Skip to content Skip to navigation

Máme vládu kterou nečekal jen největší naiva (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro Zeman a vláda14. prosince 2017,  11:42

Je jedno s kým budu vládnout. Hlavně že vládnout budu! Paroubkovi Marťany tak asi nahradí SPD a KSČM.

Andrej Babiš chtěl od počátku vládnout sám a bylo mu jedno s kým. To týdenní "jednání o koalici" byla jen divadelní fraška. Tak plánoval od počátku vládu s KSČM a/nebo SPD. Jinak by stačilo, aby do vyřešení svého případu netrval na ústavní funkci (stejně by z pozadí tahal nitky) a demokratické strany by do koalice stály ve frontě. A přitom by ANO nemuselo ze svého programu slevit ani písmeno. Ten balónek ostatně zástupci ČSSD a KDU směrem k ANO vypustili. Staronová koalice by určitě byla nejlogičtějším vládnutím v této situaci. Pan Faltýnek na to reagoval slovy, že ANO se vydírat nenechá. Ani náznak nějaké možnosti kompromisu, ústupku, vyjednávání. Proto mluvím o divadelní frašce ze strany ANO.

A následně se ANO určitě bude snažit svalit vinu na demokratické strany. Kdyby s ním ale vládly, tak by pravděpodobně dostaly vinu za ještě horší věci.

Nejvíce mu samozřejmě leží v žaludku ODS. Ono to totiž ne vždy v politice funguje tak, že kdo nejvíce řve a lže, tak se dostane do veřejných médií a nakonec do vrcholové politiky. Prof. Fiala svou trpělivou, mravenčí, nenápadnou prací, vytáhl ODS z popela. A je vidět, že jsou u nás ještě lidé, kteří takovou dlouhodobou poctivou práci dokáží ocenit. Babiš to nebezpečí pochopil a tak svou "nabídku" na spolupráci směřoval na ODS, zase ODS a pouze ODS. U ostatních stran si je už jistý, že ho neohrozí.

Co by asi ODS získala za vládu s Babišem? Vůbec nic. Nebyla by schopná splnit ani jeden ze svých důležitých programových bodů. Tím je například zrušení EET. A ještě by posvětila dřívější Babišovy lumpárny. A nakonec by za to v dalších volbách zaplatila vypadnutím mimo parlament. To by za splnění těch méně podstatných bodů volebního programu vůbec nestálo. Věřím, že Babišovi se tento scénář líbí a proto ho navrhuje.

Ostatně tyto menší body z programu ODS má ANO i ve svém programu a stejně se je chystá realizovat, i bez koalice s ODS. V ODS se najdou lidé, kteří na to slyší, jako např. Václav Klaus mladší. Celé to smrdí štěpením ODS, což by si Andrej Babiš jenom mnul ruce. To je to, o co tu jde. Proto budou nabídky směrem k ODS stále pršet. Ostatně už to i opětovně zaznělo. Přitom ČSSD a KDU stále častěji a hlasitěji dávají najevo svou ochotu o vládní spolupráci s ANO jednat.

Pokud by se ODS podílela na moci s hnutím ANO v příštím čtyřletém období by ztratila většinu svých voličů, protože do voleb šla s tím, že s Babišem, více jak pravděpodobným agentem StB, s osobou s temnou minulostí, s člověkem který za své čtyřleté působení ve vládě více jak zdvojnásobil svůj majetek, který jde nejvíce po krku drobným živnostníkům, tedy nejčastějším voličům ODS, nevstoupí do holportu.

Tomáš Flaška

Autor článku: 


Pojištění.cz - Nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Srovnejte si nabídky pojišťoven a sjednejte si nejvýhodnější pojištění ONLINE.