Skip to content Skip to navigation

Koněvova socha v Praze je umělecky bezcenná (Jan Ziegler)

Výsledek obrázku pro Koněv socha Praha8. října 2019, 16:12

První místopředseda KSČM Petr Šimůnek chce nechat zapsat sochu sovětského maršála v Praze 6 mezi kulturní památky.

To je samozřejmě nesmysl, protože toto normalizační dílo k nim nepatří v žádném případě.

Čtenáři pod článkem na iDNES.cz mají jasno. Tato socha není žádnou kulturní památkou. Třicet plusových hlasů proti jednomu zápornému získal Lukáš Závodský za tento názor. „To není žádná kulturní památka, ale památka lokajství tehdejších soudruhů, vůči SSSR. Navíc Koněv sám o sobě není osoba, která by měla být oslavy hodná, historicky se jedná o velice rozporuplnou osobu, plně oddanou stalinismu a tím pádem má i plnou a přímou zodpovědnost, za stalinské represe 30-50.let. A tohle chtějí komouši jako kulturní památku. No, vlastně žádné překvapení Co nejdřív demontovat a roztavit...“ Ještě výrazněji zabodoval Jakub Beznoska. 69 plusových hlasů proti 2 mínusovým za toto vyjádření. „V té Praze se všichni dočista zbláznili. Nejdříve státní pohřeb, poté přejmenování letiště a teď, zapsat Koněva mezi kulturní památku... Vy tam soutěžíte, kdo vymyslí větší hloupost?? „

Upravená Koněvova socha v Praze 6

Upravená Koněvova socha v Praze 6 (iDNES.cz)

Tyto názory mluví za vše. Od soudruha Šimůnka se jedná o trapný, a věřím, že i marný pokus jak zabránit přemístění sochy. K zapsání tohoto normalizačního umělecky bezcenného díla z roku 1980 není jediný důvod. Odborníci tedy historici umění se shodují v názoru, že socha maršála Koněva je umělecky podprůměrná. A kromě toho, jak mě rovněž na diskusi pod článkem na iDNES.cz doplnil Tomáš Brabec, tato socha nemá hodnotu nejen uměleckou, ale ani historickou. V tom případě proto není jediný důvod k jejímu zapsání mezi kulturní památky. Kdyby se jednalo o vzácný artefakt například z 11. století, tak by samozřejmě zařazení na seznam pamětihodností bylo na místě, ale to není tento případ. Navíc se přece nejedná o zničení sochy, ale o její přemístění, například na Olšanské hřbitovy k hrobům sovětských vojáků. Tato možnost se přitom zamlouvá i Koněvově dceři, podle které by byl mezi svými.

Diskuse o osudu sochy maršála Koněva je legitimní a též odpůrci její přemístění mají právo na svůj názor. Ale vymýšlet si nesmysly, jakým je i tento opravdu hloupý nápad, je kontraproduktivní a věřím tomu, že úředníci ministerstva kultury budou mít na rozdíl od komunistů rozum a tento návrh rázně zamítnou.

ZDROJ

Jan Ziegler

Rubrika: 
Autor článku: 

Komentáře

Obrázek uživatele jany007

Klidně i to parkoviště, nebo cokoli jiného, jen ne toho okupanta......