Skip to content Skip to navigation

Před 95 lety se narodil Vojtěch Jasný a s ním Všichni dobří rodáci. (Jaromír Šiša)

Jaromír Šiša30. listopadu 2020,  18:13

Některá díla nás vrátí do období, kdy bychom sice žít nechtěli, ale zrovna tak by neměla zapadnout. Ono už stačilo.

V trezoru byli Všichni dobří rodáci s péčí a láskou uloženi komunisty 20 let. Tolik se báli svých vlastních činů.

Vojtěch Jasný studoval na Karlově Universitě filosofii, ale naštěstí pro film utekl na FAMU k oboru kamera a režie. Roku 1951 byl jedním z prvních absolventů a věnoval se dokumentárnímu filmu. V roce 1963 na sebe upozornil satirickou pohádkou pro dospělé, Až přijde kocour. Pro Jana Wericha to byla poslední velká role. Po invazi okupačních vojsk Jasný emigroval a uplatnil se v zahraničí, kde natočil 29 filmů. Vyučoval na univerzitách v Mnichově, Vídni New Yorku a dalších. Od roku 1984 žil ve Spojených státech. U příležitosti návštěvy Havla natočil film Proč Havel?

Jeho nejslavnějším filmem jsou Všichni dobří rodáci z roku 1968. Děj začíná po osvobození, kdy se rodáci bezstarostně scházejí v hospodě, ale únor 1948 odkryl charaktery a rozdělil vesnici na dva nesmiřitelné tábory. Poklidné časy končí. Některé doba vynesla a jiné zválcovala, aby nakonec zválcovala většinu.

Podpis respektovaného sedláka Františka byl ve filmu pro kolektivizaci vesnice stěžejní. Předlohou pro hlavní postavu byl František Slimáček z Kelče, kde se Vojtěch Jasný narodil. V hlavní roli vystoupil Radoslav Brzobohatý, který se s Františkem před natáčením důkladně seznámil.

Film byl natáčen převážně v Bystrém za uvolněné atmosféry, která korespondovala s dobou. "Lidé tam aktivně hráli divadlo, měli pěvecký sbor v kostele i ve škole a já se rozhodl ubytovat celý štáb včetně herců právě v chalupách místních, aby se navzájem dobře poznali, sžili a slyšeli na sebe", vzpomínal Vojtěch Jasný. I proto se ve filmu objevilo mnoho neherců z řad místních obyvatel. Podmínkou bylo pouze oprášit ze šatníku dobové oblečení.

K městu mám příbuzenský vztah a stále jej navštěvuji, a tak mi neuniklo pár veselých historek z natáčení. Jako třeba když Vladimír Menšík jezdil po louce, ovládal prý auto na podlaze skrytý technik, protože od řadicí páky koukal jen kousíček.

Děj filmu jakoby kopíroval jeho osud a stal se obrazem pokračováním. Co na tom, že dostal v roce 1968 cenu za režii na MFF v Cannes, budovatelé světlých zítřků pro něj měli jiné "ocenění", pečlivý, hluboký a dlouhý úkryt v trezoru.

Traduje se, že Vojtěch Jasný dlouho neúspěšně hledal místo pro filmování na rodné Moravě, až uviděl Bystré a bylo to jasný. K místu si vytvořil nadstandardní vztah a v roce 1999 tu natočil volné pokračování s názvem Návrat ztraceného ráje. Potom zde s manželkou žil v domově pro seniory. Chodil na procházky, do místní hospody na pivo a s každým pokecal, a tak ho místní nevnímali jako slavného režiséra, ale byl jedním z nich.

Po smrti své ženy v roce 2012 se odstěhoval do Přerova, kde 15.listopadu 2019 ve věku 93 let zemřel. Byl držitelem Českého lva i dalších ocenění.

Bystré v současné době.

article_photo
article_photo

Před touto radnicí František v čele srocení lidu požadoval propuštění pana faráře. Bylo pod mrakem, a tak požadovaný déšť dodali místní hasiči.

article_photo
article_photo

Tento kostel se objevil ve filmu několikrát.

article_photo
article_photo

Předešlá fotoreportáž PAMÁTKY UNESCO V ČESKÉ REPUBLICE

Jaromír Šiša

Autor článku: