Skip to content Skip to navigation

A pokud se nepoučíte, bude se to opakovat (Ladislav Větvička)

Ladislav Větvička26. března 2021,  20:54

Atmosféra ve společnosti byla divná. Všichni věděli, že se něco musí stát. Z roku na rok se vše změnilo.

Co bylo vloni ještě normální, bylo dnes podezřelé a vyžadovalo svolení úřadů.

Nejhorší bylo, co se stalo s lidmi. Najednou jako kdyby všichni ztratili tvář. Přestali se smát. Jako kdyby jim někdo navléknul neviditelnou masku. Měli ji na ulicích, měli ji v práci, měli ji na úřadech.

Jen doma se někteří ještě smáli. Viditelný smích jakoby se stal nebezpečným. Mnozí, když zahlédli, že se usmíváte, přecházeli na druhou stranu ulice. Jiní na vás otevřeně křičeli. Na ulici, často, v obchodech a na úřadech skoro vždy. Čemu se prý smějeme? Copak nevíme, jaká je doba? Že svým smíchem můžeme ohrozit ostatní?

Hodně známých se od nás odvrátilo,. Přestali nás navštěvovat. Na ulici se tvářili, že nás neznají. Ve veřejné dopravě od nás odstupovali. Dávali nám za vinu, že my můžeme za to, co všechno se stalo. Vláda strachu jim to brzy ulehčila. Zakázali nám používat veřejnou dopravu. Pak nám zakázali chodit po chodníku s ostatními lidmi, kteří se od nás lišili jen tím, že měli to správné razítko. Ničím jiným jsme se nelišili. Ale podle jejich zákonů ano.

A ty zákony se každým dnem přitvrzovaly. Začalo to dopravou, Pak nám zakázali cestovat za hranice. Jiní naopak vyžadovali, abychom vycestovali a už se nikdy nevrátili. Mnozí takto vycestovali a už jsme je nikdy nepotkali. Od jiných jednou za čas přišla aspoň pohlednice. Mnohé firmy i malé živnosti byly arizovány a desetitisíce lidí přišlo o obživu.

Nejhorší byla ta nejistota. Nevěděli jste, co nového si na vás vymyslí. Dětem zakázali chodit do školy. Mi zakázali vykonávat povolání, za které mě předchozích dvacet let vychvalovali. Nakupovat jsme mohli jen ve vymezených hodinách.

Jednoho dne si mě pozvali na úřad a slušně vyhlížející dáma mi sdělila, že to se mnou myslí dobře. Že nechápe, proč neudělám to, co už udělali skoro všichni ostatní. Je to přece jen formalita. Ale zákon to vyžaduje. A když to vyžaduje zákon, neměli bychom odporovat. Vláda to s námi přece myslí dobře. Navíc kdyby tam nebyla tato vláda, mohla by přijít ještě horší.

Nemělo smysl se ptát, co bylo včera a proč to tak náhle zmizelo. Bylo třeba pracovat a věřit, že zítra to bude zas. Věřili jsme, že když každý na svém místě vytrvá v odporu a když k sobě navzájem zůstaneme slušní, nepřítel bude zlomen a my zase budeme žít jako dříve.

Nemohl jsem udělat to, co mnozí ostatní. Vím, stačilo tak málo, jen podepsat kus papíru, provést ten malý úkon a mohl bych zase chodit po chodníku, pustili by mne i do vlaku a možná by mi dali i pas, abych mohl překračovat tu neviditelnou čáru na zemi, zvanou hranice.

Stejně jsem ji překročil. Skončil jsem v táboře v cizí zemi a moji vlastní lidé byli těmi nejhoršími nepřáteli. Mnozí jiní stateční mi naopak pomohli a já jsem to přežil.

Ostatní takové štěstí neměli. Vrátil jsem se do Prahy a vše mohlo být jako dříve. Ale i když to tak na první pohled bylo, nic už nebylo jako dříve. Měli jsme se začít bránit hned, jak to začalo.

Přesto ničeho nelituji. Snad jsme se poučili a už se to nikdy nebude opakovat.

„Smiech je korením života a kým sa človek dokáže smiať, je živý. Keď sa začnú všetci ľudia na seba usmievať a prestanú si kopať jamy, potom bude na svete krásne.“

Ladislav Větvička, variace na O.N., k jeho vyroči úmrtí 15. března

Ladislav Větvička

Rubrika: 
Autor článku: