Skip to content Skip to navigation

Po hraniční čáře - Jižní Tyrolsko (Martina Moudrá)

Výhled na Dolomity ze svahu pod Monte Elmo/Helm1. dubna 2015,  02:11

Další fototip na příjemnou vycházkovou trasu, tentokrát po hřebeni Karnských Alp, v těsném sousedství Dolomiti di Sesto (Sextner Dolomiten). Samozřejmě i s příslušnými mapami.

 

Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím a následně nástrojem "lupa".

údolí Alta Pusteria (Dolomity ukryté pod rostoucí kovadlinou mraku)údolí Alta Pusteria (Dolomity ukryté pod rostoucí kovadlinou mraku) (MM)

Karnské Alpy začínají přesně tam, kde se známé údolí Val Pusteria/Pustertal dělí na dvě části, italskou a rakouskou. A právě podél jejich hřebene, prakticky přesně po hraniční čáře mezi Itálií a Rakouskem, vede turistická trasa č.403 známá jako Karnischer Höhenweg. Její celková délka činí asi 150 km.

Helm a hřebenovka - pohled od Sillianer HütteHelm a hřebenovka - pohled od Sillianer Hütte (MM)

Projít celý Karnischer Höhenweg začínající poblíž vrcholu Helm/Monte Elmo a končící v dalekých Korutanech trvá několik dní. Pro zpestření návštěvy Sextenských Dolomitů nebo údolí Pusteria ale jistě bohatě postačí 1., tedy jihotyrolská etapa, kterou si navíc lze usnadnit použitím lanovek. Jedna je k dispozici v obci Versciaco, druhá, mnohem výhodnější, pokud plánujete okružní túru, má dolní stanici v Sexten/Sesto, přímo u silnice č. SS-52 vedoucí do Moos/Moso a dál přes Kreuzbergpass/Passo Monte Croce až do Padoly (viz mapy níže).

PANORAMA Dolomit od boudy Sillianer Hütte, vpravo Helm a hřeben Karnských Alp - lépe zřetelné po zvětšení rozkliknutímPANORAMA Dolomit od boudy Sillianer Hütte, vpravo Helm a hřeben Karnských Alp - lépe zřetelné po zvětšení rozkliknutím (autor fotky: Antonín Bouda, Opava)PANORAMA - Dolomity a Karnské Alpy od Sillianer Hütte, vpravo Helm (totéž místo jako na předchozím obrázku, ale se sněhovou nadílkou v druhé polovině září)PANORAMA - Dolomity a Karnské Alpy od Sillianer Hütte, vpravo Helm (totéž místo jako na předchozím obrázku, ale se sněhovou nadílkou v druhé polovině září) (autor fotky: Antonín Bouda)

Hřeben Karnských Alp tyčící se do výšky více než tisíc metrů nad městečky Sesto/Sexten (it.) a Sillian (rak.) je velmi dobře schůdný a navíc nabízí vynikající výhledy do všech světových stran. A vidět je opravdu daleko.  Jižním směrem jsou na dosah rozervané štíty Sextenských Dolomitů, tolik odlišné od uhlazenějších rakouských Alp rozkládajících se na severu, ze západu na východ se táhne zelené údolí Pusteria. 

Výřez z mapy Kompass č.625 - lze zvětšit rozkliknutím a následným použitím nástroje Výřez z mapy Kompass č.625 - lze zvětšit rozkliknutím a následným použitím nástroje "lupa" - lanovka Sexten - HELM zdůrazněna zeleně (Kompass)

 

Svah kopce Helm, bouda Hahnspielhütte/Rif.Gallo Cedrone, v mracích DolomitySvah kopce Helm, bouda Hahnspielhütte/Rif.Gallo Cedrone, v mracích Dolomity (MM)

vřetenuškavřetenuška (MM) babočka babočka (MM)

 

 

Výhled na Dolomity ze svahu pod Monte Elmo/HelmVýhled na Dolomity ze svahu pod Monte Elmo/Helm (MM)Výhled na Sesto/Sexten a nad ním Dolomiti di Sesto po sněhové přeháňce v druhé polovině záříVýhled na Sesto/Sexten a nad ním Dolomiti di Sesto po sněhové přeháňce v druhé polovině září (autor fotky: Antonín Bouda)Sexten/Sesto a Dolomiti di Sesto v mracích - z téhož místa, ale v červenciSexten/Sesto a Dolomiti di Sesto v mracích - z téhož místa, ale v červenci (MM)Výhled na Sextenské Dolomity - pravo přístřešek mezi Monte Elmo/Helm a Sillianer HütteVýhled na Sextenské Dolomity - pravo přístřešek mezi Monte Elmo/Helm a Sillianer Hütte (MM)odkvetlá kytka na svahuodkvetlá kytka na svahu (MM)

Okrajový vrchol  Helm/Monte Elmo nelze při pohledu z údolí přehlédnout, neboť na něm ve výšce 2 434 m n.m. stojí velmi nápadná, avšak už od r.1980 opuštěná bouda Helmhaus.

Helm / Monte Elmo s boudou na vrcholu a hřeben Karnských Alp; po sněhové přeháňce na konci červenceHelm / Monte Elmo s boudou na vrcholu a hřeben Karnských Alp; po sněhové přeháňce na konci července (MM)

Hned pod ní se zachovala strohá železobetonová kasemata z první poloviny minulého století, která bývala součástí obranného systémuVallo Alpino (Sbarramento  Prato Drava/Sperre Winnebach). Helmhaus, vybudovaný r.1889 jako základna alpského klubu Deutscher und Österreichischer Alpenverein, sloužil v období mezi světovými válkami a po nich pohraniční stráži. Stavba patřící italské straně dnes působí poněkud depresivně, zvláště v kontextu s pohnutou historií.

Helmhaus na vrcholku Monte Elmo/Helm, přichází bouřeHelmhaus na vrcholku Monte Elmo/Helm, přichází bouře (MM)Jedna ze tří budov opevnění pod vrcholem Helm/Monte ElmoJedna ze tří budov opevnění pod vrcholem Helm/Monte Elmo (autor fotky: Antonín Bouda)Výhled na rakouský Pustertal poblíž městečka Sillian od rozcestníku na Monte Elmo/HelmVýhled na rakouský Pustertal poblíž městečka Sillian od rozcestníku na Monte Elmo/Helm (MM)Výhled za mizerného počasíVýhled za mizerného počasí (MM)Mraky nad Dolomity nevěstí nic dobrého - povšimněte si jejich téměř vodorovné spodní linieMraky nad Dolomity nevěstí nic dobrého - povšimněte si jejich téměř vodorovné spodní linie (MM)

Historie dnešního Jižního Tyrolska je pochopitelně neodmyslitelně spjatá s dějinami Tyrolska jako takového. Oblast už v 11.století patřila pod správu Brixenských biskupů, kteří zde vládli prostřednictvím svých místodržících, tyrolských hrabat.

Roku 1363 se stává majetkem Habsburků, významným hraničním státem Rakousko-Uherské monarchie je pak až do konce 1.světové války (tedy vyjma období 1805 -1813) . Mateřským jazykem drtivé většiny místních je němčina.

Pěšina z vrcholu Monte Elmo/Helm směrem na Sillianer HüttePěšina z vrcholu Monte Elmo/Helm směrem na Sillianer Hütte (MM)Na hřebenovce vedoucí po italsko-rakouské státní hranici Na hřebenovce vedoucí po italsko-rakouské státní hranici (MM)Hřebenovka, pohled směrem na Helm/Monte Elmo a vyvíjející se bouřkovou oblačnostHřebenovka, pohled směrem na Helm/Monte Elmo a vyvíjející se bouřkovou oblačnost (MM)

Zásadní zlom přichází 10.9.1919, kdy vítězná Itálie získává jižní část Tyrolska, kterou okamžitě obsazuje vojenskými silami. Původní hranice mezi zeměmi se tedy posouvá na sever, m.j. přímo na hřebeny Karnských Alp. Protože je území stále osídleno převážně německy mluvícím obyvatelstvem, dochází po r.1922, kdy se předsedou vlády stává fašista Benito Mussolini, k násilné italinizaci. 

Němčina jakožto úřední jazyk je zakázána, německy mluvící státní zaměstnanci přicházejí o práci. Do kraje se stěhuje množství dělníků z italského jihu, původní německé zeměpisné názvy jsou nahrazovány náhodně určenými italskými ekvivalenty, město Bozen/Bolzano se rychle mění ve výstavní metropoli budovanou v novém italském stylu.

Jezírko Fullhornsee a chatka (původně seník)Jezírko Fullhornsee a chatka (původně seník) (MM)Výhled na Sextenské DolomityVýhled na Sextenské Dolomity (MM)Vyhlídkový altán (přístřešek), zbytky sněhu a mraky nad hřebeny Karnských AlpVyhlídkový altán (přístřešek), zbytky sněhu a mraky nad hřebeny Karnských Alp (MM)

Po uzavření spojenecké smlouvy mezi Hitlerem a Mussolinim r.1939 ještě přituhuje. Místní lidé dostávají na výběr buď se definitivně zříci své národnosti a mateřštiny nebo se vystěhovat do Říše. Masivní odsun sice přerušuje 2.světová válka, ale 75 000 dosud vystěhovaných už zůstává v zahraničí.

Po r.1948 jim je umožněno se vrátit, ovšem atmosféra v Jižním Tyrolsku ještě po dlouhá desetiletí zůstává velmi neklidná. Lidé protestují, pořádají demonstrace za odtržení od Itálie, od 50.let dochází z sériím útoků BAS (Befreiungsausschuss Südtirol) na strategické cíle (např. kasárna, železnici, vedení vysokého napětí...).

Složitou situaci několikrát řeší i OSN, Jižní Tyrolsko nakonec získává určitou autonomii. V současné době tu žije téměř 70% Němců, 25% Italů a asi 5% Ladinů.

Svahy Karnských Alp nad Val PusteriaSvahy Karnských Alp nad Val Pusteria (MM)Hraniční kámen a horyHraniční kámen a hory (MM)Výhled na sever, zoomVýhled na sever, zoom (MM)

Dnes, kdy jsou obě sousední země součástí Evropské Unie, hranice nikdo neřeší. Budovy kdysi využívané pohraniční (finanční) stráží chátrají, zato tu přímo kvete turistika. Na hřebenech je k dispozici řada bud nabízejících nejen občerstvení, ale i nocleh. Další horské chaty a salaše jsou rozesety po svazích Karnských Alp. A každá z nich má něco do sebe.

Bouda Sillianer Hütte na dohled, za ní kopce Jochgruben a HornitscheggBouda Sillianer Hütte na dohled, za ní kopce Jochgruben a Hornitschegg (MM)Rakouská bouda Sillianer Hütte (2 447 m n.m.)Rakouská bouda Sillianer Hütte (2 447 m n.m.) (MM)Výhled na rakouské AlpyVýhled na rakouské Alpy (MM)DetailDetail (MM)Výhled z hřebenovky 403 Výhled z hřebenovky 403 (MM)Výhled Výhled (MM)když začal bouřka u Monte Elmo/Helmkdyž začal bouřka u Monte Elmo/Helm (MM)

Kdo se na hřebenovku vydá lanovkou z malebného městečka Sexten/Sesto, může cestou zpět využít místní autobusovou linku č.446 Holzer, která zhruba každou hodinu zajíždí ze Sesta/Sexten až do Passo Monte Croce/Kreuzbergpassu a zpět.

Jen musí dát pozor, aby nezmeškal poslední spoj. Cesta po hřebeni je časově náročná, padne na ni celý den. 

Odkaz na místní předpověď počasí ZDE (www.meteoindiretta.it).

Celou jihotyrolskou část Karnischer Höhenweg najdete na mapě Tabacco 010, Sextener Dolomien/Dolomiti di Sesto, 1:25000.

Mapa Tabacco s vyznačenými orientačními body a autobusovou zastávkou, z níž jezdí linka do obce Sexten/Sesto - poslední spoj odjíždí kolem 18.hodinyMapa Tabacco s vyznačenými orientačními body a autobusovou zastávkou, z níž jezdí linka do obce Sexten/Sesto - poslední spoj odjíždí kolem 18.hodiny (Tabacco)Úprk před bouřkou, vpravo Sextenské Dolomity, v nichž už leje jako z konveÚprk před bouřkou, vpravo Sextenské Dolomity, v nichž už leje jako z konve (MM)

 

 

Jelikož naši výpravu z trasy vyhnala bouřka

a už jsme neměli příležitost vrátit se v jiném termínu,

Vaším virtuálním průvodcem po zbývající části

hřebenovky, a to až ke hranici s Benátskem

poblíž Col Quaterna/Knieberg,

bude pan Antonín Bouda z Opavy, kterému

tímto velice děkuji za obětavou spolupráci.

Rozcestník u Sillianer HütteRozcestník u Sillianer Hütte (autor fotky: Antonín Bouda)Výhled na Helm od Sillianer HütteVýhled na Helm od Sillianer Hütte (autor fotky: Antonín Bouda)Kopec se sympatickým názvem: HornitscheggKopec se sympatickým názvem: Hornitschegg (autor fotky: Antonín Bouda)Hollbrucker Seen pod kopcem HornitscheggHollbrucker Seen pod kopcem Hornitschegg (autor fotky: Antonín Bouda)Hřebenovka pod Hollbrucker Spitze/C.diPontegrottaHřebenovka pod Hollbrucker Spitze/C.diPontegrotta (autor fotky: Antonín Bouda)

 

Panorama z hřebenovky 403 - vpravo Kreuzbergpass, Comelico Superiore a DolomityPanorama z hřebenovky 403 - vpravo Kreuzbergpass, Comelico Superiore a Dolomity (autor fotky: Antonín Bouda)Podzimní zbarvení hřebenů Karnských Alp, vpravo vzadu typická homole hory Knieberg/Col QuternaPodzimní zbarvení hřebenů Karnských Alp, vpravo vzadu typická homole hory Knieberg/Col Quterna (autor fotky: Antonín Bouda)

Pro lepší orientaci ještě jednou mapa Google - Schwarzsee (Černé jezero) s dobře patrnými zbytky zákopů a malým hřbitůvkem (památníkem 1.světové války).

Jezírko Schwarzsee, vlevo u něj malý hřbitůvek jako památník padlým, vpravo zbytky zákopů z 1.světové války - lze rozkliknout a porovnat se satelitní mapou výšeJezírko Schwarzsee, vlevo u něj malý hřbitůvek jako památník padlým, vpravo zbytky zákopů z 1.světové války - lze rozkliknout a porovnat se satelitní mapou výše (autor fotky: Antonín Bouda)Opuštěná budova pohraniční stráže pod EisensteinOpuštěná budova pohraniční stráže pod Eisenstein (autor foky: Antonín Bouda)Siliety vzdálených horSiliety vzdálených hor (autor fotky: Antonín Bouda)Kam čert nemůže, tam dorazí cyklisté (kvalita stezky patrná po rozkliknutí obrázku) ...Kam čert nemůže, tam dorazí cyklisté (kvalita stezky patrná po rozkliknutí obrázku) ... (autor fotky: Antonín Bouda)Karnské Alpy Karnské Alpy (autor fotky: Antonín Bouda)Nezbytný záznam do návštěvní knihy umístěné na vrcholu hory Eisenreich/Montagna del FerroNezbytný záznam do návštěvní knihy umístěné na vrcholu hory Eisenreich/Montagna del Ferro (autor fotky: Antonín Bouda)

 

Výhled do BenátskaVýhled do Benátska (auto fotky: Antonín Bouda)Výhled do Rakouska Výhled do Rakouska (autor fotky: Antonín Bouda)Schránka s turistickým razítkem v sedle pod Col Quterna/Knieberg - Passo Silvella/Kniebergsattel a mapa Tabacco Schránka s turistickým razítkem v sedle pod Col Quterna/Knieberg - Passo Silvella/Kniebergsattel a mapa Tabacco (autor fotky: Antonín Bouda)

 

Výhled z východněji položené části stezky č.403, homole vpravo = Monte Quaterno /KniebergVýhled z východněji položené části stezky č.403, homole vpravo = Monte Quaterno /Knieberg (autor fotky: Antonín Bouda)Rozcestník na kameni, Karnische AlpenRozcestník na kameni, Karnische Alpen (autor fotky: Antonín Bouda)Obstansersee s horskou chatou, Karnische Alpen Obstansersee s horskou chatou, Karnische Alpen (autor fotky: Antonín Bouda)Panorama Karnských Alp z vrcholu Eisenreich u hranice s provincií Veneto/BenátskoPanorama Karnských Alp z vrcholu Eisenreich u hranice s provincií Veneto/Benátsko (autor fotky: Antonín Bouda)Panorama Karnských Alp s homolí Col Quaterna/KniebergPanorama Karnských Alp s homolí Col Quaterna/Knieberg (autor fotky: Antonín Bouda)

O tom, co je k vidění v okolí bud Alpe Nemes, Coltrondo a Rinfreddo, jakož i v Kreuzbergpassu/Passo Monte Croce a navazujícím Comelico Superiore, někdy příště.

 

Karnské alpy z úbočí Croda Sora i Colesei, dole KreuzbergpassKarnské alpy z úbočí Croda Sora i Colesei, dole Kreuzbergpass (MM)

Martina Moudrá

Autor článku: