Skip to content Skip to navigation

Můj osobní bojkot OVM, v Soči to totiž mají moc hezký

10. února 2014, 00:06

Stalin měl v Soči přímořskou rezidenci. Prý hned vedle gulagu. Dnes prý dokonce na kostech vězňů stojí olympijská vesnice. V Čechách zase stojí na bývalém rómském koncentračním táboře prasečák. Nicméně mé první dojmy z letošní zimní olympiády jsou kladné. Hodně kladné. Olympijské hry se mi moc líbí.

Slavnostní zahájení bylo úchvatné. Oku přímo lahodilo úžasné sladění barev. Žádná duha po dešti. Zpočátku nádherná modř, následně dominující pískově žlutá barva. Umělecky pojaté znázornění dějin ruského státu a jeho lidu. Rozmanitost kultur. Dominující ruský balet a nádherná tklivá ruská hudba.

Jen škoda, že vynechali Lenina. Přál jsem si ho na zahájení vidět. Už jen kvůli kolegovi Zieglerovi...ale chápu, sám vidím i u nás, jak je někdy těžké vyrovnat se s minulostí.

Vůbec mi oslava olympijské myšlenky nepřipadala megalomanská. Nebo dokonce politická. Spíše naopak. Byla to oslava člověka. 

Defilé národních sportovních týmů proložené záběry jejich vlastí z nočního pohledu obyvatele orbitální stanice bylo velmi originální. Vzrušením jsem skoro nedýchal. Opravdu.

Sportovní klání začala a já kromě výkonů borců sleduji okolní krajinu lyžařského střediska Krásná Poljana. Vrcholky hor všude okolo jsou jednoduše uchvacující. Nádherná příroda. Zapsaná na seznam Unesco. Sportovní areály jsou citlivě zasazeny do "divoké" přírody. 

A jak ladí dominující fialová barva s bílým sněhem! (prý někdo tvrdil, že ten sníh není dostatečně bílý.. a ejhle, on bílý je)

Sportovci si nemohou vynachválit olympijské sruby, v kterých jsou ubytováni. Domky jsou rozesety po stráních podél závodních tratí. Fandit kolegům mohou přímo z oken. Jako v Mrazíkovi. 

Prostě tyhle olympijské hry jsou připraveny na jedničku s hvězdičkou. Po organizační stránce i po té lidské. Rusové, kteří se na této slavnosti podílejí, jsou právem pyšní. A mají proč.

Jen tak mimochodem, v sobotu, když závodila naše Nikola Sudová, mě učaroval záběr ženy, která na startu, kromě svých startovních povinností zvládala vestoje štrikovat svetr! To nemělo chybu.

A tak se musím dnes omluvit Václavu Moravcovi, že jeho asertivní a "novácky" akční Otázky budu bojkotovat.

Přenos ze Soči jednoznačně vítězí.

Petr Fojtík

Rubrika: