Skip to content Skip to navigation

Koněvova socha v Praze 6, Rusko zase lže (Jan Ziegler)

Výsledek obrázku pro Koněv socha8. června 2018,  10:12

Blíží se osazení vysvětlovací tabulky k soše sovětského vojevůdce v hlavním městě Česka. Nebyl to jenom hrdina, ale i padouch, což lze snadno doložit.

Proto ruské velvyslanectví sáhlo ke lži.

Lhaní je ostatně veliká ruská tradice. A tak se nyní ruské velvyslanectví snaží tvrdit, že maršál Koněv neměl s vpádem sovětských vojsk v roce 1968 nic společného. To nemá ani cenu komentovat. Také čeští historici už tyto nesmysly spolehlivě vyvrátili. Z hlediska městské části Prahy 6 je osazení vysvětlovací tabulky rozumným kompromisem mezi odstraněním sochy jejím ponecháním v původním stavu.

Socha maršála Koněva v Praze Bubenči s nastříkanými letopočty.

Socha maršála Koněva v Praze Bubenči s nastříkanými letopočty. (iDNES.cz)

Také nebyl špatný dřívější nápad vedení radnice šesté pražské městské části s tím, že by se socha přestěhovala na pozemek ruského velvyslanectví, čímž by socha zůstala v Praze 6. A předešlo by se útokům ze strany rozzlobených občanů, kterým maršálova lživá glorifikace vadí.

Vysvětlovací tabulka, která pravdivě doplňuje informace o Koněvovi, že se podílel na potlačení maďarského povstání v roce 1956 a vpádu Sovětů do Československa o dvanáct let později, mně nevadí. Horší je vytrvalé vměšování se ruské strany do vnitřních záležitostí suverénního státu. Já bych také ještě doplnil, že Koněv byl v době občanské války ve dvacátých letech minulého století rudým komisařem a podílel se na teroru vůči rolníkům. Čili má velký podíl na komunistických zločinech.

Je především záležitostí Prahy 6, aby rozhodla co s touto sochou, protože stojí na jejím území a lidem z jiných míst ČR se nepřísluší plést do pražských záležitostí. To samé platí samozřejmě i opačně. V jedné diskusi na sociálních sítích někdo napsal, že osud sochy by byl ideálním námětem pro místní referendum v této městské části. Ano, to zní celkem zajímavé.

Ale vysvětlovací tabulka být musí, už proto, že Rusové nám nesmí diktovat, co můžeme nebo nemůžeme na našem území.

ZDROJ

Jan Ziegler

Rubrika: 
Autor článku: