Skip to content Skip to navigation

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (Roman Potoczný)

Výsledek obrázku pro salazarova pomsta4. června 2017,  21:14

Po dlouhé době jsem byl v kině jediný, kdo si nemusel na lístky půjčovat peníze od rodičů.

Cílová skupina od dvanácti do pětadvaceti let vyrazila na dlouho očekávaný návrat karibských pirátů a já jsem jim kazil věkový průměr

Říká se, že „za každým úspěšným mužem stojí silná žena“. Já tvrdím, že za každým úspěšným akčním filmem stojí hrůzu nahánějící a proklatě démonický padouch. Dokonce tak zprofanovaný akční film, jakými jsou „Piráti z Karibiku“, který se po kultovním „Prokletí Černé perly“ dočkal totální devalvace v podobě tří dalších pokračování „Truhla mrtvého muže“, „Na konci světa“ a „Na vlnách podivna“, se pod vlivem výrazného padoucha nadechl k restartu série.

Démonickým padouchem není tentokrát nikdo menší, než kapitán Salazar, kterého hraje s bravurou sobě vlastní Javier Bardem. Herec, který má hraní padouchů v povaze. V rozhovoru pro červnový Esquire prohlásil, že „ho přitahuje úhel lidského zla temných postav. To, že za každou zrůdou je člověk, a herci musí hledat příčiny, které ho promění na nestvůru“. Zřejmě na tom něco bude, protože za nedivnějšího sériového vraha z filmu „Tahle země není pro starý“ dostal Bardem zlatou sošku Oscara a jeho přítomnost činí z filmu „Skyfall“ dle mého názoru nejlepšího Bonda všech dob. Tvůrci zatím posledního dílu pirátské série „Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta“ tak v podstatě nemohli udělat chybu a jeho výběrem trefili do černého.

Tradičnímu producentovi „pirátů“ Jerry Bruckheimerovi a jeho týmu se vyplatila sázka na scénáristu Jeffa Nathansona, autora příběhů filmů „Terminal“ nebo „Chyť mě, když to dokážeš“, stejně jako výběr režisérského dua Joachim Rønning, Espen Sandberg, původem z Norska. Našinec může jen závidět, jak se daří seveřanům prosazovat do hollywoodské produkce jak herecky, tak na tvůrčích postech. Za kamerou stál Paul Cameron, jenž se v minulosti podílel na akčňácích „Collateral“, „Muž v ohni“ nebo první epizodě famózního seriálu „Westworld“. Hudbu vytvořil Geoff Zanelli, který spolupracoval na některých filmech s Hansem Zimmerem.

Kapitán Salazar je bývalým lovcem pirátů a nemůže se dočkat, až opět vypluje na jejich lov a vychutná si toho, jenž coby mladý pirátský elév způsobil jeho zakletí. Tím pirátem není nikdo jiný, než trvale opilý, leč stále neodolatelný popleta, kapitán Jack Sparrow v podání Johnnyho Deppa. Nelítostný souboj obou pirátů rámuje romantický příběh, jehož hlavním protagonistou je syn piráta Turnera a slečny Swannové, Henry. Příběh je obstojně vymyšlený a nakonec je završen zajímavým rozuzlením směrem k původním hrdinům ságy, což je Sparrowem vtipně glosováno jako „nechutný pohled“. Ovšem tím, kdo udělal z příběhu zajímavou podívanou, není tentokrát pouze krutopřísně vtipný Sparrow, ale právě hrůzu nahánějící kapitán Salazar, doplněný o kapitána Barbossu (Geoffrey Rush) a "okrasnou" omladinu v podobě Brentona Thwaitese a Kayi Scodelario.

Příběh o sobě v traileru tvrdil, že se uzavírá, ovšem na velkém omylu by byl ten, kdo by si myslel, že se žádní další „piráti“ nenatočí. Původní příběh se uzavřel a již brzdy chystá produkční tým nový příběh. Jako již mnohokrát ve filmových dějinách zazvonil zvonec. Pohodlně se usaďte. Pohádka začíná.

Moje hodnocení: 80%

 

Roman Potoczný

Autor článku: