Skip to content Skip to navigation

Mají mít cyklisté možnost alkoholu v krvi…? (Vladimír Kroupa)

Výsledek obrázku pro alkohol na kole5. dubna 2018,  12:18

Zase prý je na stole změna zákona, který až dosud zakazoval cyklistům popíjet před jízdou, nebo během ní, alkohol. Když jsem slyšel jeden z argumentů otců předkladatelů, nestačil jsem se divit...

Bohužel jsem si z rádia nezapamatoval jméno ani stranu, ani komoru pána, který se těší důvěře voličů. Nevím tak, zda jde o senátora, nebo poslance, každopádně tento zákonodárce přichází prý s dalším návrhem změny zákona, který by napříště cyklistům umožňoval nějaké to pivo, hlavně ale prý víno, během jejich dvoukolových kratochvílí.

To „hlavně víno“ bych asi měl zdůraznit, neboť jeden z prý pádných argumentů pro povolení konzumace a následné jízdě na kole, je ten, že by prý tato úprava stávajících pravidel podpořila takzvané „vinné stezky“ na Moravě a v přilehlém vesmíru.

Já nevím, ale mně osobně přijde, že s takovou hámotinou může přijít jen mozek, který už je vinným mokem natolik zdevastovaný, že už není schopen racionálního předávání informací mezi vlastními hemisférami.

Nemohu si pomoci, ale já si opravdu nemyslím, že cyklista na kole, které na rozdíl od osobního auta, nebo motorky, váží jen pár kilo, že tento cyklista svou přiopilou jízdou a hlavně notně zpomalenými reakcemi nemůže zavinit dopravní nehodu, při níž může jít nejen o zdraví, ale i o život.

Ono se stalo málo nehod, při kterých došlo k vážným následkům nejen pro sraženého cyklistu, ale i ke stejně vážným následkům pro osádky aut, které měly tu smůlu, že se „přimotaly“ cyklistovi do cesty...?

Stalo se snad málo nehod na cyklostezkách, kde došlo ke srážce cyklistů, k srážce cyklisty s chodci, nebo k pádu samotných cyklistů?

Opravdu to na našich silnicích a cyklostezkách vypadá jako na dopravním hřišti, které je pod dozorem nesmlouvavého kantora, že si můžeme dovolit umožnit jedné skupině účastníků silničního provozu mít v krvi beztrestně alkohol?

Ano, vím, že chodce žádné nařízení stran alkoholu netrápí, i když i tito jsou mnohdy na silnicích účastníky silničního provozu. V tomhle případě ale vidím dost podstatný rozdíl mezi chodcem a cyklistou v rychlosti, jakou se po silnici, nebo stezce pohybuje. Všichni (snad...) víme, že když si člověk dá nějakou tu sklenku alkoholu, snižuje se mu reakční doba a narůstá „odvaha“ k činnosti, k jaké by se bez té sklenky alkoholu neodhodlal. Proč tedy riskovat povolením limitu, třebaže ne moc vysokého, alkoholu v krvi u cyklistů, že přibude najednou skokovou řadou na našich silnicích mnohem více takových hrdinných kaskadérů?

Je mi jasné, že se pije i nyní, ale když dnes takový člověk pije s vědomím, že až dopije, tak sedne na kolo a pojede, už v tu chvíli musí počítat s tím, že když bude lapen, nebo když se dostane do nějaké skrumáže a zdaleka nemusí jít o jeho vinu, odskáče to za svou hladinku, ať se mu to líbí, nebo nelíbí.

Když dostanou cyklisté možnost legálně se napít, budou pít i tací (ne všichni, samozřejmě...), kteří by se třeba dnes nenapili. Jak vlastně takový cyklista pozná, jestli má po nějaké té vypité sklence vína v krvi 0,5, nebo 0,8, nebo už dokonce 1,00 promile?

Budou povinni s sebou vozit cyklisté alkohol-tester, aby si sami udělali kontrolu, jestli mohou, nebo nemohou jet? A dostane se podobné podpory, jakou by v případě schválení tohoto zákona požívali vlastníci vinařství položených strategicky při stezkách na Moravě, také hospodští všude jinde, v podobě povolené hladiny alkoholu v krvi i u řidičů osobní a nákladních aut?

Víte, když se nad tímto problémem chceme opravdu zodpovědně zamyslet, stačí, když si sami sobě položíme jednu jednoduchou otázku – opravdu stojíme jako řidiči aut o to, aby se před námi, kteří jedeme na silnici mimo obec povolenou rychlostí 90 km v hodině, najednou za zatáčkou vyskytl cyklista, který má jak se lidově říká „pod kulichem“...?

Ať si každý odpoví sám, já už jsem si odpověděl.

P.S. - dopsáno 5.4. v cca 10:11 hod...

Všiml jsem si jedné zajímavé věci - Ti z Vás, diskutérů, kteří svými příspěvky volají po toleranci alkoholu v krvi cyklistů, tedy de facto po větším nebezpečí na našich silnicích, mají více "plusů" u svých příspěvků, než ti z nás, včetně mě, kteří spíše voláme po nulové toleranci i u cyklistů, tedy voláme po větším bezpečí na našich silnicích. A to je podle mě přesně problém nás, Čechů. Jsme ve většině příznivci "cochcárny", než dodržování přísných pravidel, které jsou vlastně pro bezpečí naše, našich blízkých i ostatních lidí. Dokud se nenaučíme přistupovat zodpovědně sami k sobě, k pravidlům bezpečné jízdy v dopravním provozu, do té doby bude bordel v téhle zemi všude, ne jen na silnicích. Většina lidí žehrá, jaká je to tady u nás ve všem, včetně politické kultury, hrůza, ale když dojde na to, dodržovat pravidla hry, jsme nezřídka mezi těmi, co se sami staví na zadní. Vypovídající...

P.S. 2 - jak trefně v diskusi poznamenala diskutérka Zora Šulcová, paradoxem, až nelogičností je, že třeba vodáci mají zákaz pití alkoholu před plavbou, občas jsou na jezech vidět i policisté, kteří dávají vodákům namátkou dýchnout. A to se nebavíme o tak nebezpečném místě, jako je česká silnice. Chápete ten nesmysl, přijít s návrhem na toleranci, třebaže nízké, hladiny alkoholu v krvi zrovna pro cyklisty...?!

 

Vladimír Kroupa

Rubrika: 
Autor článku: 

Komentáře

V normálních zemích je tolerance jisté (byť nízké) hladiny alkoholu v krvi povolena i v autě, naož pak na kole. Zpravidla jde o maximálně 0,5 promile. Je to z toho důvodu, aby člověk nemusel po obědě třeba vepřovou zapíjet coca colou nebo vodou.

Samozřejmě pokud má člověk něco v krvi a způsobí nehodu, je mu to přičteno k tíži. A je to tak v pořádku.

Obrázek uživatele helena-kr

takže zakážeme i chodcům coby účastníkům silničního provozu alkohol zavřeme hospody a naděláme z nich mléčné bary