Skip to content Skip to navigation

Masivní podvody při volbách v Rusku jsou normální (Jan Ziegler)

Výsledek obrázku pro volby Rusko podvod26. září 2018,  9:47

V ruském Přímořském kraji se stala neobvyklá událost, tamní volby gubernátora byly zrušeny.

Volební machinace ve prospěch Putinovy strany jednotné Rusko už byly i na zdejší poměry za hranou.

To, že v Rusku bývají běžně volby neregulérní, dokazují třeba výsledky těch prezidentských, kdy v některých obvodech dostal Vladimír Putin 100% hlasů a hlasovalo pro něj ještě více voličů, než kolik ve zmíněných místech žije obyvatel. Existuje i videozáznam z jednoho volebního okrsku, kde členové volební komise vhazují do uren hlasy, nejspíše pro stranu prezidenta Vladimíra Putina Jednotné Rusko. I známá ruská spisovatelka Ljudmila Ulická řekla v jednom rozhovoru pro Lidové noviny. „V Rusku se volby běžně falšují, to je fakt.“

article_photo

Jenomže v Přímořském kraji to už soudruzi poněkud přehnali. Ještě po sečtení 96% hlasů vedl komunistický kandidát Andrej Iščenko nad dosavadním gubernátorem Andrejem Tarasenkem podporovaným Kremlem. Nakonec ovšem vyhrál Tarasenko, přičemž matematicky bylo jasné, že zvítězit nemohl. Volby tedy byly zrušeny, což se nelíbí Iščenkovi, který se považuje za regulérně zvoleného gubernátora a chce se kvůli volbám obrátit na soud. Jeho totiž jejich zrušení poškozuje, protože až do nových voleb zůstává na gubernátorském postu Tarasenko.

Je jisté, že toto nebyly jediné zfalšované gubernátorské volby v Rusku, akorát v jiných místech to nebylo tak okaté. Přesto však kromě Přímořského kraje byly volby zrušeny i Chakasii na jihu Sibiře.

Pro nás to znamená jediné. Rusko, které takto masivně manipuluje s volebními výsledky, není a nemůže být důvěryhodnou zemí. Jestliže Rusové takto podvádí a lžou ve volbách, je jasné, že takto se chovají i v jiných záležitostech a proto se jim nedá věřit. Standardní demokratické země by si takové okaté skandální volební podvody nedovolily.

ZDROJ

Jan Ziegler

Autor článku: