Skip to content Skip to navigation

Nemělo by být televizních debat 10, pane prezidente? (Roman Potoczný)

Výsledek obrázku pro Miloš Zeman16. ledna 2018,  11:57

Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že by si přál jít s kandidátem na prezidenta Jiřím Drahošem do čtyř televizních debat, na čtyřech televizních stanicích.

Óóó, jak je najednou vstřícný!

Samozřejmě to nesdělil sám, ale přes své mladší a drzejší alter ego Jiřího Ovčáčka a jím preferované médium Twitter. Je to zvláštní obrat poté, co po celou dobu před prvním kolem prezidentské volby pan prezident nechodil do debat a jakékoliv pozvání buď odmítal, nebo za sebe posílal svého mluvčího, čímž de facto urážel ostatní prezidentské kandidáty.

Vůbec bych se nedivil, kdyby nyní Jiří Drahoš projevil k takové přemíře vstřícnosti jistou zdrženlivost. Miloš Zeman se totiž nesnaží o nic jiného, než o odvrácení potenciální prohry v druhém kole volby. V prvním kole sice svůj výkon označil za vítězství a skutečně získal nejvyšší počet hlasů, ale procento protestních hlasů bylo vyšší a tak jsou televizní debaty v podstatě jeho poslední šance, odvrátit svou prohru ve druhém kole.

Nu, co naplat, Miloš Zeman je brilantní stratég a ví, že žádná špína, kterou prožene na Jiřího Drahoše novinami, se nedá srovnat s tím, pokud ji vysloví v televizní debatě. V minulých volbách to byly především televizní debaty, které zlomily vaz Karlu Schwarzenbergovi. Jenže letos je jiná situace. Miloši Zemanovi je o pět let více, a přestože je stále solidní řečník, má do svěžesti daleko. V podstatě to jediné o co mám v televizních debatách strach, je, aby v nich pana prezidenta netrefil šlak. Nepředpokládám, že jakékoliv, jím vytažené trumfy, by mohly něco změnit na rozhodnutí protestních voličů, jít ve druhé volbě prezidentských voleb volit především proti němu.

Kdyby náhodou skutečně došlo k více debatám, rád bych panu Miloši Zemanovi předem připomněl jeho největší přešlapy:

  • moment, ve kterém znesvětil naše korunovační klenoty tím, že mezi nimi téměř přistála prezidentova „šavle“

  • vulgarity v rozhlase

  • nestydatou lež na úkor Ferdinanda Peroutky

  • neprůhlednou prezidentskou kampaň, kterou "nevedl", ale zíral z více billboardů, než zbytek kandidátů dohromady

  • povedenou partičku podporovatelů Nejedlý, Mynář, Ovčáček, bohatých lidí, kteří značně kazí jeho profil „lidového“ prezidenta

  • politiku všech azimutů na kompasu, který má jediný směr => východ

  • neustálé lhaní o podpoře Izraele, ačkoliv v roce 2016 jel, místo pohřbu bývalého izraelského prezidenta Šimona Perése, pochlebovat svému ruskému chlebodárci Jakuninovi

  • nejapné žertování s prezidentem Vladimirem Putinem na téma novinářů, kteří „by si zasloužili postřílet“

  • nehorázné prohlášení anexe Krymu za „hotovou věc“. Zřejmě si neuvědomil, že kdyby západní velmoci brali náš stav před sametovou revolucí za „hotovou věc“ ve smyslu jeho prohlášení, dodnes bychom tady měli komunisty a sovětskou armádu. Nebo by mu to nevadilo.

Miloš Zeman má vlastně pravdu. Aby se všechny jeho přešlapy probraly, bude dobré, aby bylo televizních debat co nejvíce. Už se na ně moc těším.

Roman Potoczný

Autor článku: