Skip to content Skip to navigation

Můj dům, moje pravidla. Tvůj dům, moje pravidla. (Marie Kolářová)

Související obrázek31. ledna 2019,  11:02

Václav Klaus ml. vyrazil do boje za svobodu projevu na veřejných sociálních sítích a navrhuje, aby za mazání příspěvků provozovatelům a správcům hrozily až tři roky vězení.

Malý kluk ukázal na svoje koleno a řekl kamarádovi. „To je tvoje koleno, to pohladím.“ Pak ukázal na kamarádovo a řekl: „To je moje koleno, to plácnu.“ Jako malé děti jsme se občas touto blbinou pošťuchovali. Někomu však záměna vlastního a cizího prostoru zůstala až do dospělosti a snaží se ji utužit trestním právem. Nejde jen o Klause jr., který provokuje kudy chodí, ale o těch dalších 30 poslanců podepsaných pod návrhem zákona. Copak je asi tak motivovalo dělat křoví k tomuto nápadu?

Klíčová otázka zní: jsou tak hloupí anebo navedení? Z internetových diskusí je patrné, jak mnoho diskutujících má zmateno ohledně pojmu censura, svoboda projevu a svoboda internetového prostoru.

Internetová svoboda vážně neznamená, že webových stránkách, které provozuji, nesmím mít etický kodex diskutujícího, resp. můžu ho tam umístit, ale pak musím snést kdejakou ptákovinu a zhovadilost, kterou se tam kdejaký troll zviditelní. Přesně k tomu směřuje Klausův návrh.

Svoboda projevu na internetu se zredukovala na bebíčko způsobené smazáním příspěvku na Facebooku. Géniové předkládající návrh nového zákona vůbec nepobrali, že jejich návrh by paralyzoval jakoukoliv smysluplnou diskusi na stránkách, které rovněž splňují definici sociální sítě, jako jsou platformy pro hodnocení filmu, literatury, setkávání lidí na základě společně sdílených hodnot a zájmů. Stačí připomenout, jak dopadla KDU-ČSL, když nechala na svém FB hlasovat o manželství. A teď třeba nějaký mamlas bude sypat na filmovou sociální síť ke každému filmu desítky nesmyslných příspěvků. Paralyzuje celý systém, a nebude možné tomu zabránit. Nízká digitální gramotnost se proto zcela zřetelně jeví jako jedna příčina předložení tohoto návrhu zákona.

Druhou je pak sofistikovaná snaha o prosazení co největšího prostoru pro šíření fake news. Loni v létě Klaus jr. ostře kritizoval návrh Koncepce občanského vzdělání s tím, že se jedná o vymývání mozků dětí. Přitom je zcela zřetelné, že právě kritické myšlení nám zoufale chybí, což prokazuje i právě předkládaný návrh zákona. Zákaz kouření v hospodách vážně nelze srovnávat se zákazem mazat příspěvky na sociálních sítích. Po řadě let jsme se dokopali ke konsenzu, že kouření zdraví neprospívá a nikomu neublíží, když už si v hospodě nezapálí. Svoboda není omezena, pořád je dost prostoru, kde se kouřit dá. Vliv na byznys hospodského je zanedbatelný, jelikož se nesmí kouřit v žádné hospodě. Rozhodně s tím nelze srovnávat povinnost provozovatele webových stránek snášet veškeré zhovadilosti nasypané pilnými trolly. Blbost sama o sobě není protizákonná, ale proč bych ji správce měl trpět na svém webu.

Zajímalo by mě, jak by se čeští uživatelé tvářili, kdyby Facebook přestal být dostupný v České republice. To by pak znamenalo, že mají víc svobody, anebo už nemají žádnou? Klaus jr. by se mohl přesunout třeba na VKontakte. Tam mu za propagaci nevhodného obsahu, nebo dotknutí se věřících může hrozit trestní stíhání a statisícové pokuty. A navíc je to ráj pro spam a hackery.

Marie Kolářová

Rubrika: 
Autor článku: