Skip to content Skip to navigation

Projíme se ke kolapsu (Tomáš Flaška)

Smartwings chystají restart letů k moři, začnou Chorvatskem v ...18. června 2020,  20:47

Rozhazovat, rozdávat. Na kamarádíčky myslet. Po nás potopa. To je asi stručně řečeno současná vládní ekonomická politika.

Arcilotr Kalousek zasekl v době světové hospodářské krize sekeru do rozpočtu 192 miliard korun. Slyšeli jsme o tom ještě 10 let poté. Dnes nám vládní garnitura plánovala 100 miliard, pak 300, teď už 500 a prý to tak bude i v následujících létech.

Zdůvodnění je jasné a přidal se k němu i náš moudrý pan prezident. Je potřeba investovat. To je opravdu objemné zjištění. Když to tak pomáhá, tak proč se neinvestovalo tak masivně v době, kdy ještě nepřišel koronavirus? Já ale tedy nevím, ale v době, kdy mám nějakou finanční krizi, třeba mě vyhodí z práce, a mám menší příjmy, tak rozhodně nebudu kupovat nové auto, ani střechu baráku nebudu rekonstruovat a i koupi nové ledničky bych asi odložil.

Jinak je tomu zřejmě na státní úrovni. Jak takové investice vypadají nám asi názorně ukazují Smartwings. Nejdříve je jim potřeba pomoci v hodnotě 900 milionů korun, pak vůbec ne, pak se do toho vloží náš láskyplný pan prezident a zase se bude pomáhat. A aby to nevypadalo hloupě tak z našeho velmi schopného (asi v poklonkování) ministra hospodářství vypadne, že krach Smartwings by státní kasu přišel asi na 1,2 miliardy. Na první pohled přeci musí být vidět, že je to více než zamýšlená podpora. A co by stát v případě krachu platil? Při něco přes 1000 zaměstnanců a jejich podpoře v době trvání 8 měsíců by tak to číslo mohlo nějak být. Ale to si opravdu někdo myslí, že ani jeden z těch zaměstnanců by si nenašel nové místo? U konkurence, která by linky Smartwings ráda převzala a bude shánět nové lidi? Ten výpočet je do očí bijící. Za co jiného by měl stát platit? Výpadek v sociálním a zdravotním pojištění přeci znamená, že stát těmto lidem bude jednou platit nižší důchod (pokud zůstanou nezaměstnaní). A co jiného by měl v případě krachu Smartwings stát financovat? Navíc bude rozprodán nějaký zůstatkový majetek a stát je v pohledávkách první na řadě.

O co jde? Jeden z hlavních majitelů je blízký přítel pana Babiše, druhým majitelem je čínská společnost, a proto ten tlak z Hradu. Takže z našich peněz se má sanovat podnik jednoho přítelíčka a státní čínské firmy. Neměla by tedy do toho vrazit peníze spíše ta čínská firma, třeba za to, že se zvýší její majetkový podíl? Nebylo by to logičtější? Nechtějí to udělat? Proč asi? Tohle už smrdí na sto honů.

A aby to pochopili i ti lidé jednodušší, že je potřeba to udělat, tak se řekne, že se Smartwings přejmenují na ČSA. Na to přeci zaberou už opravdoví vlastenci, i flastenci. A to je další legrace. Co takové přejmenování stojí? Změnit všechna firemní loga, všechny propagační materiály, cedule na přepážkách ve všech letištích, kde mají zastoupení, vizitky všech zaměstnanců, oficiální firemní dokumentaci, nátěry letadel, záznamy v rezervačních systémech ... . Troufám si říci, že se to bude počítat na desítky milionů. A to jen proto, aby ta podpora nevypadala tak hloupě.

Pak už zbývá jen poslední otázka: ten název ČSA má připomínat dřívější Československé aerolinie, nebo novější Čínské státní aerolinie?

Tomáš Flaška

Autor článku: