Skip to content Skip to navigation

Nesouhlasím s podmíněným trestem pro sprejery z Karlova mostu… (Vladimír Kroupa)

Výsledek obrázku pro graffiti karluv most19. července 2019,  21:57

Jeden by si myslel, že ve 30 a v 23 letech už byl mohl mít člověk rozum.

Jak vidět, nemohl, ale jsou nerozumnosti, za které by se mělo platit hodně přísně!

Dva vandalové německé národnosti poškodili dost zásadním způsobem naši nejslavnější a nejhodnotnější kulturní a historickou památku – Karlův most. Sice „jen“ barvou, ale vzhledem k materiálu, který posprejovali, totiž porézní pískovec, je jejich čin hodně vážný.

V centru Prahy můžeme na mnoha místech vidět „ozdoby“ vyvedené barevnými spreji, přitom právě centrum Prahy je jedna veliká kulturní památka. Kdyby se ty čmáranice, nebo tagy, či jak těm klikyhákům ta individua říkají, nacházely ještě tak na nějaké plechové zástěně, nebyl by to asi až takový problém. Jenže ti mizerní rádoby-umělci svými paskvily poškozují jedno historické dílo za druhým. Nic jim není svaté, mnoha set leté zdi, sochy, vrata a dveře ze dřeva, které rostlo ve formě stromů už někdy ve středověku.

Není žádným tajemstvím, že autoři právě těchto čmáranic v centru jsou ve většině případech cizinci, čeští sprejeři se soustředí spíše na jiné lokality, než jsou historické budovy a památky, když už pro nic jiného, tak i proto, protože nočním historickým centrem Prahy se našinci, na rozdíl právě od cizinců, téměř nepohybují.

V mnoha případech se bohužel ony vandalské autory těchto „maleb“ nedaří přistihnout při činu, natož je chytit a trestně stíhat. Ti dva Němci však byli v tomto směru výjimkou, byli přistiženi, chyceni a obviněni.

Přesto, že se dopustili tak závažného činu, český soud jejich „umění“ ohodnotil pouhou podmínkou a peněžitým trestem ve výši 100 000 korun pro každého, což je ani ne 4000 euro (jen o málo více, než je v Německu průměrný měsíční plat...), plus směšných 40 000 Kč na uhrazení škody(necelých 1600 euro...),okamžitým vyhoštěním a zákazem pobytu u nás na 5 let.

A to se mně, ať se na mě nikdo nezlobí, zdá málo. Když pominu tu směšnou částku v penězích (za poškození památky nevyčíslitelné hodnoty, jejíž zrestaurování bude jistě mnohem dražší, než pouhých 280 000 kč...), určitě bych jim rád přidal trest odnětí svobody, jak se říká – natvrdo. I kdyby to mělo být „jen“ v řádu několika měsíců, určitě by to mělo na ty dva mnohem větší výchovný smysl, než to, co vyfasovali. Zítra večer už budou pojídat bratwursty a popíjet z tupláku pivko někde ve své domovské německé hospodě, kde budou za hrdiny dne. Těch pár ojro zaplatí obratem, a podmínka a zákaz vjezdu do Česka na 5 let??

No bóže, tak příště pojedeme sprejovat jinam, kde jsme před zákonem čistí...

Vsadím se, že kdyby šli na pár měsíců do tepláků v našem vězení, mělo by to „výchovný“ dopad nejen na ně, ale i na další potenciální debily (co navzdory věku, ve kterém moje generace už vychovávala druhé dítě, tudíž neměla čas na pubertální ujeťárny...),kteří by si v budoucnu mysleli, že v naší zemi je možné čmárat cokoliv, kdekoliv a po čemkoliv.

Takové - dva - tři měsíce pobytu mezi našimi odsouzenými, mnohdy nepoučitelnými a ne moc inteligentními recidivisty, by jim daly výchovně na celý život školu k nezaplacení...

Naše justice měla ukázkovou šanci, jak dát jasně najevo, že si u nás nebude kdejaký hejhula dělat co chce, aniž by poznal pohostinství našich trestnic.

Škoda, šance byla promarněna. Tak si říkám, s jakým trestem by asi odjížděl Čech, co by Němcům tak trochu poupravil pětimetrovými čmáranicemi Reichstag.

Myslím, že by tak lacino, jako ti dva, nevyvázl...

Vladimír Kroupa

Rubrika: 
Autor článku: