Skip to content Skip to navigation

Poláci se vypořádali se sovětským válečným zločincem (Jan Ziegler)

18. září 2015,  11:10

Polská obec Pieniežno, která se nachází nedaleko litevských hranic, dala odstranit ze svého náměstí bustu sovětského generála Ivana Čerňachovského. Rusko se rozčílilo do nepříčetnosti, avšak Polákům za to tleskám.

Chápu, Poláky, že neslaví 8. května, jako den osvobození. Nemají k tomu totiž důvod. Polský politolog Maciej Ruczaj připomněl v čísle 5 letošního ročníku časopisu Dějiny a současnost, že toho dne v roce 1945 vypálily jednotky sovětské komunistické policie NKVD vesnici Kurylówku v jihovýchodním Polsku a zavraždili přitom osm lidí. Ano, i nacisté vypalovali v Polsku vesnice a je tedy patrné, že nacisté a komunisté patří ke srovnatelným zločineckým gangům.

Když k tomu připočítáme katyňský masakr a nezpochybnitelná fakta, že Sověti v Polsku dosadili k moci komunistickou vládu, kterou tam nikdo nechtěl, že tzv. sovětští osvoboditelé zajímali a deportovali do gulagů a v mnoha případech dokonce vraždili hrdiny polského protinacistického odboje z nekomunistických složek, a zahájili masovou perzekuci polského obyvatelstva, pak nelze mluvit o osvobození, ale o nové okupaci, která sice byla mírnější než ta nacistická, ale okupací byla. Význam slova osvobození znamená dát druhému svobodu a ne ho zotročit.

Generál Rudé armády Čerňachovskij je přímo zodpovědný za zajetí a deportaci do sibiřských lágrů osmi tisíc polských protinacistických bojovníků se Zemské armády. Čili soudruh generál-velitel 3. běloruského frontu, který zemřel v únoru 1945 po zásahu střepiny německého granátu, byl válečným zločincem.

Starosta Pieniežna Kazimierz Klejdo řekl, že odstranění generálovy busty bylo skvělou příležitostí, jak uctít oběti sovětské agrese. Naprostý souhlas, navíc když k demontáži došlo v den výročí zákeřného vpádu Rudé armády do Polska 17. září. Proti této akci protestovalo ruské ministerstvo zahraničních věcí, když si kvůli ní předvolalo polskou velvyslankyni v Moskvě. Čili samo Rusko se hlásí k temné minulosti Sovětskému svazu a není to tedy tak, že bylo něco jiného než Stalinova říše zla.

Poláci dokázali, že jsou hrdými vlastenci a na rozdíl od čecháčků, kteří vůči Rusku provozují rektální alpinismus, mají koule.           

ZDROJ

Jan Ziegler

Autor článku: