Skip to content Skip to navigation

Oddlužení, mám dojem, že chráníme darebáky proti slušným lidem (Jan Ziegler)

Výsledek obrázku pro oddlužení6. listopadu 2018,  10:43

Nedávno poslanci schválili novelu insolvenčního zákona, která má pomoci dlužníkům.

Myslím si, že normální je buď nedlužit vůbec, nebo dluhy splácet. Dluhy brzdí rovněž výstavbu nájemních bytů.

Chápu, že někdo se může do dluhové pasti dostat bez vlastní viny a, že ne všichni dlužníci jsou zločinci. Jenomže mám dojem, že my to přeháníme, a ochranu dlužníků jsme povýšili div ne na novou víru. Šíří se tady dogma, že dlužník je chudák, kterému je třeba pomoci za každou cenu.

To je špatně, není možné lidem vštěpovat, že když dluží, tak se vlastně nic neděje. Naopak normální je přece dluhy splácet, a pokud nemohu, tak se domluvím s věřitelem na nějakém rozumném řešení. Avšak jestliže bezdůvodně a bez omluvy dlužník nesplácí, tak to přece nelze tolerovat a on musí nést následky.

Nesplácení dluhů, má také širší dopady, než si mnozí z nás uvědomují. Velice těžké je například u vlastníků bytových domů vymáhání dlužného nájemného od nesolidních nájemníků. Takže i toto je jedna z příčin, proč se u nás téměř nestaví nájemní byty. Potenciální developeři zkrátka nechtějí riskovat, zvláště když návratnost investice je v tomto případě delší než u domů, v nichž se byty prodávají do osobního vlastnictví.

Opravdu si nejsem jistý, jestli náhodou tato novela nepodporuje v lidech nezodpovědné chování. Já jsem přesvědčen, že každý zodpovídá sám za sebe a musí si za svá špatná rozhodnutí nést následky. Jestliže ovšem lidem dáme najevo, dělej průšvihy a nic se Ti nestane, pak je to hodně špatně.

ZDROJ

Jan Ziegler

Autor článku: