Pruměrny plat Bělorusa je totiž 6.000,-Kč.

Silnice aji dalnice su ve špičkovem stavu, liter benzina je asi za 16,-Kč

Dalši překvapiva věc je čistota na ulicach a čistota baraku. Nikde nevidite ty zmetky, keři niči majetek klikyhakama.

Tu čistotu a pořadek si uvědomite, když přiletite zpatky do Varšavy - hned vynikne ten bordel a posprejovane stěny, kere už ani nevnimame...

O kultuře stolovani v Bělorusku bude lepši zrobit samostatny blog.

Je zajimave sledovat život obyčejnych lidi, vychutnavajicimi si svoje nedělni kafe a za nima su antony a plně naložene vojenske vozy připravene k akci.

 

Ladislav Větvička

Rubrika: 
Autor článku: