Skip to content Skip to navigation

Nebezpeční aktivisté mohou odstavit Česko od elektřiny (Jan Ziegler)

Jan Ziegler3. února 2021,  21:17

V budoucnu hrozí naší zemi velké výpadky elektřiny a její masivní zdražení,

pokud česká vláda podlehne nátlaku šílené zelené lobby, která si vynucuje uzavření všech uhelných elektráren už v roce 2033.

Tzv. Uhelná komise doporučila ukončení provozu elektráren spalujících uhlí v České republice do konce roku 2038. Osobně se domnívám, že i toto datum je nereálné, avšak aktivisté z nejrůznějších zelených odnoží, typu Děti země, Greenpeace atd. prosazují jejich konec už v roce 2033 a bohužel v tom nyní mají podporu i ČSSD.

Jaderná elektrárna Temelín - ilustrační foto

Jaderná elektrárna Temelín - ilustrační foto (iDNES.cz)

Na nebezpečí závislosti na tzv. obnovitelných zdrojích energie upozornil v souvislosti s nedávným velkým blackoutem v Evropě na webu Neviditelný Pes poslanec Jan Zahradník (ODS) „Solární a větrné elektrárny nefungovaly a státy, které se na ně spoléhají, musely hledat náhradní řešení. Německo muselo zapojit všechny své standardní zdroje, hlavně tedy ruský plyn a zbytek svých uhelných elektráren, Rakousko zachránila tolik kritizovaná energie z českého jádra a uhlí,“ uvedl.

Uzavření českých, moravských a slezských tepelných elektráren v roce 2038 je proto podle mého názoru vysoce nepravděpodobné, pokud bychom tedy nechtěli opustit elektřinu a přejít třeba na louče. Uvědomme si jednu důležitou věc. Aktivisté prosazují konec uhelných elektráren, které se podílejí asi padesáti procenty na výrobě naší elektřiny. Na druhé straně prosazují čím dál tím větší elektrifikaci všeho možného v neprospěch ostatních zdrojů. Tento trend se jim daří prosazovat a tak čeští dopravci si čím dál tím víc objednávají elektrobusy na úkor vozů se spalovacími motory.

Jenomže to znamená větší spotřebu elektrické energie, a kde ji vezmeme? Pro masivní rozšiřování vodních elektráren u nás není prostor. Tepelné elektrárny mají být uzavřené a obávám, se, že stavbu nových bloků jaderných elektráren do roku 2038 natož 2033 nestihneme. Výstavba plynových elektráren by zvýšila naší energetickou závislost na Rusku, což se mnoha lidem také nelíbí a fotovolatické či větrné elektrárny mohou být pouze doplňujícím nikoliv hlavním zdrojem výroby elektřiny. Tak, kde tedy v budoucnu vezmeme potřebnou elektrickou energii? Máme se bát jejího masivního zdražení nebo dokonce nedostatku? Na tyto otázky ovšem aktivisté, kteří hazardují s naší budoucností neumí jasně odpovědět.

Naštěstí jsou tady ještě hlasy zdravého rozumu, což mě naplňuje optimismem. „Na závěr s určitou nadějí konstatuji, že stále častěji vystupují renomovaní odborníci a vyzývají k realismu v otázkách naší energetiky. K jasnému odmítnutí naší závislosti na obnovitelných zdrojích, k říkání pravdy o elektromobilitě a v neposlední řadě k podpoře jaderné energetiky a k zachování části naší energetiky uhelné. Mají v tom moji plnou podporu,“ řekl poslanec Zahradník.

ZDROJ 1

ZDROJ 2

Zdroj: https://ziegler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=765042

Jan Ziegler

Autor článku: