Skip to content Skip to navigation

Protiústavní zdanění církevních restitucí a komunistická nestoudnost (Jan Ziegler)

Výsledek obrázku pro církevní restituce zdanění5. března 2019,  10:22

Tuto pravdu potvrdili i senátoři, kteří velkou většinou zamítli nehorázný komunistický návrh na dodatečné zdanění náhrad za nevydaný majetek v rámci církevních restitucí.

 

Je ovšem smutné, že soudruhům chybí jakákoliv sebereflexe.

Tuto rudou drzost obhajoval v horní parlamentní komoře komunistický poslanec a kovaný stalinista Stanislav Grospič. Raději nebudu jeho bláboly komentovat. Správně mu senátor a mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS) připomněl, že pokud by komunisté církvím majetek neukradli, tak nebylo co vracet. Dále prohlásil, že by od zástupce KSČM očekával omluvu, ale té se asi nedočká. Svatá pravda, Grospič mu odpověděl, že komunisty „znárodněný“ církevní majetek sloužil také k tomu, aby pan Nwelati a další mohli za socialismu vystudovat. K takové nestydatosti není co dodat, já jenom podotýkám, že lidé studovali za Rakouska- Uherska, i za první republiky, a stát k tomu nepotřeboval uloupený majetek druhých.

Komunisté se zmocnili obrovského vlastnictví za stamiliardy korun. Je pravdou, že znárodňovací dekrety na klíčová hospodářská odvětví byly schváleny prozatímním Národním shromáždění a podepsány prezidentem Edvardem Benešem již v roce 1945, ale tehdy se předpokládalo vyvlastnění za peněžní náhradu, ke kterému v důsledku únorového komunistického puče v roce 1948 nedošlo.

To, že se soudruzi ukázali jako mimořádně špatní hospodáři, dokazuje i měnová reforma z roku 1953, jíž přiznali, během pěti let jsme přivedli stát ke krachu a to i přes nesmírný ukradený majetek. Příklad, když chci provozovat autobusovou dopravu, tak si musím nejdřív obstarat autobusy, kdežto komunisté je jednoduše ukradli soukromým vlastníkům a ty pak nasadili na pravidelné linky.

A tek nějak tomu bylo i s církevním majetkem. Odborníci z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze ve studii z roku 2008 porovnali výdaje státu na církve v letech 1948–2007 a zisk z ukradeného církevního majetku. Církve byly okradeny o168,6 miliard korun. Takže náboženské společnosti se chovají ještě velkoryse, když nepožadují zpátky peníze, o které protiprávně přišly.

Je velmi pravděpodobné, že Poslanecká sněmovna veto Senátu přehlasuje, ovšem ještě větší existuje pravděpodobnost hraničící s jistotou, že Ústavní soud tento zákon zamítne jako protiústavní.

ZDROJ 1

ZDROJ 2

Jan Ziegler

Autor článku: