Skip to content Skip to navigation

Lojza – ředitel zeměkoule na dávkách (Jan Ziegler)

Výsledek obrázku pro čaputová7. dubna 2019,  11:17

Volba Zuzany Čaputové za slovenskou prezidentkou mě nechává klidnou. Je to záležitost Slováků a Ti rozhodli, jak rozhodli.

Ale jistý náš budějcký Lojza už dopředu ví, že to bude pro Slovensko špatně.

Lojza je takový ten hospodský ředitel zeměkoule, který všechno ví, všechno zná a všude byl. On by vyřešil uprchlickou krizi a vůbec všechno. Ve skutečnosti obrazně řečeno byl, jak říkáme my Budějčáci, nejdál na Borku (vesnice kousek od Českých Budějovic), dělá nějakého pomocného dělníka a jeho rodina by bez sociálních dávek nepřežila. A samozřejmě je to volič Zemana a okamurovské SPD. Pro ně je typické, že žijí v takových levičáckých představách, že se o ně druzí musí starat.

Ovšem je to smíchu a pláči zároveň. Logicky napadá otázka, jak může dotyčný Lojza řešit závažné problémy, když se neumí postarat o svoji rodinu? Ta žije na pokraji bídy a jeho tři děti chodí v obnošeném oblečení. Nedávno jsem viděl jeho ženu, jak vybírala popelnice. Ale Lojza je v hospodě (nejsou to Masné krámy, protože na ty on finančně nemá) silák, on ví, jak to ta Merkelová dělá špatně, a jak on by to dělal skvěle. Ve skutečnosti tento člověk by nic neudělal dobře. Ten, kdo není schopen zajistit slušný život svoji rodině, nemůže rozhodovat o daleko důležitějších věcech. A smutné je, že i Lojza má volební právo.

Někdy si říkám, že to staré dobré Rakousko-Uhersko to mělo solidně vymyšleno, když volební právo měli jen někteří, tedy Ti, co platili daně. Uznávám, že tehdejší systém o čtyřech volebních kuriích, velkostatkářské, obchodně živnostenské, městské a venkovské nebyl úplně dokonalý, protože zvýhodňoval šlechtu a bohaté měšťany. Avšak bylo by rozumné vázat volební právo na nějaký stimul, třeba placení daní a nepobírání některých sociálních dávek. U seniorů by se placení daní samozřejmě nevyžadovalo, ale bylo by možné vázat možnost volit na počet odpracovaných let. Ono, když volí Ti, kteří jenom chodí s nataženou dlaní, státe dej nám peníze, tak je to špatně, protože tito lidé, takoví Lojzové, budou vždycky volit populisty, kteří jim slíbí, že pečení holubi budou sami lítat do huby.

Jan Ziegler

Rubrika: 
Autor článku: